Խաղաղությանը նախապատրաստվելու ոչ սիմետրիկությունը կամ ո՞վ ում է խաբում Ղարաբաղյան կարգավորման հարցում
Այն ժամանակ, երբ Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարները «համաձայնել են, որ անհրաժեշտ է բնակչությանը խաղաղության նախապատրաստելուն ուղղված կոնկրետ միջոցառումներ ձեռնարկել», ինչի մասին ասվում է ԵԱՀԿ ՄԽ հայտարարությունում, հակամարտության կողմ հանդիսացող երկրներում յուրովի են պատրաստվում խաղաղության:
Երեկ, ելույթ ունենալով զոհված ադրբեջանցիների ընտանիքների հետ հանդիպմանը, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է. «Մեր երկրի տարածքային ամբողջականության վերականգնումն ամենակարևոր հարցն է: Դիվանագիտական հարթությունում մենք կարողացել ենք հասնել առավելագույն արդյունքի... Հարցի լուծման, օկուպանտներից մեր հողերի ազատագրման համար մենք օգտագործում ենք բոլոր միջոցները»:
Մեկ այլ մեջբերում. «Պետք է նաև իմանալ, որ աշխարհում ուժային գործոնն այսօր տեղափոխվել է առաջին պլան: Առ այսօր մենք շատ գործ ենք արել բանակաշինության ոլորտում: Ինչպես արդեն նշեցի, մենք դրսևորել ենք մեր հզորությունը նաև մարտի դաշտում: Մենք ցույց տվեցինք ողջ աշխարհին, որ ադրբեջանցի ազգն ու ադրբեջանական պետությունը երբեք չեն համակերպվի այդ օկուպացիայի հետ»:
«Այժմ մենք զինում ենք մեր բանակը ժամանակակից զենքով: Ինչու՞: Քանի որ մենք գտնվում ենք պատերազմական իրավիճակում: Քանի որ մեր հողերն օկուպացված են: Այս նպատակների համար հատկացվում են շատ միջոցներ: Անցյալ տարի Բաքվում կայացավ երկու զինվորական շքերթ, որոնք ի ցույց դրեցին մեր հզոր ռազմական ներուժը», - հայտարարել է Ալիևը:
«Ապրիլյան մարտերը ցույց տվեցին աշխարհին, որ Ադրբեջանը հզոր պետություն է, մեր երկիրն ունի հզոր բանակ, և մեր ազգը երբեք չի համակերպվի օկուպացիայի հետ», - ասել է Ալիևը:
Ողջ վերոնշյալն արտահայտվել է Ալիևի կողմից ընդամենը մեկ օրվա ընթացքում` 2019թ. հունվարի 28-ին: Ողջ ասվածը կներգծվեր Ալիևի մշտական ռազմատենչ հռետորաբանության շրջանակներ, եթե չլինեին Ղարաբաղյան կարգավորման վերջին զարգացումները:
Այո', Հայաստանում, և հատկապես` Ղարաբաղում, մենք վաղուց ենք խոսում խաղաղության անհրաժեշտութան մասին: Չէ՞ որ նա, ով մեկ անգամ զգացել է պատերազմի բոլոր արհավիրքները, երբեք չի ցանկանա դրա կրկնություն: Վստահ ենք` այդ կերպ են մտածում նաև Ադրբեջանի շարքային քաղաքացիները, ովքեր ևս տուժել են պատերազմից` չնայած այն սկսել է Ադրբեջանի նախաձեռնությամբ: Այս առումով չկա անհրաժեշտություն «նախապատրաստելու ժողովուրդներին խաղաղության», քանզի պատերազմի ողջ բեռն իրենց վրա կրող ժողովուրդները բոլորից առավել են պատրաստ լինում խաղաղության: Իսկ ահա Ադրբեջանի իշխանություններին պետք է «նախապատրաստել խաղաղության»: Սա ուղղակի` ի գիտություն համանախագահներին, քանի որ Ալիևի նման ռազմատենչ հռետորաբանության պարագայում անգամ ամենախուլ գյուղի ամենախաղաղ տրամադրված բնակիչը, օրինակ` Ղարաբաղում, կսկսի երազել ոչ թե խաղաղության, այլ պատերազմին պատրաստվելու և պաշտպանության մասին: Եվ սա ճիշտ է: Ժամանակակից աշխարհում չեն լինում ոչ սիմետրիկ հարաբերություններ: Չի պատահում այնպես, որ մի կողմը խոսի փոխզիջումների հնարավորության մասին, մյուսը` իր հավակնությունների առավելագույնի մասին, որ մի կողմը խոսի խաղաղության, իսկ  մյուսը` հարձակման մասին:
