Բաթումի տանող ճանապարհը կարճացել է. Վրաստանում տեղի է ունեցել նոր ճանապարհի բացումը
Ավարտվել է Քոբուլեթի շրջանցիկ ճանապարհի երկրորդ հատվածի շինարարությունը։ Այս մասին հաղորդում է Sputnik Գրուզիան` հղում կատարելով երկրի ենթակառուցվածքի և տարածաշրջանային զարգացման նախարարությանը։
Նախագիծն իրագործվել է ամառային զբոսաշրջային սեզոնին ընդառաջ, նշվում է հաղորդագրության մեջ։ Ճանապարհի 18-կիլոմետրանոց հատվածում, որն արդեն շահագործման է հանձնվել, ընդամենը 2 թունել և 15 կամուրջ կա։ Դրանց շարքում է նաև Վրաստանի ամենաերկար կամուրջը (1,18 կմ), որը կառուցել են Սաչինո գյուղի մոտ։
«Այդ ճանապարհը թույլ կտա ավելացնել տարանցիկ հոսքը և առնվազն 30 րոպեով կրճատել Թբիլիսիից Բաթումի տանող ճանապարհը», - ճանապարհի բացման արարողության ժամանակ ասել է Վրաստանի վարչապետ Մամուկա Բախտաձեն։
Կառավարության ղեկավարը նշել է, որ նոր ճանապարհը կկրճատի ճանապարհածախսը և կքչացնի շրջակա միջավայրի վրա վնասակար ազդեցությունը։
Կարևոր է, որ Աջարիան զբոսաշրջային սեզոնը դիմավորում է ավելի զարգացած ենթակառուցվածքով և այն պատրաստ է ավելի շատ հյուրեր ընդունել, ընդգծել է Բախտաձեն։
«Այս ճանապարհի օգնությամբ շատ գյուղեր կարող են կապվել կենտրոնական մայրուղիների հետ։ Դա զարգացման լրացուցիչ նախադրյալ է։ Ծովափնյա գոտուց բացի կարևոր է յուրացնել Աջարիայի զբոսաշրջային պոտենցիալը հատկապես բարձր լեռնային շրջանում», - նշել է վարչապետը։

Путь до Батуми стал короче
Завершилось строительство второго участка объездной дороги Кобулети. Об этом сообщает Sputnik Грузия со ссылкой на министерство инфраструктуры и регионального развития страны.
Проект реализован как раз к летнему туристическому сезону, отмечается в сообщении. На 18-километровом участке дороги, который уже вошел в эксплуатацию, всего 2 тоннеля и 15 мостов. Среди них и самый длинный мост (1,18 км) в Грузии, который построили у села Сачино.
"Эта дорога позволит увеличить транзитный поток и минимум на 30 минут сократить путь от Тбилиси до Батуми", - отметил премьер-министр Грузии Мамука Бахтадзе на церемонии открытия дороги.
Глава правительства добавил, что новая дорога сократит расходы на перевозку и вредное воздействие на окружающую среду.
Важно, что Аджария встречает туристический сезон с еще более исправной инфраструктурой, и она готова принять большой поток туристов, подчеркнул Бахтадзе.
"Для нас очень важно, что с помощью этой дороги многие села смогут связаться с центральными магистралями. Помимо прибрежной линии, важно освоить туристический потенциал сел Аджарии и особенно в высокогорном регионе", - отметил премьер.