Սահման. այս շաբաթ բավականին ակտիվ են հատուկ նշանակության ստորաբաժանումները
Արցախի Հանրապետության նախագահի խորհրդական Տիգրան Աբրահամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում ներկայացրել է արցախա-ադրբեջանական սահմանին տիրող առկա իրավիճակը:
«Մի քանի բառով առաջնագծում առկա իրավիճակի մասին.
1. Ապրիլի 12-ը կարելի է համարել Ադրբեջանի ակտիվացման այս փուլի մեկնարկը. հակառակորդն առաջնագծում նկատելիորեն ակտիվացել է, որը տարբեր ժամանակահատվածներում տարբեր դրսևորումներ է ունենում՝ զինտեխնիկայի տեղաշարժեր, կուտակումներ, ակտիվ ինժիներական աշխատանքներ, հայաստանյան, արցախյան հասարակության վրա ազդելու փորձեր, քարոզչական աշխատանք բոլոր հնարավոր թիրախներով:
2. Մոտ մեկ շաբաթ ակտիվությունը դրսևորվում էր զինտեխնիկայի ակտիվ տեղաշարժերով և կուտակումներով (նախորդ շաբաթ):
3. Արդեն 2 ամիս է առաջնագծում ակտիվ ինժիներական աշխատանքներ են իրականացվում. կա նաև սեզոնային գործոնը, սակայն միայն ընթացիկ աշխատանքներ չեն իրականացվում

Карабах: "На передовой за неделю довольно активен спецназ"
Советник президента Республики Арцах Тигран Абраамян на своей странице в социальной сети Facebook в нескольких пунктах представил ситуацию на карабахо-азербайджанской границе.
"- 12 апреля можно считать началом данного этапа активизации Азербайджана: противник на передовой заметно активизировался, что в разные периоды получает разные проявления – перемещения военной техники, скопления, активные инженерные работы, попытки повлиять на общества в Армении и Арцахе, пропагандистская работа по всем возможным направлениям.
- В течение порядка одной недели активность проявлялась активными перемещениями и скоплениями военной техники (на прошедшей неделе).
- Уже 2 месяца на передовой ведутся активные инженерные работы. Присутствует и сезонный фактор, однако осуществляются не только текущие работы.