ԵԽԽՎ-ն ընդունել է չճանաչված պետություններում մարդու իրավունքների մշտադիտարկման բանաձևը. դեմ է եղել միայն ադրբեջանական պատվիրակությունը
ԵԽԽՎ-ն 39 կողմ և 7 դեմ ձայներով ընդունեց գերմանացի սոցիալիստ Ֆրանկ Շվաբեի հեղինակած բանաձևը, որը վերաբերում է չճանաչված պետություններում, կամ այսպես կոչված, «գորշ գոտիներում» մարդու իրավունքների մշտադիտարկմանը: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Սամվել Ֆարմանյանը՝ ֆեյսբուքյան իր էջի միջոցով: Գրառման մեջ մասնավորապես ասված է.
«Տևական, համակարգված ու թիմային աշխատանքի արդյունքում հաջողվեց ոչ միայն չեզոքացնել ի սկզբանե զեկույցի նախագծում առկա խնդրահարույց ձևակերպումները, որոնք վերաբերում էին ՀՀ-ին ու Արցախին, այլև հասնել նրան, որ ընդունված բանաձևում, ըստ էության, արձանագրվեց, որ վեհաժողովը ողջունում է Արցախի իշխանությունների պատրաստակամությունը համագործակցելու ԵԽ-ի և ՄԱԿ-ի համապատասխան մարմինների հետ` մշտադիտարկման առարկա դարձնելու մարդու իրավունքների իրավիճակն Արցախում:
Բանաձևի քվեարկության արդյունքները առավել քան խոսուն են. բանաձևին դեմ քվեարկեց միայն ադրբեջանական պատվիրակությունը, կրկին իրեն հակադրելով Վեհաժողովին և սրելով իր մեկուսացվածությունը ԵԽԽՎ-ում»:

The Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) has adopted a resolution authored by German socialist Frank Schwabe which concerns human rights monitoring in unrecognized states. The resolution was adopted by 39 votes in favor and 7 against, Samvel Farmanyan, member of the Armenian delegation to PACE, HHK MP, said on Facebook, Armenpress reports.
“As a result of long-time coordinated and team work, we succeeded in not only neutralizing the initially problematic wording in the draft, which concerned Armenia and Artsakh, but also to achieve the resolution, essentially, having recorded that the assembly welcomes the readiness of the government of Artsakh to cooperate with respective bodies of the Council of Europe and the UN to make the human rights situation in Artsakh subject of monitoring.
The results of the voting of the resolution speak volumes. Only the Azerbaijani delegation voted against the resolution, by once again opposing itself to the assembly and tensing its isolation at PACE,” the MP said.
Peskov: Disagreements over CSTO New Chief’s Appointment are Being Settled
French Climbers Rescued from Armenian Mountain, One Pronounced Dead During Medevac
Richard Hoagland: "Lavrov Plan" on Karabakh Peace not Backed by Conflicting Sides "as yet"
15:52
Lynne M. Tracy Officially Sworn in to Serve as U.S. Ambassador to Armenia
We Are for the U.S. government to Officially Recognize the Armenian Genocide: U.S. Presidential Candidate
OSCE Assesses Committment of Armenian and Azerbaijani Leaders to Prepare their Peoples for Peace a Positive Signal
11:57
Artsakh Defense Army Didn't Lose any UAV: Defense Army Statement
Stepantsminda-Lars Highway Open for all Types of Vehicles
The Possibility of Opening an Armenian Trading House in Turkmenistan Is Being Discussed
21:22
Nikol Pashinyan Receives Georgian Defense Minister
Iran Warns Israel against 'Adventurism' in Syria
Information on Downing Armenian Spy Drone by Azerbaijani Side Doesn't Correspond to Reality: Artsakh Defense Army
Turkey to Renovate the Largest Armenian Church in the Middle East
NSS Director on Possibility of Launching Criminal Case against Armenian First President
Azerbaijani President Meets with OSCE Minsk Group Co-Chairs
15:19
Armenia, Georgia Sign 2019 Military Cooperation Program
14:37
Blown up Armenian Church in Aleppo to Reopen in Spring after Reconstruction
North Korea Must Take "Meaningful'' Steps to Earn Sanctions Relief, Says Trump
10:56
Arayik Haroutyunyan Released from the Position of the Advisor to the Artsakh Republic President
11:21
Patrick Devedjian - Advocate of Chirac, Close Adviser of Sarkozy: Armenian, who Fight for Rights of ASALA and Monte during Court Hearings