Մենք չենք կարող մեզ արտաքին քաղաքական «շռայլություններ» թույլ տալ. Նաիրա Զոհրաբյան (ԲԱՑԱՌԻԿ)
Դեկտեմբերի 9-ին կայանալիք ՀՀ ԱԺ արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ  «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն ներկայացնում է բացառիկ հարցազրույցների շարք ընտրություններին մասնակցող ուժերի հետ՝ ՀՀ արտաքին քաղաքականության ոլորտում իրենց տեսլականի վերաբերյալ։ «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության և «Իմ քայլը» դաշինքի ներկայացուցիչները ժամանակի սղության պատճառով չեն կարողացել պատասխանել մեր այս հարցերին:
Ձեզ ենք ներկայացնում Բարգավաճ Հայաստան կուսակցության ներկայացուցիչ Նաիրա Զահրաբյանի բացառիկ հարցազրույցը:
- Որո՞նք են Ձեր քաղաքական ուժի արտաքին քաղաքական հիմնական գերակայությունները:
- Մեր արտաքին քաղաքական հիմնական գերակայությունները չեն կարող տարբերվել Հայաստանի արտաքին քաղաքական հիմնական գերակայություններից, որովհետև չի կարող որևէ կուսակցության արտաքին քաղաքական գերակայություն տարբերվել երկրի արտաքին քաղաքական օրակարգից:
Դա, առաջին հերթին, բալանսավորված հարաբերություններն են ՌԴ, ԵՄ, ԱՄՆ հետ: Կարևորագույն գերակայությունը, որը ես համարում եմ կենսական, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության միջազգային ճանաչումն է, ինչպես նաև շատ ակտիվ հարաբերությունները Չինաստանի՝ որպես աշխարհի խոշորագույն տնտեսություններից մեկի հետ: Նաև, իհարկե, արտաքին քաղաքական կարևորագույն գերակայությունը եղել և շարունակում է մնալ Թուրքիայի կողմից Ցեղասպանության ճանաչումը: Այսինքն, ես չեմ կարծում, որ կլինի կուսակցություն, որի արտաքին քաղաքական օրակարգը հակազդեցության մեջ կլինի մեր երկրի պետական քաղաքական օրակարգի հետ: Ի դեպ, սա այն բացառիկ դեպքերից է, երբ բոլոր կուսակցությունների արտաքին քաղաքական օրակարգերը, կարելի է ասել նույնական են, և դա միանգամայն բնական է:
- Ինչպիսի՞ն է Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման Ձեր տեսլականը, և որո՞նք են առաջնահերթ քայլերը:
- Առաջնահերթ քայլերը շատ հստակ են. պիտի անենք առավելագույնն Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման համար: Մենք քանիցս այս հարցը բարձրացրել ենք: Պետք է կարողանանք ճիշտ և գրագետ աշխատեցնել հստակ եռամիասնություն` միջազգային կառույցներում մեր դիվանագիտական կորպուսը, Սփյուռքի մեր ներուժը և Հայաստանի խորհրդարանի միջազգային պատվիրակությունները: Մենք շատ դեպքերում չենք կարողանում գրագետ կազմակերպել այդ աշխատանքը:
Եվ ամենակարևոր խնդիրը՝ Արցախը պետք է հնարավորինս ներգրավված լինի բանակցային գործընթացին`որպես կողմ: Իհարկե բոլորիս հասկանալի է, որ առանց Արցախի ժողովրդի կամքի չի կարող Արցախի խնդիրը լուծվել: Այստեղ երկրորդ տեսակետ չի կարող լինել: Մենք պետք է անենք առավելագույնն Արցախն ակտիվ ներգրավելու համար:
