Թեհրանը պատասխան միջոցներ կձեռնարկի ԵՄ պատժամիջոցների կապակցությամբ
Թեհրանը պատասխան միջոցներ կձեռնարկի Իրանի` ահաբեկչության մեջ մեղադրվող քաղաքացիների դեմ ԵՄ պատժամիջոցների կապակցությամբ: Այդ մասին հայտարարել Է Իրանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Բահրամ Քասեմին:
«Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը ի պատասխան այդ քայլին անհրաժեշտ հակամիջոցներ կձեռնարկի պատասխան գործողությունների շրջանակում»,- հայտնել Է Քասեմին Telegram-ալիքում: Այս մասին փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստի-ն: Նա նշել է նաև, որ Եվրամիության այս որոշումը զարմանք Է հարուցում, իսկ Իրանին հասցեագրված մեղադրանքներն անհիմն են: Ինչպես ասված Է ԵՄ-ի խորհրդի հայտարարության մեջ, որը հունվարի 9-ին հրապարակվել Է Եվրամիության Պաշտոնական հանդեսում, ԵՄ խորհուրդը մեկ տարով երկարաձգել ու ընդլայնել Է Իրանի դեմ պատժամիջոցների սեւ ցուցակը, որոնք սահմանվել էին  2011թ. ահաբեկչական գործունեության մեղադրանքներով:
Ներկայում Իրանի վերաբերյալ ԵՄ սև ցուցակը ներառում Է 15 մարդ և 21 կազմակերպություն: Այս պատժիչ ռեժիմը ոչ մի կերպ կապված չԷ այն պատժամիջոցների հետ, որոնք Եվրամիությունը չեղարկել Է Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի ստորագրմամբ, որը երաշխավորում Է Իրանի միջուկային ծրագրի խաղաղ բնույթը: ԵՄ-ի երկրները Իրանի ուժային կառույցներին մեղադրում են երկրի ընդդիմության՝ տարագրության մեջ գտնվող ներկայացուցիչների վերացմանն ուղղված գործողություններ իրականացնելու համար:

Тегеран примет меры в ответ на санкции Евросоюза против иранских граждан
Тегеран примет меры в ответ на санкции Евросоюза против иранских граждан, которых ЕС обвиняет в терроризме, сообщил официальный представитель министерства иностранных дел Ирана Бахрам Касеми.
Совет Европейского союза включил в перечень террористов ЕС двух иранских граждан и структуру министерства разведки и безопасности Ирана в ответ на недавние нападения на территории Европы. Кроме того, совет также продлил действие санкций в отношении ранее внесенных в перечень лиц, групп и структур после полугодового пересмотра. Теперь в список входят 15 физических лиц, 21 группа и структура. Об этом сообщает РИА Новости.
"Исламская Республика Иран в ответ на этот шаг в рамках ответных действий предпримет необходимые контрмеры", - сообщил Касеми в Telegram-канале. Он отметил также, что решение ЕЦ вызывает удивление, а обвинения в адрес Ирана являются беспочвенными.
Глава МИД Ирана Мохаммад Джавад Зариф ранее заявлял, что обвинения в адрес Тегерана не освобождают Европу от ответственности за укрытие Организации моджахедов иранского народа, которая в Иране считается террористической.