Սերբիայում Պուտինի դեմ մահափորձ էր ծրագրվում. ԻՊ ահաբեկիչ է ձերբակալվել
Սերբիայում ձերբակալել են 21-ամյա վահաբիստի, ով կասկածվում է հունվարի 17-ին Սերբիա կատարելիք այցի ժամանակ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի նկատմամբ մահափորձ պատրաստելու մեջ, տեղեկացնում է սերբական «Правда» պարբերականը:
Հաղորդվում է, որ ոստիկանությունը որոշել է ստուգել Արմին Ալիբաշիչին վերջինիս ուսապարկի պատճառով, որում զենք է եղել: Ալիբաշիչի կոնտակների հետագա ստուգումը ցույց է տվել, որ նա ահաբեկչական ակցիա է նախապատրաստելիս եղել ՌԴ նախագահի` Բելգրադ այցի օրը: Նշվում է, որ «Պուտինն ահաբեկիչների թիրախում հայտնվել է պատերազմի պատճառով, որը Ռուսաստանը հայտարարել է ԻՊ-ին»:
Անվտանգության ոլորտի փորձագետները նշում են, որ, ամենայն հավանականությամբ, ենթադրյալ ահաբեկիչը միայնակ չի գործել:

Готовил покушение на Путина: в Сербии задержан боевик ИГИЛ
В Сербии арестовали 21-летнего ваххабита, подозреваемого в подготовке покушения на президента России Владимира Путина во время его визита в Белград 17 января. Об этом, как передает lenta.ru, сообщило сербское издание "Правда".
Как сообщается, полицейский патруль остановил Армина Алибашича на улице в поселке Поток недалеко от города Нови-Пазар. Внимание стражей порядка привлек его рюкзак, в котором в результате обнаружили винтовку с оптическим прицелом.
Дальнейшая проверка контактов Алибашича показала, что акцию он готовил на дату посещения Белграда российским лидером. В материале отмечается, что "Путин является мишенью террористов из-за войны, которую Россия объявила ИГ", поэтому бомба могла быть задействована где-то именно 17 января.
Эксперт в области безопасности Джевад Галияшевич считает, что предполагаемый террорист с большой долей вероятности действовал не один.