Դրանց զատ, դեռևս 2007թ. Եվրախորհրդարանն ընդունեց բանաձև, որով կոչ էր անում ԵՄ ինստիտուտներին սկսել շատ ակտիվ աշխատել Արցախի քաղաքացիական հասարակության հետ: Մենք պետք է կարողանանք անընդհատ Արցախ բերել մարդու իրավունքների տարբեր ինստիտուտներ, միջազգային տարբեր իրավապաշտպան կազմակերպություններ, որպեսզի նրանք սկսեն աշխատել Արցախում, որովհետև մարդու իրավունքը նույնական է. արցախցին ունի նույն իրավունքն, ինչպես Ֆրանսիայի՝ ամենահին ժողովրդավարությունն ունեցող երկրի քաղաքացին, ինչպես հայաստանցին: Մարդու իրավունքը չի կարող փոխվել՝ ելնելով պետության միջազգային կարգավիճակից: Եվրոպայում սև խոռոչներ չպետք է լինեն: Սա մարդու իրավունքի խնդիր է, և մենք պետք է անենք առավելագույնն Արցախը նաև միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպություններին ինտեգրելու համար:
- Ինչպիսի՞ մոտեցում ունեք ՀՀ ինտեգրացիոն գործընթացների վերաբերյալ:
-      Ինձ համար, որպես նաև Եվրոպական ինտեգրման հանձնաժողովի նախագահի, ուղղակի կենսական է, որ ԵՄ հետ մեր հարաբերությունները խորանան: Բոլորս պիտի հասկանանք, որ մենք լուրջ մարտահրավերներ ունեցող երկիր ենք և մենք չենք կարող մեզ արտաքին քաղաքական շատ վայրիվերումներ, «շռայլություններ» թույլ տալ: Մենք պետք է կարողանանք ճիշտ բալանսավորված հարաբերություններ պահպանել ՌԴ հետ՝ որպես ռազմավարական երկիր և նաև պետք է կարողանանք ԵՄ հետ կառուցել մեր անվտանգության այն բլոկը, որը վերաբերում է մարդու իրավունքներին, կոռուպցիային, դատական համակարգին, խոսքի ազատությանը: Վերջինն ինձ համար անվտանգության նույնքան կարևոր բլոկ է, որքան ՌԴ  հետ ակտիվ փոխգործակցության մեջ գտնվող էներգետիկ  բլոկը և Արցախի խնդրի անվտանգության բլոկը:
-   Որո՞նք պետք է լինեն ՀՀ-Սփյուռք օրակարգի առաջնահերթությունները:
-   ՀՀ-Սփյուռք օրակարգի առաջնահերթությունները շատ հստակ են. մենք նախ պետք է Սփյուռքը չդիտենք՝ որպես «կթան կով» և Սփյուռքի մասին հիշենք միայն Հայաստան հիմնադրամի կամ որևէ այլ տեղում հանգանակություն կատարելու ժամանակ: Մենք պետք է կարողանանք գրագետ աշխատել Սփյուռքի հետ, ինչի համար պետք է մոնիթորինգ անել՝ պարզելու, թե այսօր եվրոպական և արևմտան կառույցներում քանի տաղանդավոր հայ երիտասարդ է աշխատում: Պետք է կարողանանք օգտագործել ոչ միայն մեր տարեց շատ հարգարժան սփյուռքահայերի ներուժն, այլև երիտասարդներինը: Այսօր միայն NASA-ում մի քանի հայ տաղանդավոր երիտասարդ է աշխատում: Մենք պետք է կարողանանք նրանց ներգրավել հայապահպանման գործընթացում:
Ես շփվել եմ շատերի հետ, ցավոք, նրանցից շատերն օտարված են հայկական օրակարգից: Մենք նրանց պետք է բերենք մեր օրակարգ:

Наира Зограбян: "Мы не можем позволить себе различные "перекосы" во внешней политике" (эксклюзив)
В преддверии внеочередных парламентских выборов, которые пройдут в Армении 9 декабря, ИАА "Армедиа" представляет серию эксклюзивных интервью с участием сил, принимающих участие в выборах - об их позиции и видении внешней политики Республики Армения. Представители партий "Светлая Армения" и "Мой шаг" не смогли ответить на этот ряд вопросов по причине нехватки времени.
Наш собеседник – кандидат в депутаты от партии "Процветающая Армения" Наира Зограбян.