Ահա թե ինչու համանախագահների` խաղաղությանը նախապատրաստվելու թեզին Արցախն արձագանքեց ավելի իրատեսորեն: «Ժողովուրդներին խաղաղության պատրաստելու համար ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հովանավորությամբ պետք է կնքվի խաղաղության պայմանագիր` փաստաթուղթ, որը կճանաչվի միջազգային հանրության կողմից»: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասել է Արցախի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանը: «Խաղաղության պատրաստվելու ընթացքում պետք է ունենալ ձևաչափ, փաստաթուղթ, որի հիման վրա էլ կպատրաստվենք: Մենք միշտ էլ պատրաստ եղել ենք խաղաղության, մենք չենք նախաձեռնել կոնֆլիկտ, Հայաստանն ու այդ ժամանակ Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզը ստիպված են ներքաշվել պատերազմի մեջ», - ասել է նա: Վիտալի Բալասանյանը չի բացառել, որ հայկական կողմի առաջարկով կարելի է կազմել նման փաստաթուղթ, հակառակ դեպքում`դա կբերի վատ իրավիճակի, բանավոր խոսքերով քաղաքական հարցերը չեն լուծվում»:
Խորհրդանշական է, որ ավելի վաղ Ադրբեջանի արտգործնախարար Մամեդյարովը Հայաստանի արտգործնախարարի հետ հանդիպումից հետո հայտարարել է, որ իր հայ գործընկերոջ հետ իրենք «առաջին անգամ երկար ժամանակ անց հասել են փոխըմբռնման»: Իսկ արդեն այսօր ՀՀ արտգործնախարար Մնացականյանը, ով, հնարավոր է` հավատացել էր  Մամեդյարովի` խաղաղության մասին խոսքերին, «վշտացել է» Բաքվի հերթական ռազմատենչ հռետորաբանությամբ:
Այսօր կայացած մամլո ասուլիսի ընթացքում ՀՀ ԱԳՆ ղեկավար Զոհրաբ Մնացականյանը, մեկնաբանելով Ալիևի երեկվա հայտարարությունը, նշել է, որ նման վարքը չի կարելի ողջունելու արժանի համարել:
«Շատ ցավալի է: Մեր դիրքորոշումը հայտնի է՝ մենք խաղաղ լուծում ենք ցանկանում: Գործընթացի առաջընթացի համար համապատասխան միջավայր է պետք», - ընդգծել է նախարարը` նշելով հետևյալը. «Մեր դիրքորոշումը հայտնի է: Կարգավիճակը որոշում է ԼՂ ժողովուրդը: Կարիք չկա ասելու, թե որքան վճռական ենք մենք և մտադիր ենք պաշտպանել ինչպես Արցախը, այնպես էլ Հայաստանը: Մենք գիտենք մեր հնարավորությունները պաշտպանության և վնասի պատճառման հարցերում»:
Այսպիսով, մի՞թե պետք է ամեն անգամ Ալիևի կողմից նման ելույթների տեղատարափ լինի, որպեսզի մենք Հայաստանում ու Ղարաբաղում իմանանք, թե ում հետ գործ ունենք: Մի՞թե համանախագահները երկրների առաջին դեմքերի ելույթների մոնիթորինգ չեն անցկացնում «խաղաղության նախապատրաստելուց» առաջ: Եվ վերջապես` մի՞թե հասկանալի չէ, թե ում է պետք պատրաստել խաղաղության: Սա հարց է նրանց համար, ովքեր այսօր այդքան ջանասիրաբար առաջ են մղում ժողովուրդներին խաղաղության պատրաստելու թեզը:

Несимметричность подготовки народов к миру, или кто кого обманывает в карабахском конфликте?
В то время как министры иностранных дел Армении и Азербайджана "согласились с необходимостью реализации конкретных мероприятий для подготовки населения к миру", о чем говорится в заявлении МГ ОБСЕ, в странах-сторонах конфликта по-своему готовятся к миру.
Не далее как вчера президент Азербайджана Ильхам Алиев, выступая на встрече с семьями погибших азербайджанцев, заявил: "Восстановление территориальной целостности нашей страны - самый важный вопрос. Мы смогли добиться максимального результата в дипломатической плоскости… Мы используем все средства для решения вопроса, освобождения наших земель от оккупантов".
