Թիլերսոնի հրաժարականի հարցում էական դերակատարում է ունեցել Սաուդյան Արաբիան. ԶԼՄ-ներ
ԱՄՆ նախկին պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնը խափանել է Սաուդյան Արաբիայի և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների պլանները Կատար ներխուժելու վերաբերյալ, ինչը կարող է դառնալ նրա հրաժարականների պատճառներից մեկը: Այս մասին հայտնում է Intercept պորտալը` ամերիկյան հետախուզության և պետդեպի աղբյուրներին հղումով:
Վերջիններիս փոխանցմամբ Սաուդյան Արաբիան ԱՄԷ-ի աջակցությամբ 2017 թվականի ամռանը նախատեսում է զինված ներխուժում Կատար` մայրաքաղաք Դոհայի գրավմամբ: Նշվում է, որ Կատարի հետախուզությունը ներխուժման պլանների մասին իմացել է 2017 թվականի ամռան սկզբին և այդ մասին տեղեկացրել է Թիլերսոնին: Վերջինս կտրականապես դեմ է արտահայտվել հնարավոր ներխուժմանը: Արդյունքում, Էր-Ռիադը ստիպված է եղել հրաժարվել իր այդ ծրագրերից:
Intercept-ի կարծիքով` Թիլերսոնի գործողությունները բացատրում են, թե ինչու էին Սաուդյան Արաբիան և ԱՄԷ-ն այդքան ջանասիրաբար լոբբինգ անում պետքարտուղարի հրաժարականը: The New York Times-ի տեղեկություններով Վաշինգտոնում ԱՄԷ դեսպանը Թիլերսոնի հրաժարականի մասին իմացել է դրանից դեռ ամիսներ առաջ:

СМИ: Саудовская Аравия добивалась отставки Тиллерсона с поста госсекретаря
Бывший госсекретарь США Рекс Тиллерсон сорвал в 2017 году планы Саудовской Аравии и ОАЭ по вторжению в Катар, что могло стать одной из причин его отставки. Об этом, как передает РИА Новости, сообщает портал Intercept со ссылкой на источники в американской разведке и Госдепе.
Согласно собеседникам издания, Саудовская Аравия при поддержке ОАЭ летом 2017 года готовила военное вторжение в Катар, предусматривавший захват столицы — Дохи. Сообщается, что разведка Катара узнала о готовящемся вторжении в начале лета 2017 года, после чего проинформировало об этом госсекретаря США. Тиллерсон настойчиво возражал против возможной интервенции, и в результате Эр-Рияд отказался от этих планов.
По мнению Intercept, действия Тиллерсона объясняют, почему Саудовская Аравия и ОАЭ стали энергично лоббировать его отставку, о чем в последние месяцы сообщали СМИ. В частности, The New York Times писала, что посол ОАЭ в Вашингтоне знал об уходе Тиллерсона за несколько месяцев до объявленной в марте отставки.