Էրդողանն Անկարայում բանակցել է Պոմպեոյի հետ
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն այսօր Անկարայում բանակցություններ է վարել ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոյի հետ, ով աշխատանքային այցով երկիր է ժամանել,հաղորդում է «ՐԻԱ Նովոստի» գործակալությունը:
«Թուրքիա այցի ժամանակ ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն երկրի նախագահ Թայիփ Էրդողանի հետ հանդիպել է Էսենբողա (Անկարա) օդանավակայանում: Բանակցությունները տևել են 40 րոպե»,- նշված է Թուրքիայի նախագահի մամլո ծառայության հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ Պոմպեոյի հետ Էրդողանի հանդիպումը տեղի է ունեցել օդանավակայանում: Բանակցություններից անմիջապես հետո թուրք առաջնորդը մեկնել է Մոլդովա:
Ավելի վաղ Թուրքիայի ԱԳՆ-ն հայտնել էր, որ Անկարայում Պոմպեոյի բանակցությունների ժամանակ քննարկվելու է Սիրիայի հարցը: Երկրի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն հայտարարել էր, որ Պոմպեոյի հետ բանակցությունների թեմաներից մեկն է լինելու սաուդցի լրագրող Ջամալ Հաշքաջիի գործը:

Эрдоган встретился с Помпео в аэропорту
Президент Турции Тайип Эрдоган провел в среду в Анкаре переговоры с госсекретарем США Майком Помпео, который прибыл в страну с рабочим визитом, говорится в полученном РИА Новости сообщении пресс-службы турецкого лидера.
"Госсекретарь США Майк Помпео в ходе визита в Турцию встретился с президентом Тайипом Эрдоганом в аэропорту Эсенбога (Анкары). Переговоры продолжались 40 минут", — говорится в сообщении.
Ранее МИД Турции сообщил, что в ходе переговоров Помпео в Анкаре будет обсуждаться ситуация в Сирии. Глава турецкого МИД Мевлют Чавушоглу заявил, что одной из тем его переговоров с Помпео будет дело пропавшего саудовского журналиста Джамаля Хашукджи.
По сообщению госдепа, Помпео также предложит Турции помощь в расследовании исчезновения журналиста и "поприветствует решение турецких властей освободить пастора Эндрю Брансона". Стороны также обсудят другие вопросы, имеющие значение для двух стран.