Թրամփը սպառնացել է սնանկացնել Թուրքիային
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը սպառնացել է սնանկացնել Թուրքիային, եթե Սիրիայից ամերիկյան զորքերի հեռանալուց հետո Անկարան իր ռազմական գործողությունների ժամանակ հարձակվի քրդերի վրա: Այս մասին Թրամփը գրել է Twitter-ի իր միկրոբլոգում:
«Մենք տնտեսական հարված կհասցնենք Թուրքիային, եթե նա հարձակվի քրդերի վրա: Անհրաժեշտ է 20 մղոնանոց անվտանգության գոտու ստեղծում: Միևնույն ժամանակ ես չեմ ցանկանում, որ քրդերը սադրեն Թուրքիային, Ռուսաստանին, Իրանին կամ Սիրիային: Նրանք ամենամեծ ներդրումն են ունեցել ԻՊ-ի պարտության գործում: Մենք երախտապարտ ենք նրանց դրա համար: Մենք նրանց դրա համար երախտապարտ ենք, սակայն հիմա անհրաժեշտ է զորքերը տուն վերադարձնել», - գրել է Թրամփը:
Ավելի վաղ Թուրքիայում հայտարարել էին, որ ամերիկյան զորքերը տարածաշրջանից հանելու գործընթացի ձգձգման դեպքում կսկսեն Սիրիայի հյուսիսում քուրդ զինյալների դեմ հետաձգված գործողությունը:

Trump Threatens to ''Devastate'' Turkey's Economy
Donald Trump threatened Turkey on Sunday with harsh economic sanctions if it attacks Kurdish forces in Syria after American troops withdraw from the country in the coming months, The New York Times reports.
“Will devastate Turkey economically if they hit Kurds,” Mr. Trump said on Twitter, suggesting that there would be a 20-mile safe zone around the group after American forces leave. He added, “Likewise, do not want the Kurds to provoke Turkey.”
Mr. Trump’s tweets marked the first public threat toward Turkey, a NATO ally, over the Kurds and seemed to offer a blanket of protection for the group, a band of American-backed militias that the Turkish government sees as terrorists.