ՀՀ պատրաստ է առանց նախապայմանների հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը
Հայաստանի Հանրապետությունը պատրաստ է առանց նախապայմանների հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը, այսօր ԱԺ-ում հայտարարեց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար, վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ընդ որում, խնդրում եմ որևէ մեկը որևէ կերպ սա չմեկնաբանի, թե մենք այս դիրքորոշմամբ նսեմացնում ենք 1915թ. Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հարցը, որովհետև Ցեղասպանության ճանաչման հարցը մեզ համար ու մեր ընկալմանբ հայ-թուրքական հարաբերություններում խնդիր չէ: Դա մեզ համար անվտանգության խնդիր է և ոչ միայն մեզ համար՝ միջազգային անվտանգության խնդիր է, ու դա մեր ներդրումն է ցեղասպանությունների կանխարգելման միջազգային գործընթացին», - նշեց Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ըստ էության, սահմանը մեր կողմից փակ չէ։ Սահմանը փակ է Թուրքիայի կողմից ու Թուրքիայի կողմից փակ է Ղարաբաղյան հակամարտության պատճառով. դա վատ քաղաքականություն է, որովհետև, եթե որևէ մեկը հույս ունի Հայաստանի Հանրապետությանը, Ղարաբաղի ժողովրդին հարկադրանքի և սպառնալիքի ճանապարհով մղել Ղարաբաղյան հարցի կարգավորման այս կամ այն տարբերակին, ինքն ուղղակի սխալվում է և ես ուզում եմ, որ բոլորս սա արձանագրենք: Այո՛, մենք պատրաստ ենք հարցի կարգավորման շուրջ բանակցային գործընթացին, բայց բացառում եմ, որ մեր կառավարությունը և մեր ժողովուրդը հարկադրանքի, սպառնալիքի, շրջափակումների գործադրմամբ կարող է որևէ քայլ անել։ Ընդհակառակը՝ մենք այդ պայմանների գործադրմամբ ավելի կամրանանք, կհամախմբվենք և ի վերջո կհասնենք մեր ազգային նպատակներին», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Armenia is Ready to Regulate Armenian-Turkish Relations without Pre-Conditions: Nikol Pashinyan
Armenia is ready to regulate Armenian-Turkish relations without pre-conditions, acting PM Nikol Pashinyan stated at the Parlaiment of Armenia today.
“By the way, I would like to warn that no one should comment this statement as if with such position we are downgrading the issue on international recognition of the 1915 Armenian Genocide, as for us the recognition of the Armenian genocide is not an issue of the Armenian-Turkish relations, it is a security issue for us and not only for us, it is an international security issue and it is our contribution to the international process of genocide preventions,” Pashinyan said.
Pashinyan noted that Armenia is ready to open Armenian-Turkish border without preconditions.
“In essence, the border is not closed from our side. The border is closed by Turkey, and Turkey closed it because of Karabakh conflict. It is a very bad policy. If someone hopes to reach this or that option of Karabakh conflict settlement by coercion and threats he is mistaken, and I want all to register it. Just the opposite, in such conditions we are becoming stronger, united and will finally reach our national goals,” he mentioned.