«Mars» ընկերությունը Հայաստանից արտադրանքը հետ չի կանչի
Շոկոլադե բատոններ արտադրող ամերիկյան աշխարհահռչակ «Mars» ընկերությունը իր արտադրանքը Հայաստանից հետ չի կանչի: Այս մասին «Արմեդիա» ՏՎԳ-ի հետ զրույցում հայտնել են Սննդի անվտանգության պետական ծառայությունից: «Հայաստանն այս ընկերության արտադրանքը ներկրում է բացառապես Ռուսաստանից, իսկ Ռուսաստանի համապատասխան մարմինները հայտարարել են, որ պլաստիկ պարունակող շոկոլադե բատոններ իրենց մոտ չեն ներմուծվել», - նշեցին Սննդի անվտանգության պետական ծառայությունում՝ հավելելով, որ միջադեպից հետո Հայաստանի սահմանին ուժեղացվել է ընկերություն արտադրանքի ստուգումը. մասնավորապես ստուգվում է ներմուծման երկիրը:
Հիշեցնենք, այն բանից հետո, երբ Գերմանիայում «Snickers»-ի մեջ կարմիր պլաստիկի հետքեր էին հայտնաբերվել, «Mars» ընկերությունը որոշել է իր արտադրանքը hետ կանչել 55 երկրներից: Նշվում է, որ պլաստիկով բատոնը արդատրված է եղել Հոլանդիայի գործարանում: Նախնական տվյալներով՝ բատոնում հայտնվել է արտադրական ինչ-որ դետալ: «Ներկայումս մենք փորձում ենք հասկանալ, թե ինչ է իրականում տեղի ունեցել, սակայն մենք չենք կարող վստահ լինել, որ պլաստիկի կտոր չկա մյուսներում», - France Press գործակալությանը հայտնել են ընկերության հոլանդական մասնաճյուղում: Ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ հետ կանչումը կվերաբերի «Mars», «Snickers», «Milky Way Minis» և «Milky Way Miniatures» բատոններին և «Celebrations» կոնֆետների հավաքածուին, քանի որ նրանց վրա պիտանելիության ժամկետ է նշված 2016 թվականի հունիսի 19-ից 2017 թվականի հունվարի 8-ը:
Ընկերություն չեն հայտնում հետ կանչվող արտադրանքի ծավալը, ինչպես նաև թե ինչքան կարժենա ընկերության համար այս միջադեպը: Նշենք, որ Հոլանդիայի գործարանը արտադրանք է մատակարարում ամբողջ աշխարհով: BBC-ի հաղորդմամբ` ընկերությունը տեղեկացրել է 7 եվրոպական երկրների՝ Գերմանիայի, Ֆրանսիայի, Իտալիայի, Իսպանիայի, Մեծ Բրիտանիայի, Նիդերլանդների, Բելգիայի շուկաներից բոլոր ապրանքները hետ կանչելու մասին:
Ավելացնենք, որ սա առաջին նման դեպքն է 1963 թվականից շուկայում գործող ընկերության պատմության մեջ: 2015 թվականի դեկտեմբերին «Mars»-ն արդեն հետ էր կանչել Սուրբ Ծննդի համար թողարկված կոնֆետների խմբաքանակն ամերիկյան խանութներից, քանի որ կոնֆետների փաթեթավորման վրա նշված չի եղել, որ նրանք գետնանուշ են պարունակում:

Компания Mars не будет отзывать свою продукцию из Армении
Американский производитель шоколадных батончиков, компания Mars Inc. не будет отзывать свою продукцию из Армении. Об этом ИАА "Армедиа" сообщили в Государственной службе безопасности продуктов питания. "В Армению батончики поставляются из России, соответствующие органы которой уже заявили, что такая продукция в Российскую Федерацию и другие государства-члены Евразийского Экономического Союза не поставлялась", отметили в Государственной службе безопасности продуктов питания, добавив, что несмотря на отсутствие угрозы, Госслужба продолжит осуществлять контроль на границе – в частности, на таможне обязательно проверяется страна-экспортер продукции.
Напомним, что компания Mars Inc. отзывает свою продукцию в 55 странах, после того, как кусок красного пластика был обнаружен в батончике Snickers, купленном 8 января в Германии: он был произведен на заводе в голландском городе Фехел, передает BBC.
По предварительным данным, в шоколад попала одна из пластиковых деталей, которые используются в производстве."В настоящее время мы пытаемся понять, что именно произошло, но мы не можем быть уверены, что этот кусок красного пластика не присутствует в другом продукте с той же производственной линии", - заявил представитель голландского подразделения компании агентству France Press.
Ранее сообщалось, что отзыв коснется всех продуктов Mars, Snickers, Milky Way Minis и Milky Way Miniatures, а также наборов конфет Celebrations со сроком годности с июня 2016 года по январь 2017 года.
Компания не сообщает, каков общий объем отозванной продукции и какими убытками это ей обернется. Продукция завода Mars в Нидерландах поставляется по всему миру.
Это первый подобный случай на предприятии, которое работает с 1963 года. В декабре 2015 года Mars уже отзывал партии конфет, которые продавались на Рождество в одной из американских торговых сетей. Тогда шоколад пришлось отзывать из-за наличия в нем арахиса, чего не предполагает рецептура и что не указано на упаковке.