Արժույթի միջազգային հիմնադրամը նվազեցրել է համաշխարհային տնտեսության աճի կանխատեսումները
Արժույթի միջազգային հիմնադրամը նվազեցրել է գլոբալ աճի կանխատեսումները, իսկ ամբողջ աշխարհում ընկերությունների ղեկավարների հարցումը ցույց է տվել գործարար շրջանակների առաջնորդների միջև ուժգնացող հոռետեսությունն` առևտրային լարվածության և անորոշությունների ֆոնին, որով բնութագրվում է Դավոսում մեկնարկած Համաշխարհային տնտեսական համաժողովում ստեղծված իրավիճակը, հաղորդում է Reuters-ը:
Շվեյցարական Դավոս քաղաքում համաժողովի մեկնարկի նախօրեին հրապարակված ԱՄՀ-ի նոր կանխատեսումներն ընդգծեցին այն խնդիրները, որոնք ծառացել են այն պաշտոնյաների դեմ, որոնք բախվել են արդեն ծագած և պոտենցիալ ճգնաժամերի՝ սկսած ԱՄՆ-Չինաստան առևտրական պատերազմից, մինչև   Brexit։
Համաշխարհային տնտեսության վիճակի վերաբերյալ World Economic Outlook զեկույցում ԱՄՀ-ն նշում է, որ 2019թ․-ին համաշխարհային տնտեսության աճը կկազմի 3,5 տոկոս և  2020թ․-ին` 3,6 տոկոս, ինչը 0,2 և 0,1 տոկոսային կետով ցածր  է, քան հոկտեմբերի կանխատեսումը:

МВФ понизил прогнозы роста глобальной экономики
Международный валютный фонд в понедельник понизил прогнозы глобального роста, а опрос руководителей компаний по всему миру указал на усиление пессимизма лидеров деловых кругов на фоне торговой напряженности и неопределенности, характеризующих ситуацию, сложившуюся к началу Всемирного экономического форума в Давосе, передает Reuters.
Новые пессимистичные прогнозы МВФ, опубликованные накануне старта форума в швейцарском Давосе, подчеркнули проблемы, стоящие перед чиновниками, которые столкнулись с целым рядом уже возникших и потенциальных кризисов - от торговой войны США и Китая до Brexit.
“После двух лет уверенного расширения мировая экономика растет более медленными, чем ожидалось, темпами, и риски повышаются”, - сказала журналистам глава МВФ Кристин Лагард.
“Означает ли это, что глобальная рецессия не за горами? Нет. Но риск более резкого снижения темпов глобального роста, безусловно, возрос”, - сказала она, призвав чиновников готовиться к “серьезному замедлению”.
В докладе о состоянии мировой экономики World Economic Outlook, опубликованном в понедельник, МВФ сообщил, что рост мировой экономики, как ожидается, составит 3,5 процента в 2019 году и 3,6 процента в 2020-м - это на 0,2 и 0,1 процентного пункта ниже по сравнению с октябрьским прогнозом.