ԵՄ-ն չի կարող համաձայնել Իռլանդիայի սահմանի շուրջ ժամանակավոր լուծման
Եվրամիությունը չի կարող համաձայնել Իռլանդիայի սահմանի շուրջ ժամանակավոր լուծումների Բրեքսիթի շուրջ բանակցություններում։ Այդ մասին, ինչպես հայտնում է Reuters գործակալությունը, հայտարարել է Ֆրանսիայի՝ Եվրոպական հարցերով նախարար Նատալի Լուազոն։
Բրիտանիան ավելի վաղ հայտարարել էր, որ կարող է համաձայնել հետբրեքսիթյան ավելի երկար անցումային փուլի՝ կանխելու համար վերադարձը կոշտ սահմանին երկու իռլանդիաների միջև։
«Մենք պետք է միանշանակ պատասխան ունենաք այս հարցին կամ առնվազն ոչ ժամանակավոր միջոցներ, որոնք կարող են վերանալ և մենք չիմանանք ինչ անել դրանից հետո»,- ասել է նախարարը BBC-ի հետ զրույցում։
«Սա մի բան է, որ Լոնդոնը պետք է ֆիքսի իր համար։ Մենք սպասում ենք գործուն լուծման, որը կառաջարկի Լոնդոնը»,- հավելել է նա։

The European Union will not accept a temporary measure to solve the issue of the Irish border in Brexit negotiations, France’s Europe minister Nathalie Loiseau said on Sunday, reports Reuters.
Britain has said it could accept a longer post-Brexit transition period if the EU drops its proposals for the Irish backstop - an insurance policy to ensure there will be no return to a hard border on the island of Ireland. Britain has said any such extension must be time-limited.
"We have to have a definitive answer or at least no temporary measures which disappear and we don’t know what to do after that," Loiseau told BBC TV.
"This is something that has to be fixed by London ... We are waiting for a workable solution coming from London."