Իրանը հրաժարվել է մասնակցել ՕՊԵԿ+ հանդիպմանը
Իրանի նավթի նախարար Բիժար Նամդար Զանգանեն հայտարարել է, որ Թեհրանը չի մասնակցելու հունիսի 23-ին կայանալիք ՕՊԵԿ+ հանդիպմանը, հայտնում է Reuters գործակալությունը:
Նշենք, որ այդ հանդիպմանը ՕՊԵԿ երկրները կառույցի մեջ չմտնող երկրների հետ կքննարկեն նավթի արդյունահանման ծավալների մեծացման հարցը: Դրա օգտին հանդես է գալիս ԱՄՆ-ը՝ այդկերպ փորձելով նվազեցնել ռեսուրսի գինը շուկայում: Ռուսաստանը ևս աջակցում է արդյունահանման ծավալների մեծացմանը:
«Ես չեմ հավատում, որ այդ հանդիպմանը մենք կարող ենք համաձայնության հասնել: ՕՊԵԿ-ն այն կազմակերպություն չէ, որը հետևում է նախագահ Թրամփի ցուցումներին», - ասել է Զանգանեն:

Иран отказался от участия во встрече ОПЕК+
Министр нефти Ирана Бижар Намдар Зангане объявил, что не будет участвовать во встрече ОПЕК+ 23 июня, сообщает gazeta.ru со ссылкой на Reuters.
В пятницу, 23 июня, страны ОПЕК обсудят с государствами, которые не входят в картель, повышение объемов добычи нефти. США выступают за такие меры, чтобы стоимость ресурса на рынке снизилась; Россия также поддерживает увеличение добычи.
"Я не верю, что на этой встрече мы сможем достичь соглашения. ОПЕК - не та организация, которая следует инструкциям президента [США Дональда] Трампа", - сказал Зангане.