Դեկտեմբերի 18-ը Միգրանտների միջազգային օրն է
1990 թվականի դեկտեմբերի 18-ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովը ընդունել է աշխատավոր միգրանտների և նրանց ընտանիքի անդամների իրավունքների պաշտպանության Միջազգային կոնվենցիան, հայտնում է NEWS.am-ը:
Միգրանտների միջազգային օրը նշելու որոշումը կապված էր վերջին տարիներին աշխարհում միգրանտների թվի զգալի աճի հետ:
Միգրանտների միջազգային օրը նշվում է բազմաթիվ երկրներում, միջկառավարական և ոչ կառավարական կազմակերպություններում մարդու իրավունքների և միգրանտների հիմնարար ազատությունների մասին տեղեկատվության տարածման, ինչպես նաև ներգաղթյալների իրավունքների մասին օրենքները բացատրող տարբեր ակցիաների և աշխատանքային սեմինարների միջոցով:

Международный день мигранта
Спустя десять лет, 4 декабря 2000 года, Генеральная Ассамблея ООН учредила Международный день мигранта и постановила отмечать его ежегодно 18 декабря.
Такое решение было принято в связи с тем, что в последние годы число мигрантов во всем мире значительно возросло.
Международный день мигранта отмечается во многих странах силами межправительственных и неправительственных организациях путем распространения информации о правах человека и основных свободах мигрантов, а также проведения различных акций и рабочих семинаров, поясняющих законы о правах иммигрантов.
Ежегодно в этот день можно услышать призывы к тому, что международное сообщество должно уделять больше внимания значительному количеству мигрантов, оказавшихся в трудном положении, вдали от дома и нуждающихся в помощи и защите.