Թրամփը սպառնացել է սնանկացնել Թուրքիային
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը սպառնացել է սնանկացնել Թուրքիային, եթե Սիրիայից ամերիկյան զորքերի հեռանալուց հետո Անկարան իր ռազմական գործողությունների ժամանակ հարձակվի քրդերի վրա: Այս մասին Թրամփը գրել է Twitter-ի իր միկրոբլոգում:
«Մենք տնտեսական հարված կհասցնենք Թուրքիային, եթե նա հարձակվի քրդերի վրա: Անհրաժեշտ է 20 մղոնանոց անվտանգության գոտու ստեղծում: Միևնույն ժամանակ ես չեմ ցանկանում, որ քրդերը սադրեն Թուրքիային, Ռուսաստանին, Իրանին կամ Սիրիային: Նրանք ամենամեծ ներդրումն են ունեցել ԻՊ-ի պարտության գործում: Մենք երախտապարտ ենք նրանց դրա համար: Մենք նրանց դրա համար երախտապարտ ենք, սակայն հիմա անհրաժեշտ է զորքերը տուն վերադարձնել», - գրել է Թրամփը:
Ավելի վաղ Թուրքիայում հայտարարել էին, որ ամերիկյան զորքերը տարածաշրջանից հանելու գործընթացի ձգձգման դեպքում կսկսեն Սիրիայի հյուսիսում քուրդ զինյալների դեմ հետաձգված գործողությունը:

Трамп пригрозил разорить Турцию
Президент США Дональд Трамп пригрозил Турции разорением, если после ухода американских войск из Сирии Анкара в ходе своих операций будет атаковать сирийских курдов. Об этом, как передает Корреспондент, политик написал в Twitter понедельник, 14 января.
"Мы нанесем экономический удар по Турции, если она нападет на курдов. Необходимо создание 20-мильной зоны безопасности. В то же время я не хочу, чтобы курды провоцировали Турцию, Россию, Иран или Сирию. Они внесли самый большой вклад в разгром ИГ. Мы благодарны им за это, но сейчас необходимо вернуть войска домой", – заявил Трамп.
Напомним, ранее в Турции заявили, что начнут отложенную военную операцию против курдских бойцов на севере Сирии в случае задержки вывода американских войск из региона.