NASA-ի տիեզերանավը սելֆի է արել Մարսի վրա
Օդագնացության և տիեզերական տարածքի հետազոտման ԱՄՆ ազգային վարչության (NASA-ի) տիեզերանավը՝ InSight-ը, վայրէջք է կատարել Մարսի վրա: InSight-ը վայրէջքից հետո «սելֆի» է արել և նկարն ուղարկել է Երկիր, հայտնում է «Ազատությունը»:
Տիեզերանավը պետք է հետազոտի «կարմիր մոլորակի» մակերեսը: NASA-ի կենտրոնի հեռարձակած հեռուստառեպորտաժին հետևել են ամբողջ աշխարհում:
InSight-ը Երկիր մոլորակից մինչև Մարս 550 միլիոն կիլոմետրանոց ճանապարհն անցել է կես տարում և «կարմիր մոլորակի» վրա կաշխատի «մարսյան» մեկ տարի, որը հավասար է «երկրային» 24 ամիսների: Ամբողջ ծրագրի արժեքը մոտ մեկ միլիարդ դոլար է:

Первый снимок с борта InSight-a на Земле уже получили. Это участок грунта возле зонда и одна из посадочных опор. Фото сделано сквозь запыленную после посадки линзу. Впрочем в НАСА подчеркивают, что это пока что проверка камеры, а не попытка осмотреть окрестности.
Первые селфи с Марса
NASA
Американский космический аппарат InSight совершил успешную посадку на поверхность Марса. Научная станция, предназначенная для исследования недр планеты, достигла поверхности в районе экватора, передает Euronews.
Семь минут снижения аппарата были, по словам руководителей проекта, весьма напряженными — особенно промежуток времени после самой посадки и до первого контакта с ЦУПом.