ՀԱՊԿ ԽՎ-ի նիստը տեղափոխելն առկա տրամադրությունների արտացոլումն է
Հայաստանում շարունակվում են ակտիվ ներքաղաքական գործընթացները, որոնք աստիճանաբար անցում կկատարեն նախընտրական քարոզարշավի, և վեջնական կայունացում տեղի կունենա, հավանաբար, միայն հաջորդ տարվա սկզբին։ Այս ամենը, բնական է, որ ուղղակի և անուղղակի կերպով անդրադառնում է նաև ՀՀ արտաքին քաղաքականության վրա։ Վերջին նման դրսևորումներից մեկը ՀԱՊԿ Խորհրդարանական Վեհաժողովի նիստի տեղափոխումն էր Երևանից Մոսկվա։
Նիստը տեղափոխելու որոշումը ռուսական կողմը հիմնավորել է այն հանգամանքով, որ, ամենայն հավանականությամբ, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականից հետո հոկտեմբերի վերջին Ազգային Ժողովը կլուծարվի, ուրեմն «ո՞ւմ հետ անցկացնենք Խորհրդարանական Վեհաժողովը։ Ժամանակավոր պաշտոնակատարների՞։ Դա տրամաբանական և ճիշտ չէ»։ ՌԴ Պետական Դումայի ԱՊՀ, եվրասիական ինտեգրման և հայրենակիցների հետ կապերի հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Լեոնիդ Կալաշնիկովը հայտարարել է, թե նիստը հանգիստ կանցկացնեն Մոսկվայում, իսկ իրավիճակի կայունացումից հետո կաշխատեն նոր պատգամավորների և նոր վարչապետի հետ։
Նիստի տեղափոխման այս որոշումը, բնականաբար, չի նշանակում ՀԱՊԿ մյուս անդամ երկրների և Հայաստանի հարաբերությունների վատթարացում, սակայն վերջին շրջանում այդ հարաբերությունների ոչ այնքան հարթ զարգացումների շարունակությունը և, կարելի է ասել, հետևանքն է։
Մի կողմից, ելնելով ՀՀ ներքաղաքական իրավիճակից, ակնկալվում է, որ նորընտիր խորհրդարանն իր կազմով գրեթե ամբողջությամբ կտարբերվի գործող կազմից, և ներկայիս պատգամավորները քիչ լծակներ կունենան ձեռք բերված պայմանավորվածությունների հետագա իրականացումն ապահովելու հարցում։ Բայց միաժամանակ պետք է հաշվի առնել, որ այդ պատգամավորները միջազգային հարթակներում ներկայացնում են Հայաստանի Հանրապետությունը և ոչ թե իրենց կուսակցությունները, ուստի խորհրդարանական դիվանագիտությունը, նույնպես, պետք է հիմնված լինի շարունակականության սկզբունքի վրա։
ՀԱՊԿ ԽՎ այս որոշումից կարելի է եզրակացնել, որ արտաքին գործընկերներն այնքան էլ չեն վստահում արտաքին քաղաքականության մեջ շարունակականություն ապահովելու Նիկոլ Փաշինյանի հավաստիացումներին, և վստահ չեն, որ նորընտիր խորհրդարանը հանձնառու կլինի շարունակել և պահպանել գործող խորհրդարանի պայմանավորվածությունները։
Իսկ հաշվի առնելով ՀՀ-ՌԴ հարաբերությունների ռազմավարական, դաշնակցային բնույթը` ավելի հասկանալի և ընդունելի կլիներ նիստը Երևանում անցկացնելու և ոչ թե տեղափոխելու որոշումը։
Հարցն ունի մեկ այլ կողմ ևս․ ՀԱՊԿ ԽՎ-ն, այսօր օրակարգում չունի այնպիսի վճռորոշ հարցեր, որոնց պարագայում սկզբունքային կարևորություն ունենա Հայաստանի պատվիրակության կազմը։ Ուստի, սա ավելի շատ քաղաքական որոշում է, քաղաքական ազդակ, որը միգուցե որոշակի արձագանք է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի անձի շուրջ զարգացումներին, որոնք ՀԱՊԿ գործընկերների կողմից խիստ բացասաբար ընդունվեցին։
Գործող իշխանությունների խնդիրն է ընկալել արտաքին աշխարհից հնչող այս ազդակները և հաշվի առնել դրանք՝ թույլ չտալու ներքին թուհուբոհի ֆոնին արտաքին աշխարհում Հայաստանի հեղինակությանն այնպիսի հարվածներ, որոնք զգալիորեն կբարդացնեն հետագա երկխոսությունը և կնվազեցնեն մեր շահերը պաշտպանելու հնարավորությունները։

Перенос сессии ПА ОДКБ из Еревана в Москву - отражение существующих настроений
В Армении продолжаются активные внутриполитические процессы, которые планомерно перейдут к предвыборной кампании, и окончательная стабилизация ситуации, вероятно, ожидается только в начале следующего года. Все это, естественно, находит свое прямое или косвенное отражение и на внешней политики Армении. Одним из последних таких проявлений стал перенос сессии Парламентской ассамблеи ОДКБ из Еревана в Москву.
Решение о переносе заседания российская сторона обусловила тем фактом, что после отставки премьер-министра Армении Никола Пашиняна в конце октября Национальное собрание будет распущено - а значит "с кем мы будем проводить Парламентскую ассамблею?" С временно исполняющими обязанности чиновниками? Это нелогично и неправильно". Леонид Калашников, глава комитета российской Госдумы по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками, заявил, что сессия спокойно пройдет в Москве, а после стабилизации ситуаци они будут работать с новыми депутатами и новым премьер-министром.
Решение о переносе места проведения сессии, естественно, не означает ухудшения отношений Армении с другими государствами-членами ОДКБ. Однако можно сказать, что происшедшее - это следствие и продолжение не очень гладких развитий в отношениях Армении и ОДКБ в последнее время.
С одной стороны, исходя из внутренней политической ситуации в Армении, ожидается, что новоизбранный парламент почти полностью будет отличаться от нынешнего состава, и нынешние парламентарии будут иметь меньше рычагов для обеспечения дальнейшей реализации достигнутых договоренностей. Но в то же время следует учитывать, что эти депутаты на международных платформах представляют Республику Армения, а не собственные партии, поэтому парламентская дипломатия должна также основываться на принципе преемственности.
Из этого решения ПА ОДКБ можно сделать вывод, что зарубежные партнеры не особо доверяют заверениям Никола Пашиняна об обеспечении преемственности во внешней политике и не уверены, что новоизбранный парламент продолжит поддерживать ныне действующие парламентские соглашения.
А, принимая во внимание стратегический, союзнический характер отношений РА-РФ, было бы более понятно и приемлемо решение проводить заседание в Ереване, а не переносить его в Москву.
Вопрос имеет и другую сторону. В нынешней повестке ПА ОДКБ сегодня нет таких важных вопросов, в которых состав армянской делегации играет принципиальную роль. Поэтому это более политическое решение - политический сигнал, который в какой-то степени может быть ответом на события вокруг личности генерального секретаря ОДКБ Юрия Хачатурова, которые были достаточно отрицательно восприняты коллегами из ОДКБ.
Задача нынешних властей - в правильном восприятии этих сигналов из внешнего мира и в их учете. Надо не допустить, чтобы на фоне внутриполитического ажиотажа репутации Армении на внешнеполитическом поле был бы нанесен удар, который значительно усугубит дальнейший диалог и уменьшит шансы и возможности защищать наши интересы.