«Mars» ընկերությունը Հայաստանից արտադրանքը հետ չի կանչի
Շոկոլադե բատոններ արտադրող ամերիկյան աշխարհահռչակ «Mars» ընկերությունը իր արտադրանքը Հայաստանից հետ չի կանչի: Այս մասին «Արմեդիա» ՏՎԳ-ի հետ զրույցում հայտնել են Սննդի անվտանգության պետական ծառայությունից: «Հայաստանն այս ընկերության արտադրանքը ներկրում է բացառապես Ռուսաստանից, իսկ Ռուսաստանի համապատասխան մարմինները հայտարարել են, որ պլաստիկ պարունակող շոկոլադե բատոններ իրենց մոտ չեն ներմուծվել», - նշեցին Սննդի անվտանգության պետական ծառայությունում՝ հավելելով, որ միջադեպից հետո Հայաստանի սահմանին ուժեղացվել է ընկերություն արտադրանքի ստուգումը. մասնավորապես ստուգվում է ներմուծման երկիրը:
Հիշեցնենք, այն բանից հետո, երբ Գերմանիայում «Snickers»-ի մեջ կարմիր պլաստիկի հետքեր էին հայտնաբերվել, «Mars» ընկերությունը որոշել է իր արտադրանքը hետ կանչել 55 երկրներից: Նշվում է, որ պլաստիկով բատոնը արդատրված է եղել Հոլանդիայի գործարանում: Նախնական տվյալներով՝ բատոնում հայտնվել է արտադրական ինչ-որ դետալ: «Ներկայումս մենք փորձում ենք հասկանալ, թե ինչ է իրականում տեղի ունեցել, սակայն մենք չենք կարող վստահ լինել, որ պլաստիկի կտոր չկա մյուսներում», - France Press գործակալությանը հայտնել են ընկերության հոլանդական մասնաճյուղում: Ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ հետ կանչումը կվերաբերի «Mars», «Snickers», «Milky Way Minis» և «Milky Way Miniatures» բատոններին և «Celebrations» կոնֆետների հավաքածուին, քանի որ նրանց վրա պիտանելիության ժամկետ է նշված 2016 թվականի հունիսի 19-ից 2017 թվականի հունվարի 8-ը:
Ընկերություն չեն հայտնում հետ կանչվող արտադրանքի ծավալը, ինչպես նաև թե ինչքան կարժենա ընկերության համար այս միջադեպը: Նշենք, որ Հոլանդիայի գործարանը արտադրանք է մատակարարում ամբողջ աշխարհով: BBC-ի հաղորդմամբ` ընկերությունը տեղեկացրել է 7 եվրոպական երկրների՝ Գերմանիայի, Ֆրանսիայի, Իտալիայի, Իսպանիայի, Մեծ Բրիտանիայի, Նիդերլանդների, Բելգիայի շուկաներից բոլոր ապրանքները hետ կանչելու մասին:
Ավելացնենք, որ սա առաջին նման դեպքն է 1963 թվականից շուկայում գործող ընկերության պատմության մեջ: 2015 թվականի դեկտեմբերին «Mars»-ն արդեն հետ էր կանչել Սուրբ Ծննդի համար թողարկված կոնֆետների խմբաքանակն ամերիկյան խանութներից, քանի որ կոնֆետների փաթեթավորման վրա նշված չի եղել, որ նրանք գետնանուշ են պարունակում:

Mars Company will not Call Its Products Back from Armenia
American manufacturer of chocolate bars, company Mars Inc. will not withdraw its products from Armenia. The State Service for Food Safety told "Armedia" IAA. "These chocolate bars come to Armenia from Russia and the relevant authorities of this country have already declared that chocolate bars containing plastic have not been imported to the Russian Federation and other Eurasian Economic Union member states," State Service for Food Safety said, adding that despite the absence of the threat, the State Service will continue to carry out border control.
It should be recalled that the company Mars Inc. calls its products from 55 countries back, after a piece of red plastic was discovered in a bar of Snickers, bought on January 8 in Germany, BBC reports.
According to the preliminary data, in the chocolate was found one of the plastic parts, which are used in the production. "We are currently trying to figure out exactly what happened, but we cannot be sure that this piece of red plastic is not present in other products of the same production line," the representative of the Dutch production company told France Press.
Earlier it was reported that the review will affect all products Mars, Snickers, Milky Way Minis and Milky Way Miniatures, and sets of Celebrations chocolates with expiration date from June 2016 to January 2017.
The company did not say what the total amount of withdrawn products is, and what losses it had. This is the first such case in the company, which has been operating since 1963.