ԱՄՆ-ՌԴ մրցապայքարը Հարավային Կովկասում կարող է ակտիվանալ
Տարածաշրջանում անցյալ շաբաթվանից սկսած ամենաքննարկվող թեմաներից մեկն ԱՄՆ նախագահի անվտանգության հարցերով խորհրդարան Ջոն Բոլթոնի այցն էր ՌԴ և հարավկովկասյան երեք մայրաքաղաքներ։ Բոլորը փորձում էին հասկանալ՝ ի՞նչ նպատակով է եկել Սպիտակ Տան ներկայացուցիչը և ինչ ազդակներ է փոխանցել երկրների ղեկավարներին։
Նշենք, որ սա բավական բացառիկ այց էր․ վերջին անգամ ԱՄՆ նախագահի անվտանգության հարցերով խորհրդականն այցելել է Հայաստան 1997-ին, իսկ Ադրբեջանում ընդհանրապես առաջին անգամ էր։
Եթե փորձենք մեկ պարբերությամբ սահմանել այցի նպատակը, ապա դա տարածաշրջանում ԱՄՆ դիրքերի ամրության ստուգումն էր և տարածաշրջանում ԱՄՆ ազդեցությունը մեծացնելու ցանկության հայտարարումը՝ ՌԴ «մենիշխանություն» թույլ չտալու նպատակով։ Կարելի է փաստել, որ Թրամփի վարչակազմն իր արտաքին քաղաքականության մեջ բավական քիչ ուշադրություն է հատկացրել Հարավային Կովկասին, նույնիսկ ԵԱՀԿ ՄԽ ամերիկացի նախկին համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը վերջերս հայտարարեց, որ չի տեսնում Սպիտակ Տան հետաքրքրվածությունն Արցախյան հիմնահարցով և կցանկանար Վաշինգտոնի ավելի մեծ ակտիվակության ականատես լինել։
Այժմ Բոլթոնի այցն ու հետաքրքրությունը տարածաշրջանով պայմանավորված է ոչ այնքան Երևանի, Բաքվի և Թիֆլիսի կարևորության աճով ԱՄՆ-ի համար, որքան «տարածաշրջանի ռազմավարական կարևորությամբ», ինչպես ասել է իր ասուլիսների ընթացքում ԱՄՆ նախագահի խորհրդականը։ Իսկ այդ կարևորությունն, իր հերթին, բացատրվում է Իրանի հանդեպ ԱՄՆ պատժամիջոցների հարցում Իրանի հարևան երկրների ներգրավումն ապահովելու շահագրգռվածությամբ, ինչպես նաև այս տարածաշրջանում Ռուսաստանի դիրքերի բացարձակ ազդեցություն թույլ չտալու նկատառումով։
Որքան էլ տարօրինակ հնչի, բայց Բոլթոնի հայտարարություններից բխում է, որ ԱՄՆ-ն պատրաստ է Ռուսաստանի հետ մրցակցել նույնիսկ Արցախյան հակամարտության կողմերին զենքի վաճառքի հարցում։ Թրամփի խորհրդականը Երևանում հայտարարեց, որ ՌԴ կողմից զենքի վաճառքը չի նպաստում խաղաղությանը տարածաշրջանում, բայց միաժամանակ լծակ է ծառայում Մոսկվայի ձեռքում հակամարտության կողմերին վերահսկողության տակ պահելու համար, ուրեմն Վաշինգտոնը պատրաստ է մրցակցել ՌԴ հետ այդ հարցում՝ առավել ևս հաշվի առնելով, որ «ամերիկյան զենքերը ռուսականից որակով են»։ Ստացվում է, որ Վաշինգտոնը, որպես Արցախյան հակամարտության կարգավորման միջնորդ, ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկիր, ոչ թե փորձում է ճնշում գործադրել Մոկվայի վրա՝ թույլ չտալու զենքի վաճառք հակամարտության կողմերին և հակամարտության սրացում, այլ պատրաստ է մրցակցել վերջինիս հետ Հայաստանի և Ադրբեջանի վրա ազդեցության լծակները մեծացնելու համար և տարածաշրջանի ժողովուրդներին ոչնչացնելու համար էլ ավելի հզոր զենքեր մատակարարել։
Ջոն Բոլթոնը ևս մի քանի ուշագրավ հայտարարություն է արել Արցախյան հակամարտության վերաբերյալ։ Մասնավորապես, նա նշել է, որ հակամարտության կարգավորումը Հայաստանի համար լավագույն ճանապարհն է արտաքին ազդեցությունից ազատվելու համար։ Բնական է՝ նկատի ունենալով Ռուսաստանը։ Ավելին, նա փորձել է ՀՀ վարչապետին ցույց տալ դրա «ուղին»՝ նշելով, որ կայանալիք ընտրություններում ստանալով ժողովրդի ճնշող մեծամասնության վստահության մանդատը` Նիկոլ Փաշինյանը կկարողանա Արցախյան հարցում վճռորոշ քայլերի դիմել։ Վճռորոշ քայլերի ներքո պետք է հասկանալ բավական ոչ «պոպուլյառ» լուծումները՝ ի դեմս զիջումների, որոնց մասին մի քանի օր առաջ խոսում էր Հայաստանից հեռացող ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը։ Եթե հաշվի առնենք նաև Բոլթոնի այն դիտարկումը, թե ինքը չի եկել ազդարարելու այս հարցում ԱՄՆ քաղաքականության փոփոխության մասին, կամ նոր առաջարկներ ներկայացնելու, այլ եկել է իրավիճակին ծանոթամալու, ապա կարելի է ենթադրել, որ հարցն արդիական կդառնա դեկտեմբերյան ընտրություններից հետո, և այդ ժամանակ ԱՄՆ կողմից կարող են մեծանալ ճնշումները Հայաստանի վրա՝ զիջումների գնալու հարցում։
Միաժամանակ, Բաքվում Բոլթոնը չի խոսել զիջումների և Բաքվից ակնկալվող վճռական քայլերի մասին։ Միայն շնորհակալություն է հայտնել Ի․Ալիևին իր մոտեցումները ներկայացնելու համար և հայտնել է, որ հակամարտության կարգավորումը կարևոր է ԱՄՆ համար։
Ամփոփելով Ջեյմս Բոլթոնի այցի արդյունքները` կարող ենք արձանագրել, որ այն տարածաշրջանի երկրների մոտ բավական շատ հարցեր առաջացրեց՝ միաժամանակ որոշ չափով ազդարարելով ՌԴ-ԱՄՆ մրցապայքարի ակտիվացումը նաև Հարավային Կովկասում։ Իսկ դա, այնքան էլ ուրախալի լուր չէ տարածաշրջանի կայունության տեսանկյունից։ Միաժամանակ, հաշվի առնելով ՌԴ-ԱՄՆ առկա երկխոսությունը, տրամաբանական է, որ ԱՄՆ նախագահի խորհրդականը փորձում էր չափել ԱՄՆ ուժերը տարածաշրջանում և առկա պոտենցիալը՝ Մոսկվայի հետ երկխոսության մեջ հետագայում դա նկատի ունենալու համար։

