Սփյուռք սփյուռքի ներսում. Եթովպիայի հայ համայնքը
21-րդ դարում սփյուռքահայության շրջանում ազգային ինքնության հենասյուն պետք է դառնա հայոց պետականության գաղափարը։ Սփյուռքը՝ որպես հայության անուրանալի ու կարևորագույն մաս, մեծ նշանակություն ունի Հայաստանի համար։ Այն դերն ու նշանակությունը, որ խաղացել և խաղում է սփյուռքը Հայաստանի համար, պատմությամբ ու ժամանակով է ապացուցված:
Հայկական մեծ գաղթօջախներին բազմաթիվ անդրադարձեր են եղել, այսօր ցանկանում ենք ներկայացնել փոքրաթիվ, բայց խորն արմատներ ունեցող Եթովպիայի հայկական սփյուռքը:
Եթովպիայում հայերի պատմությունը եզակի է և աներևակայելի հարուստ: Չնայած այնտեղ հայ համայնքի փոքր թվին՝ Ադիս-Աբեբայում դեռ գործում է հայկական դպրոց, եկեղեցի ու ակումբ: Այս հնագույն երկրում հայկական սփյուռքը միշտ էլ կարևոր տեղ է զբաղեցրել պետական, տնտեսական և մշակութային կյանքի բոլոր բնագավառներում: Կրոնի մոտիկությունը միահյուսված էր մշակութային հարազատության հետ. եթովպացի վանականներն ապրում էին հարավային հայկական քաղաքներում` Ուրֆայում, Մարդինում, Տիգրանակերտում (հետագայում` Ամիդ, այժմ Դիարբեքիր):
Հայ-եթովպական առնչությունների մասին առաջին հիշատակությունները գտնում ենք Մովսես Խորենացու վկայություններում: Մովսես Խորենացու «Հայոց պատմություն»-ում հիշատակվում է հայ զինվորական առաջնորդ նահապետ Զարմաերի մասին, ով Եթովպիայի բանակի հրամանատարն էր տրոյական պատերազմում: Հնագույն պատմաբանի խոսքով՝ նահապետն ընկավ պատերազմի դաշտում հենց Աքիլեսի ձեռքով, որն, ինքնին, հասկանալի է. հարիր չէ, որ հրամանատարը հասարակ զինվորի ձեռքով սպանվի:
Հայերը Եթովպիայում բնակություն են հաստատել 7-րդ դարից, երբ արաբները, նվաճելով Սիրիան, Պաղեստինն ու Եգիպտոսը, սկսել են հալածել տեղի քրիստոնյաներին, և մեծ թվով հայեր գաղթել ու ապաստանել են մերձակա քրիստոնյա երկրում՝ Եթովպիայում, և ներկայիս Դեսսիե քաղաքի մոտ կառուցել են Սբ. Ստեփանոս եկեղեցին։
Այսօր Եթովպիայում գործող Ս. Գևորգ եկեղեցին կառուցվել է 1934 թվականին, եթովպահայ թեմը Էջմիածնական է: 1960-ական թվականներին Եթովպիայի հայ համայնքը հաշվում է 1200 մարդ: Հեղաշրջումից հետո ծայր առած արտագաղթի հետևանքով Եթովպիայում հայերի թիվը նվազել է (800 հոգի՝ 1977 թվականին)։ Այժմ այնտեղ ապրում է 100-ից էլ քիչ հայ` բոլորը` մայրաքաղաքում:
Չնայած համայնքի փոքրաթիվ լինելուն` եթովպայում գործում են սփյուռքի տարբեր կառույցեր: 1920-ական թվականներից գործում է «Եթովպահայ գաղութային ժողովը», որը համայնքի ղեկավար մարմինն է և ընտրվում է 4 տարին մեկ։ Համայնքում գործում են ՀԲԸՄ Եթովպիայի մասնաճյուղը (1908), Եկեղեցասեր տիկնանց միությունը (1965), Բարեսեր տիկնանց միությունը, «Արարատ» մարզական միությունը (1943), «Արարատ» երգի-պարի խումբը (ղեկ. Տիգրան և Շնորհիկ Որբերյաններ) «Մուրադյան» երգչախումբը (ղեկավար Ներսես Նալբանդյան), «Հայ բեմ» թատերախումբը։ Գործում է հայկական Ազգային Գևորգով վարժարանը, որն ունի մանկապարտեզ և տարրական դասարաններ: Վարժարանում դասավանդվում է հայոց լեզու, հայոց պատմություն, աշխարհագրություն, կրոն, ամհարերեն` Եթովպիայի պետական լեզուն, անգլերեն, ֆրանսերեն: Վարժարանն ունի մեկդարյա պատմություն. հիմնադրվել է 1918 թվականին Վաղինակ և Մարի Բեքարյանների կողմից, մինչև 1932 թվական կոչվում էր Ազգային Արարատյան Վարժարան:
Եթովպահայ համայնքը մշտապես սերտ կապեր է պահպանել Խորհրդային Հայաստանի հետ։ 1960-1970 թվականներին շատ եթովպահայեր բարձրագույն կրթություն են ստացել Հայաստանում։
Այս պահին Եթովպիայի հայ համայնքը հիշեցնում է սփյուռք սփյուռքի ներսում: Երեխաներն ու թոռները, որոնք բնակվում են ԱՄՆ-ում և Կանադայում, Ադիս-Աբեբա են այցելում իրենց նախնիների ծննդավայրը տեսնելու համար: Ինչպես կատակում է տեղական համայնքի ներկայացուցիչ Վարդգես Նալբանդյանը, ոմանք եկեղեցի են գալիս միայն հորիզոնական դիրքով: Երկրի մայրաքաղաքում գործում է Սուրբ Գևորգ եկեղեցին, որտեղ միջինը տարեկան հոգեհանգստի երկու արարողություն է լինում և մեկ հարսանիք երեք տարին մեկ անգամ, իսկ մկրտությունը՝ հինգ տարին մեկ անգամ:
