ԵԽԽՎ-ն ընդունել է չճանաչված պետություններում մարդու իրավունքների մշտադիտարկման բանաձևը. դեմ է եղել միայն ադրբեջանական պատվիրակությունը
ԵԽԽՎ-ն 39 կողմ և 7 դեմ ձայներով ընդունեց գերմանացի սոցիալիստ Ֆրանկ Շվաբեի հեղինակած բանաձևը, որը վերաբերում է չճանաչված պետություններում, կամ այսպես կոչված, «գորշ գոտիներում» մարդու իրավունքների մշտադիտարկմանը: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Սամվել Ֆարմանյանը՝ ֆեյսբուքյան իր էջի միջոցով: Գրառման մեջ մասնավորապես ասված է.
«Տևական, համակարգված ու թիմային աշխատանքի արդյունքում հաջողվեց ոչ միայն չեզոքացնել ի սկզբանե զեկույցի նախագծում առկա խնդրահարույց ձևակերպումները, որոնք վերաբերում էին ՀՀ-ին ու Արցախին, այլև հասնել նրան, որ ընդունված բանաձևում, ըստ էության, արձանագրվեց, որ վեհաժողովը ողջունում է Արցախի իշխանությունների պատրաստակամությունը համագործակցելու ԵԽ-ի և ՄԱԿ-ի համապատասխան մարմինների հետ` մշտադիտարկման առարկա դարձնելու մարդու իրավունքների իրավիճակն Արցախում:
Բանաձևի քվեարկության արդյունքները առավել քան խոսուն են. բանաձևին դեմ քվեարկեց միայն ադրբեջանական պատվիրակությունը, կրկին իրեն հակադրելով Վեհաժողովին և սրելով իր մեկուսացվածությունը ԵԽԽՎ-ում»:

ПАСЕ приняла резолюцию о мониторинге прав человека в непризнанных странах: против только Азербайджан
Парламентская ассамблея Совета Европы 39 голосами "за" и 7 "против" приняла резолюцию о мониторинге прав человека в непризнанных государствах – в  так называемых «серых зонах». Как передает "Арменпресс", об этом сообщил в Facebook член делегации Армении в ПАСЕ Самвел Фарманян.
"В результате долгой и скоординированной командной работы нам удалось не только нейтрализовать изначально проблематичную формулировку в проекте, касающуюся Армении и Арцаха, но и добиться резолюции, по сути, отметив, что собрание приветствует готовность правительства Арцаха сотрудничать с соответствующими органами Совета Европы и ООН, чтобы ситуация с правами человека в Арцахе была предметом мониторинга.
Результаты голосования резолюции говорят о многом. Только депутаты Азербайджана проголосовали против резолюции, вновь противопоставив  себя Ассамблее и напрягая свою изоляцию в ПАСЕ", - написал депутат.