Соперничество США и России на Южном Кавказе набирает обороты
Одна из самых обсуждаемых тем в нашем регионе с прошлой недели - визит советника Трампа по нацбезопасности Джона Болтона в три столицы Южного Кавказа и в Москву. Многие пытаются выяснить, какие цели преследовал визит представителя Белого дома и какие сигналы он направил лидерам Армении, Азербайджана, Грузии и России.
Отметим, что это был достаточно уникальный визит. В последний раз советник президента США по вопросам безопасности посещал Армению в 1997 году, а в Азербайджане до этого визита чиновник такого ранга вообще не бывал.
Если попытаться объяснить цель визита Болтона в наш регион в одном абзаце, то можно сказать, что это была проверка позиций США в регионе и заявка о желании усилить влияние США на Южном Кавказе – с целью не допустить "монополии России". Можно сказать, что администрация Трампа во время его правления в своей внешней политике уделяла мало внимания Южному Кавказу – даже бывший сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик недавно заявил, что не видит интереса Белого дома к карабахской проблеме, и он хотел бы, чтобы Вашингтон стал более активным в данном вопросе.
Нынешний визит Болтона и интерес США к региону обусловлены не столько растущим значением Еревана, Баку и Тбилиси для Соединенных Штатов, сколько "стратегическим значением региона" - как об этом заявил советник президента США в ходе своих пресс-конференций. А эта важность, в свою очередь, объясняется желанием США вовлечь в процесс санкций по отношению к Ирану и соседние с Ираном страны, а также не допустить абсолютного влияния России в этом регионе.
Как странно это ни звучало бы, но из заявлений Болтона стало ясно, что США готовы конкурировать с Россией даже в вопросе продажи оружия сторонам карабахского конфликта. Советник Трампа заявил в Ереване, что продажа оружия со стороны Российской Федерации не способствует миру в регионе, и в то же время усиливает рычаги контроля Москвы над сторонами конфликта. Так что Вашингтон готов конкурировать с Россией в этом вопросе, особенно учитывая факт, что "американское оружие качественнее российского". Получается, что Вашингтон, будучи посредником карабахского урегулирования и сопредседателем Минской группы ОБСЕ, не пытается оказать давление на Москву с целью предотвращения продажи оружия конфликтующим сторонам и обострения конфликта, но и сам готов конкурировать с РФ в вопросе поставок более мощного оружия для уничтожения народов региона и усиления рычагов влияния на Армению и Азербайджан.
Джон Болтон сделал еще несколько симптоматичных заявлений о карабахском конфликте. В частности, он отметил, что урегулирование конфликта - лучший способ для Армении избавиться от внешнего влияния. Естественно, он имел ввиду Россию. Более того, он пытался показать премьер-министру "путь" к этому, отметив, что, получив мандат доверия подавляющего большинства электората на предстоящих выборах, Никол Пашинян сможет предпринять решительные шаги в вопросе Карабаха. Под "решительными шагами" тут следует понимать довольно непопулярные решения – такие уступки, о которых несколько дней назад говорил экс-посол США в Армении Ричард Миллс. Если принять во внимание замечание Болтона о том, что он не приехал говорить об изменениях в политике США или новых предложениях, а приехал для того, чтобы ознакомиться с ситуацией, то можно предположить, что данный вопрос актуализируется после декабрьских выборов, и именно тогда США усилят давление на Армению, заставляя ее идти на уступки.
Одновременно следует сказать и о том, что в Баку Болтон не говорил об уступках и ожидаемых от Баку "решительных шагах". Он поблагодарил Алиева за представление подходов азербайджанской стороны и заявил, что урегулирование карабахского конфликта важно для Соединенных Штатов.
Подводя итоги визита Джеймса Болтона в регион, можно отметить, что он всколыхнул множество вопросов в регионе, в то же время сигнализировал об активизации конкуренции Россия-США на Южном Кавказе. А это - не совсем радостная новость с точки зрения региональной стабильности. В то же время, учитывая нынешний российско-американский диалог, логично, что советник президента США попытался измерить силы и влиятельность США в регионе, а также потенциал своей страны на Южном Кавказе – с целью использовать его в дальнейшем диалоге с Москвой.