Սաուդյան Արաբիան և ԱՄԷ-ն ԱՄՆ-ից ռազմական օգնություն են խնդրել
Սաուդյան Արաբիան և Արաբական Միացյալ Էմիրությունները դիմել են ԱՄՆ-ին, որպեսզի վերջինս ուղղակի ռազմական օգնություն ցուցաբերի Եմենի Խոդեյդա նավահանգիստը հութիների «Անսար Ալլահ» խմբավորումից ազատագրելու հարցում, հայտնում է The Wall Street Journal՝ իր աղբյուրների հղումով:
Պարբերականի տվյալներով՝ Էր-Ռիադը և Աբու Դաբին իրենց այս հայցը բացատրում են այն հանգամանքով, որ այդ նավահանգստի ազատագրումից ուղղակիորեն կախված է Եմենի 29 մլն բնակչության կյանքը, իսկ առանց ԱՄՆ ուղղակի ռազմական օգնության իրենք չեն կարող իրականացնել Խոդեյդայի ազատագրման գործողությունը:
Նշվում է, որ ԱՄՆ նախագահի վարչակազմը դեռևս վերջնական որոշում չի կայացրել, քանի որ մտահոգություններ ունի, որ քաղաքի մերձակայքում ռազմական գործողությունները կարող են դուրս գալ վերահսկողությունից:

Саудовская Аравия и ОАЭ просят военной помощи у США
Саудовская Аравия и Объединенные Арабские Эмираты направили США запрос об оказании прямой военной помощи в освобождении от группировки хуситов "Ансар Аллах" йеменского порта Ходейда. Об этом, как передает Корреспондент, сообщает The Wall Street Journal со ссылкой на источник.
По данным издания, Абу-Даби и Эр-Рияд аргументируют свой запрос тем, что от снабжения этого портового города напрямую зависит жизнь 29 млн жителей Йемена. По их мнению, без прямой поддержки США они не могут провести операцию по освобождению Ходейды.
Как отмечается, в администрация президента США пока не приняли окончательного решения, так как опасаются выхода из-под контроля боевых действий на подступах к городу.