ԵՄ-ն լիարժեք չէ, քանի դեռ Արևմտյան Բալկանները նրա մաս չեն. Մոգերինի
Եվրոպական Միությունը չի համարվի լիարժեք, քանի դեռ Արևմտյանն Բալկանները չեն անդամակցում Միությանը: Այս մասին, ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ գործակալությունը, հայտարարել է ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության բարձր հանձնակատար Ֆեդերիկա Մոգերինին` ելույթ ունենալով Վիեննայում, որտեղ օգոստոսի 29-ից 31-ը պետք է անցկացվեն ԵՄ 28 անդամ երկրների արտաքին գործերի և պաշտպանության նախարարների ոչ ֆորմալ հանդիպումները:
«ԵՄ-ի նախագիծը չի համարվի ավարտված, քանի դեռ Արևմտյան Բալկանները չեն դարձել եվրոպական ընտանիքի մաս: Այս մասին մեզ ասում են աշխարհագրությունը, տնտեսությունը, պատմությունը, նաև անվտանգությունը: Մեր շահերից է բխում դռները թողնել բաց», - նշել է Մոգերինին` հավելելով, որ ԵՄ խորհրդում ավստրիական նախագահությունն աջակցում է Բրյուսելի քաղաքականությունն Արևմտյան Բալկանների հարցում:

ЕС не будет полноценным, пока Западные Балканы не станут частью европейской семьи: Могерини
Евросоюз не будет считаться полноценным, пока страны Западных Балкан не вступят в сообщество. Об этом заявила глава дипломатии ЕС Федерика Могерини, выступая в Вене, где 29-31 августа должны пройти неформальные встречи министров обороны и иностранных дел 28 стран ЕС, передает агентство ТАСС.
"Проект ЕС не будет завершен, пока Западные Балканы не станут частью европейской семьи. Об этом нам говорят география, экономика, история, да и безопасность. В наших интересах оставлять дверь открытой", - отметила Могерини, добавив, что австрийское председательство в Совете ЕС поддерживает политику Брюсселя в отношении Западных Балкан.