ԱՄՆ-ՌԴ մրցապայքարը Հարավային Կովկասում կարող է ակտիվանալ
Տարածաշրջանում անցյալ շաբաթվանից սկսած ամենաքննարկվող թեմաներից մեկն ԱՄՆ նախագահի անվտանգության հարցերով խորհրդարան Ջոն Բոլթոնի այցն էր ՌԴ և հարավկովկասյան երեք մայրաքաղաքներ։ Բոլորը փորձում էին հասկանալ՝ ի՞նչ նպատակով է եկել Սպիտակ Տան ներկայացուցիչը և ինչ ազդակներ է փոխանցել երկրների ղեկավարներին։
Նշենք, որ սա բավական բացառիկ այց էր․ վերջին անգամ ԱՄՆ նախագահի անվտանգության հարցերով խորհրդականն այցելել է Հայաստան 1997-ին, իսկ Ադրբեջանում ընդհանրապես առաջին անգամ էր։
Եթե փորձենք մեկ պարբերությամբ սահմանել այցի նպատակը, ապա դա տարածաշրջանում ԱՄՆ դիրքերի ամրության ստուգումն էր և տարածաշրջանում ԱՄՆ ազդեցությունը մեծացնելու ցանկության հայտարարումը՝ ՌԴ «մենիշխանություն» թույլ չտալու նպատակով։ Կարելի է փաստել, որ Թրամփի վարչակազմն իր արտաքին քաղաքականության մեջ բավական քիչ ուշադրություն է հատկացրել Հարավային Կովկասին, նույնիսկ ԵԱՀԿ ՄԽ ամերիկացի նախկին համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը վերջերս հայտարարեց, որ չի տեսնում Սպիտակ Տան հետաքրքրվածությունն Արցախյան հիմնահարցով և կցանկանար Վաշինգտոնի ավելի մեծ ակտիվակության ականատես լինել։
Այժմ Բոլթոնի այցն ու հետաքրքրությունը տարածաշրջանով պայմանավորված է ոչ այնքան Երևանի, Բաքվի և Թիֆլիսի կարևորության աճով ԱՄՆ-ի համար, որքան «տարածաշրջանի ռազմավարական կարևորությամբ», ինչպես ասել է իր ասուլիսների ընթացքում ԱՄՆ նախագահի խորհրդականը։ Իսկ այդ կարևորությունն, իր հերթին, բացատրվում է Իրանի հանդեպ ԱՄՆ պատժամիջոցների հարցում Իրանի հարևան երկրների ներգրավումն ապահովելու շահագրգռվածությամբ, ինչպես նաև այս տարածաշրջանում Ռուսաստանի դիրքերի բացարձակ ազդեցություն թույլ չտալու նկատառումով։
Որքան էլ տարօրինակ հնչի, բայց Բոլթոնի հայտարարություններից բխում է, որ ԱՄՆ-ն պատրաստ է Ռուսաստանի հետ մրցակցել նույնիսկ Արցախյան հակամարտության կողմերին զենքի վաճառքի հարցում։ Թրամփի խորհրդականը Երևանում հայտարարեց, որ ՌԴ կողմից զենքի վաճառքը չի նպաստում խաղաղությանը տարածաշրջանում, բայց միաժամանակ լծակ է ծառայում Մոսկվայի ձեռքում հակամարտության կողմերին վերահսկողության տակ պահելու համար, ուրեմն Վաշինգտոնը պատրաստ է մրցակցել ՌԴ հետ այդ հարցում՝ առավել ևս հաշվի առնելով, որ «ամերիկյան զենքերը ռուսականից որակով են»։ Ստացվում է, որ Վաշինգտոնը, որպես Արցախյան հակամարտության կարգավորման միջնորդ, ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկիր, ոչ թե փորձում է ճնշում գործադրել Մոկվայի վրա՝ թույլ չտալու զենքի վաճառք հակամարտության կողմերին և հակամարտության սրացում, այլ պատրաստ է մրցակցել վերջինիս հետ Հայաստանի և Ադրբեջանի վրա ազդեցության լծակները մեծացնելու համար և տարածաշրջանի ժողովուրդներին ոչնչացնելու համար էլ ավելի հզոր զենքեր մատակարարել։
Ջոն Բոլթոնը ևս մի քանի ուշագրավ հայտարարություն է արել Արցախյան հակամարտության վերաբերյալ։ Մասնավորապես, նա նշել է, որ հակամարտության կարգավորումը Հայաստանի համար լավագույն ճանապարհն է արտաքին ազդեցությունից ազատվելու համար։ Բնական է՝ նկատի ունենալով Ռուսաստանը։ Ավելին, նա փորձել է ՀՀ վարչապետին ցույց տալ դրա «ուղին»՝ նշելով, որ կայանալիք ընտրություններում ստանալով ժողովրդի ճնշող մեծամասնության վստահության մանդատը` Նիկոլ Փաշինյանը կկարողանա Արցախյան հարցում վճռորոշ քայլերի դիմել։ Վճռորոշ քայլերի ներքո պետք է հասկանալ բավական ոչ «պոպուլյառ» լուծումները՝ ի դեմս զիջումների, որոնց մասին մի քանի օր առաջ խոսում էր Հայաստանից հեռացող ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը։ Եթե հաշվի առնենք նաև Բոլթոնի այն դիտարկումը, թե ինքը չի եկել ազդարարելու այս հարցում ԱՄՆ քաղաքականության փոփոխության մասին, կամ նոր առաջարկներ ներկայացնելու, այլ եկել է իրավիճակին ծանոթամալու, ապա կարելի է ենթադրել, որ հարցն արդիական կդառնա դեկտեմբերյան ընտրություններից հետո, և այդ ժամանակ ԱՄՆ կողմից կարող են մեծանալ ճնշումները Հայաստանի վրա՝ զիջումների գնալու հարցում։
Միաժամանակ, Բաքվում Բոլթոնը չի խոսել զիջումների և Բաքվից ակնկալվող վճռական քայլերի մասին։ Միայն շնորհակալություն է հայտնել Ի․Ալիևին իր մոտեցումները ներկայացնելու համար և հայտնել է, որ հակամարտության կարգավորումը կարևոր է ԱՄՆ համար։
Ամփոփելով Ջեյմս Բոլթոնի այցի արդյունքները` կարող ենք արձանագրել, որ այն տարածաշրջանի երկրների մոտ բավական շատ հարցեր առաջացրեց՝ միաժամանակ որոշ չափով ազդարարելով ՌԴ-ԱՄՆ մրցապայքարի ակտիվացումը նաև Հարավային Կովկասում։ Իսկ դա, այնքան էլ ուրախալի լուր չէ տարածաշրջանի կայունության տեսանկյունից։ Միաժամանակ, հաշվի առնելով ՌԴ-ԱՄՆ առկա երկխոսությունը, տրամաբանական է, որ ԱՄՆ նախագահի խորհրդականը փորձում էր չափել ԱՄՆ ուժերը տարածաշրջանում և առկա պոտենցիալը՝ Մոսկվայի հետ երկխոսության մեջ հետագայում դա նկատի ունենալու համար։