Еще цитата: "Следует также знать, что сегодня силовой фактор в мире вышел на передний план. До сегодняшнего дня мы проделали большую работу в области армейского строительства. Как я уже отметил, мы продемонстрировали свою мощь и на поле боя. Мы показали всему миру, что азербайджанский народ и азербайджанское государство никогда не смирятся с этой оккупацией".
"Сейчас мы оснащаем нашу армию самым современным вооружением. Почему? Потому что мы находимся в условиях войны. Потому что наши земли находятся под оккупацией. На эти цели также выделяются большие средства. В прошлом году в Баку состоялись два военных парада, которые продемонстрировали наш мощный военный потенциал", - заявил Алиев.
"Апрельские бои показали всему миру, что Азербайджан - это сильное государство, наша страна имеет мощную армию, и наш народ никогда не смирится с оккупацией", - все вышесказанное было произнесено Алиевым всего за один день, 28 января 2019 года. Все сказанное вписывается в рамки извечно милитаристской риторики Алиева, если бы не последние развития в карабахском урегулировании.
Да, в Армении и особенно в Карабахе мы уже давно говорим о том, что нужен мир – ведь тот, кто испытал на себе все ужасы войны, никогда не пожелает ее повторения. Уверены: так же думают обычные жители Азербайджана, которые тоже пострадали от войны, хоть и началась она по инициативе Азербайджана. В этом смысле нет нужды "готовить народы к миру", поскольку народы, которые несут на себе все бремя войны, более всех бывают готовы к миру. А вот власти Азербайджана следует "подготовить к миру" – это на заметку сопредседателям. Потому что при такой милитаристской риторике Алиева даже самый миролюбиво настроенный житель самого тихого села, например, в Карабахе будет грезить не о мире, а о подготовке к войне и к обороне. И это правильно: в современном мире не бывает несимметричных отношений. Не бывает, чтобы одна сторона говорила о возможности компромиссов, другая – о максимуме своих претензий; чтобы одна сторона говорила о мире, другая – о нападении.
Вот почему на тезис сопредседателей о подготовке к миру Арцах отреагировал более реалистично. "Чтобы приступить к подготовке народов к миру, в регионе под эгидой Минской группы ОБСЕ должен быть подписан мирный договор -  документ, который будет признан международным сообществом". Об этом в беседе с журналистами сказал секретарь Совета безопасности Арцаха Виталий Баласанян. "При подготовке к миру необходимо иметь формат, документ, на основании которого будем готовиться. Впрочем, мы всегда были готовы к миру, не мы инициировали конфликт, Армения и в то время Нагорно-Карабахская автономная область были вынуждено втянуты в войну", - сказал он. Виталий Баласанян не исключил, что по предложению армянской стороны также можно составить такой документ, иначе устными разговорами политические вопросы не решаются, это приведет к плохому положению.
Симптоматично, что ранее глава МИД Азербайджана Мамедъяров после встречи глав внешнеполитических ведомств Армении и Азербайджана сделал заявление о том, что вместе со своим армянским коллегой они "впервые за долгое время достигли взаимопонимания". А уже сегодня глава МИД Армении Мнацаканян, который, возможно, поверил словам Мамедъярова о мире, "огорчился" очередным милитаристским заявлениям из Баку.
Сегодня на пресс-конференции глава МИД Армении Зограб Мнацаканян, комментируя вчерашнее выступление Алиева, отметил, что подобное поведение нельзя отнести к числу достойных приветствия. "Очень жаль. Наша позиция известна  -  мы хотим мирного решения. Для продвижения процесса необходима соответствующая среда", - подчеркнул министр, отметив: "Наша позиция известна. Статус решает народ Арцаха. Нет нужды говорить, как мы решительны и намерены защитить как Армению, так и Арцах. Мы знаем наши возможности в вопросе защиты и нанесения урона".
Итак, неужели Алиев каждый раз должен разражаться подобными речами, чтобы мы – в Армении и Карабахе – знали, с кем имеем дело? Неужели сопредседатели не ведут мониторинг речей первых лиц государства, а потом уже говорят о "подготовке к миру"? И наконец – неужели непонятно, кого надо готовить к миру?! Это – вопрос для тех, кто так старательно сегодня продвигает тезис о подготовке народов к миру.