Քադիրովը Պուտինին առաջարկել Է կառուցել Կրասնոդար - Գրոզնի մայրուղին
Չեչնիայի ղեկավար Ռամզան Քադիրովը Վլադիմիր Պուտինին նամակ է ուղղել, որով խնդրել Է արագընթաց երկաթուղային մայրուղի կառուցել Կրասնոդարից Գրոզնի: Այդ մասին հունիսի 26-ին գրել Է «Կոմերսանտ» թերթը:
Այդ նախագիծը, աղբյուրի համաձայն, կարող Է արժենալ ավելի քան 1 տրիլիոն ռուբլի, որն ամբողջությամբ կհատկացվի դաշնային բյուջեից:
«Կոմերսանտի» տեղեկություններով՝ Քադիրովը խնդրել Է Արտակովկասյան մայրուղու կառուցումը մտցնել մինչեւ 2025 թվականը ՌԴ-ի տարածական զարգացման ռազմավարության մեջ: Պուտինը, իր հերթին, տնտեսական զարգացման նախարարության ղեկավար Մաքսիմ Օրեշկինին եւ տրանսպորտի նախարար Եվգենի Դիտրիխին հանձնարարել Է ուսումնասիրել Քադիրովի նամակը եւ զեկուցել՝ հնարավո՞ր Է արդյոք այդ ծրագրի մեջ ներառել Կրասնոդար - Գրոզնի մայրուղին:

Кадыров предложил построить высокоскоростную магистраль от Краснодара до Грозного
Глава Чечни Рамзан Кадыров попросил президента России Владимира Путина включить в стратегию пространственного развития до 2025 года строительство Транскавказской ВСМ от Краснодара до Грозного, передает газета "Коммерсантъ", отмечая что в то же время эксперты сомневаются в целесообразности проекта, стоимость которого может существенно превысить 1 трлн руб.
В своем письме от 15 июня (“Ъ” ознакомился с ним) глава региона пишет, что ОАО РЖД планирует строительство выделенной высокоскоростной линии Центр—Юг (Москва—Адлер), а также Ставрополь—Невинномысск—Минводы.
Владимир Путин поручил главе Минэкономики Максиму Орешкину и министру транспорта Евгению Дитриху рассмотреть возможность включения проекта в программу и доложить об этом