Հայտնի են դարձել Խաղաղության նոբելյան մրցանակակիրները
2018 թվականի Խաղաղության Նոբելյան մրցանակը շնորհվել Է վիրաբույժ Դենի Մուքվեգեին եւ իրավապաշտպան Նադյա Մուրադին «սեռական բռնությունը որպես պատերազմի զենք օգտագործման եւ զինված հակամարտությունների դադարեցմանն ուղղված նրանց ջանքերի համար»: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հոկտեմբերի 5-ին հայտնել Է Նորվեգիայի նոբելյան կոմիտեն:
Խաղաղության Նոբելյան մրցանակն առաջին անգամ շնորհվել Է 1901 թվականին: Այն հանձնվել Է 98 անգամ, մրցանակն ստացել Է 131 դափնեկիր: Եղել են տարիներ, երբ այս անվանակարգում հաղթող չի հայտարարվել (վերջին անգամ՝ 1972 թվականին): Պատճառները եղել են Առաջին եւ Երկրորդ աշխարհամարտերը, կոմիտեի անդամների միջեւ հակասությունները եւ «արժանավոր թեկնածուների բացակայությունը»:
Պարգեւի դրամական բաղադրիչի չափը 2018 թվականին կկազմի 9 մլն կրոն (1,02 մլն դոլար): Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի դափնեկիրները, որպես կանոն, ստացված փողերը նվիրաբերում են բարեգործությանը: Մրցանակի հանձնման արարողությունը կկայանա Օսլոյում դեկտեմբերի 10-ին՝ շվեդ քիմիկոս Ալֆրեդ Նոբելի մահվան տարելիցին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Нобелевскую премию мира присудили за борьбу с использованием сексуального насилия в войнах
Нобелевская премия мира 2018 года присуждена хирургу Дени Муквеге из Демократической республики Конго и правозащитнице из Ирака, бывшей наложнице террористов из группировки "Исламское государство" (ИГ, запрещена в РФ) Наде Мурад. Об этом объявил в пятницу Норвежский нобелевский комитет, передает ТАСС.
Премия присуждается "за их усилия по прекращению использования сексуального насилия в качестве оружия войны и вооруженных конфликтов". "Они мужественно боролись с военными преступлениями и добивались справедливости для их жертв", - отмечается в заявлении комитета.
Нобелевская премия мира впервые была присуждена в 1901 году. Она вручалась 98 раз, ее получил 131 лауреат. Бывали годы, когда победитель в этой номинации не объявлялся (последний раз - в 1972 году). Причинами были Первая и Вторая мировые войны, противоречия между членами комитета и "отсутствие достойных кандидатов".
Размер денежной составляющей награды в 2018 году составит 9 млн крон ($1,02 млн). Лауреаты премии мира как правило жертвуют полученные деньги на благотворительность.
Церемония вручения премии состоится в Осло 10 декабря - в годовщину смерти Нобеля. Торжество, на котором будут присутствовать члены правительства и норвежской королевской семьи, пройдет в столичной ратуше на берегу Осло-фьорда.