US-Russian Competition in South Caucasus is Getting Much Stronger
One of the most discussed topics in the region since last week has been the visit of the US President's Security Advisor John Bolton to Russian and South Caucasian three capitals. Everyone was trying to figure out what the White House's representative had come for and what signals thus were sent to the leaders of these several countries.
Let's note that this was quite a unique visit. The last time the US President's Security Advisor visited Armenia in 1997 and was the first time in Azerbaijan.
If we try to define the purpose of the visit in one paragraph, it was a test of the strength of the US position in the region and the desire to increase the US influence in order not to allow Russia's "monopoly" in South Caucasus. It can be said that the Trump administration has paid little attention to the South Caucasus in its foreign policy, even though the former US Co-Chair of the OSCE Minsk Group James Warlick recently stated that he does not see the interest of the White House on the Artsakh issue and would like to see Washington become more active.
Now Bolton's visit and interest in the region is conditioned by the growing importance of Yerevan, Baku and Tbilisi for the United States as "strategic importance of the region," as US Presidential Advisor said during his press conference. And that, in turn, is explained by US interest to provide Iran's neighboring countries engagement in US sanctions against Iran, as well as with desire to prevent the absolute influence of Russia in this region.
Strangely enough, however, Bolton's announcement stems from the fact that the US is ready to compete with Russia even in the issue of arms sales to the Karabakh conflict parties. Trump's advisor announced in Yerevan that arms sales by the Russian Federation do not promote peace in the region, but at the same time keep control over the parties, so Washington is ready to compete with Russia in this regard, especially given the fact that "American weapons are more qualified than Russian ones". It turns out that Washington, as a mediator in the settlement of the Artsakh conflict, a co-chair of the OSCE Minsk Group, is not trying to put pressure on Moscow, preventing arms sales to conflict parties, but instead is ready to compete with the latter to increase the leverage on Armenia and Azerbaijan and to supply more powerful weapons to destroy the people of the region.
John Bolton has made some remarkable statements about the Artsakh conflict. In particular, he noted that the settlement of the conflict is the best way for Armenia to get rid of external influences, meaning Russia, naturally. Moreover, he tried to show the Armenian Prime Minister the "right way", noting that by getting the mandate of the overwhelming majority of people in the upcoming elections, Nikol Pashinyan will be able to take decisive steps in the Artsakh issue. Under such steps, Bolton meant rather unpopular solutions, in the face of concessions, about which US Ambassador to Armenia Richard Mills spoke a few days ago. If we take into account Bolton's observation that he did not come to change the US policy or to make new proposals, we can assume that the issue will become relevant after the December elections and then the US can put pressure on Armenia to make concessions…
At the same time, Bolton did not talk about any concessions or decisive steps when speaking in Baku. He only thanked Aliyev for presenting his approaches and stated that the settlement of the conflict is important for the United States.
Summing up the results of James Bolton's visit we can state that it raised many issues in the region, at the same time giving a certain degree of activation of the US-Russian competition in the South Caucasus. And this is not happy news from the perspective of regional stability. At the same time, given the current US-Russian dialogue, it is logical that the US President's Adviser was trying to measure the US presence in the region and its potential in the future dialogues with Moscow.