ՀՀ վարչապետը ներկա է գտնվել Ֆրանկոֆոնիայի օրերի շրջանակում կազմակերպված գալա-համերգին (լուսանկարներ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տիկնոջ՝ Աննա Հակոբյանի հետ երեկ ներկա է գտնվել Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 17-րդ գագաթնաժողովի շրջանակում Հանրապետության հրապարակում կազմակերպված գալա-համերգին: Գալա-համերգին ներկա էին Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն, ՖՄԿ գագաթնաժողովի մասնակից պատվիրակությունների ղեկավարները, Հայաստանի բարձրագույն քաղաքական և հոգևոր ղեկավարությունը:
Ելույթներով հանդես են եկել Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը, ներկայացվել է հայ կոմպոզիտորական արվեստը։ Հնչել են` հատված Արամ Խաչատրյանի թիվ 2 սիմֆոնիայից, Ուզուն դարան, «Սուսերով պարը» (ջազային մշակմամբ), «Դիմակահանդեսը», հատված Ավետ Տերտերյանի թիվ 3 սիմֆոնիայից, Գրիգոր Եղիազարյանի Ձկնորսների պարը «Սևան» բալետից, հատված Էդվարդ Միրզոյանի սիմֆոնիայից։ Սիմֆոնիկ նվագախումբը կատարել է նաև «Քոչարի» պարեղանակը, ինչպես նաև «Դլե յամանը» Ջիվան Գասպարյանի կատարմամբ։ Գալա-համերգի ավարտական մասը նվիրված է եղել աշխարհահռչակ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրի հիշատակին:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին է նվիրել Մակրոնի՝ «Հեղափոխություն» գրքի հայերեն թարգմանված տարբերակը: Գիրքը հրատարակվել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գագաթնաժողովին ընդառաջ՝ պետական աջակցությամբ:

Премьер Армении присутствовал на гала-концерте в рамках саммита Международной организации Франкофонии (фотографии)
Премьер-министр Никол Пашинян вместе с супругой Анной Акопян 11 октября присутствовал на гала-концерте на площади Республики в рамках 17-го саммита Международной организации Франкофонии. На гала-концерте присутствовали также президент Франции Эммануэль Макрон, премьер-министр Канады Джастин Трюдо, главы участвующих в саммите делегаций, высшее политическое и духовное руководство Армении.
Выступил Армянский государственный симфонический оркестр, представляя искусство армянских композиторов. Прозвучали композиции армянских композиторов - Симфония № 2 Арама Хачатуряна, "Узун даран", Танец с саблями (джазовая версия), "Маскарад", эпизод из Симфонии номер 3 Авета Тертеряна, "Танец рыбаков" из балета "Севан" Григора Егиазаряна, фрагмент из симфонии Эдварда Мирзояна. Симфонический оркестр исполнил танец "Кочари», а также "Дле яман" Дживана Гаспаряна. Заключительная часть гала-концерта была посвящена памяти всемирно известного шансонье Шарля Азнавура.
Премьер-министр Никол Пашинян подарил Эммануэлю Макрону перевод его книги "Революция" на армянский язык. Книга была издана накануне саммита Международной организации Франкофонии при государственной поддержке.