- Г-жа Зограбян, каковы основные внешнеполитические приоритеты вашей политической силы?
- Главные приоритеты нашей внешней политики не могут отличаться от приоритетов внешней политики Армении, поскольку они не могут быть отличны от внешнеполитической повестки нашей страны.
Прежде всего, это балансированные отношения с Россией, ЕС и США. Важнейший приоритет, который я считаю жизненно важным, - это международное признание Нагорно-Карабахской Республики. Также очень важны активные отношения с Китаем, одной из крупнейших экономик мира. Кроме того, конечно, важнейшим приоритетом внешней политики было и остается признание Геноцида армян со стороны Турции. То есть, я не думаю, что будет партия, чья внешнеполитическая повестка не будет соответствовать внешнеполитическим приоритетам страны. Кстати, это один из редких случаев, когда внешнеполитические повестки всех партий можно назвать идентичными, что вполне естественно.
- Каково Ваше видение урегулирования карабахского конфликта, и какими видите приоритетные шаги в этом направлении?
- Первоочередные шаги вполне ясны: мы сделаем все возможное для международного признания Республики Арцах. Мы поднимали этот вопрос несколько раз и наше триединство должно работать в этом направлении правильно и четко – это касается и работы нашего дипломатического корпуса в международных структурах, и потенциала нашей диаспоры и работы международных делегаций парламента Армении. Во многих случаях мы не можем грамотно организовать такую работу.
Самая важная задача - Арцах должен максимально принимать участие в переговорном процессе в качестве стороны конфликта. Конечно, все мы понимаем, что без учета воли народа Арцаха карабахская проблема не может быть решена. Здесь не может быть второго мнения. Но мы должны сделать все возможное для активизации процесса вовлечения Арцаха.
Еще в 2007 году Европарламент принял резолюцию, призывающую институты ЕС начать активно работать с гражданским обществом в Арцахе. Мы должны постоянно привлекать в Арцах представителей различных институтов по правам человека, различных международных правозащитных организаций и т. д. Они должны начать работать в Арцахе, потому что права человека везде одинаковы: житель Карабаха имеет те же права, что и гражданин Франции, страны со старейшей демократией. Права человека не могут меняться в зависимости от международного статуса государства. В Европе не должно быть черных дыр. Это - вопрос прав человека, и мы должны сделать все возможное для интеграции Арцаха в том числе в международные правозащитные организации.
- Каковы Ваши подходы к интеграционным процессам в Армении?
Для меня - как председателя комиссии парламента Армении по европейской интеграции - очень важно, чтобы углублялись наши отношения с ЕС. Все мы должны понимать, что перед нашей страной стоят серьезные вызовы и мы не можем позволить себе различные "перекосы" и излишества во внешней политике. Мы должны быть в состоянии поддерживать балансированные отношения с Россией как со стратегической страной, а также строить отношения с ЕС, развивая с ними блок безопасности, касающийся прав человека, коррупции, судебной системы, свободы слова. Последний блок столь же важен для меня, как и энергетический блок в сотрудничестве с Россией и блок безопасности, касающийся карабахской проблемы.
- Какими должны быть приоритеты повестки Армения - Диаспора?
Приоритеты повестки РА-Диаспора достаточно ясны: мы не должны воспринимать нашу диаспору как "дойную корову" и вспоминать о ней только во время пожертвований в Всеармянский фонд "Айастан" и т п. Мы должны иметь возможность работать с диаспорой, а для этого – проводить мониторинги с целью выяснить, сколько талантливых молодых людей-армян работают сегодня в европейских и западных структурах. Мы должны иметь возможность использовать не только потенциал наших взрослых представителей армянской диаспоры, но и молодежи. Сегодня только в NASA работают несколько талантливых молодых людей-армян. Мы должны уметь вовлекать их в процесс сохранения армянской идентичности. Я общалась со многими представителями армянской диаспоры, и, к сожалению, многие из них далеки от армянской повестки. Мы должны вернуть их в наше поле, заразить нашей повесткой.