Ամփոփելով պետք է նշենք, որ անկախ տվյալ երկրում սփյուռքի մեծաքանակ կամ փոքրաքանակ լինելուց, այնուամենայնիվ, նրա դերը բավական ծանրակշիռ է հայապահպանության ու հայ ինքնության պահպանման տեսանկյունից: Կարևոր է նաև այն հանգամանքը, որ հայկական սփյուռքի ներկայացուցչներն ավելի լավ են տիրապետում իրենց բնակության երկրների զարգացման փորձին, ինչը կարող է օգտակար լինել Հայաստանի համար։ Այս տեսակետից կարևոր է հատկապես Հայաստանի հետ համեմատելի երկրների փորձը։

Диаспора внутри диаспоры: армянская община Эфиопии
В 21 веке идея армянской государственности должна стать основой для сохранения национальной идентичности в армянской диаспоре. Диаспора - неотъемлемая и важная часть армянской среды - имеет большое значение для Армении. Роль и значение диаспоры подтверждается для Армении историей и временем. Сегодня мы хотим представить вниманию наших читателей небольшую, но имеющую глубокие корни армянскую диаспору Эфиопии.
История армян в Эфиопии уникальна и невероятно богата. Хотя там небольшая армянская община, но в Адис-Абебе действуют армянская школа, церковь и клуб. В этой древней стране армянская диаспора всегда занимала важное место во всех сферах государственной, экономической и культурной жизни. Близость религий переплеталась с родством культур - эфиопские монахи жили в южноармянских городах Урфа, Мардин, Тигранакерт (позже Амид, теперь Диярбекир).
Первые ссылки на армяно-эфиопские связи можно найти в свидетельствах Мовсеса Хоренаци. В "Истории Армении" Мовсеса Хоренаци упоминается армянский военачальник Зармаер, который был предводителем эфиопской армии в Троянской войне. Согласно древнему историку, командир пал на поле боя - именно рукой Ахилла. Легенда понятна - ведь командир не может быть убит руками простого солдата.
Армяне поселились в Эфиопии в 7-го веке, когда арабы, завоевывая Сирию, Палестину и Египет, начали преследования местных христиан, и многие армяне эмигрировали и переселились в соседнюю христианскую страну - Эфиопию, построив армянскую церковь св. Степаноса недалеко от теперешнего города Дессие.
Действующая сегодня в Эфиопии церковь св. Геворга была построена в 1934 году. В 1960-ых годах армянская община Эфиопии насчитывала 1200 человек. После переворота в Эфиопии в результате эмиграции число армян сократилось (800 в 1977 году). Сейчас там проживает менее 100 армян, все они – в столице.
Несмотря на небольшой размер армянской диаспоры, в Эфиопии действуют различные диаспорские организации. С 1920-ых годов действует Армянская ассамблея Эфиопии, которая является руководящим органом всей армянской общины и избирается каждые четыре года. В стране также функционируют Эфиопское отделение AGBU (1908), Союз церковных женщин (1965), Союз женщин-благотворителей, Спортивный союз Арарат (1943), танцевальная группа "Арарат" (руководители -Тигран и Шнорик Ворберяны), хор "Мурадян" (руководитель Нерсес Налбандян), театральная труппа "Армянская сцена". Также в стране функционирует армянская национальная гимназия "Геворк", при которой действуют детский сад и начальные классы. В гимназии преподают армянский язык, армянскую историю, географию, религию, амхарский - государственный язык Эфиопии, английский и французский языки. Гимназия имеет вековую историю. Она была основана в 1918 году Вагинаком и Марией Бекарян, до 1932 года называлась Национальной Араратской гимназией.
Армяне Эфиопии всегда поддерживали тесные связи с Советской Арменией. В 1960-1970 годах многие эфиопские армяне получали высшее образование в Армении.
В настоящий момент армянская община Эфиопии напоминает диаспору внутри диаспоры. Дети и внуки, проживающие в Соединенных Штатах и ​​Канаде, посещают Адис-Абебу, чтобы увидеть место рождения своих предков. Как шутит представитель местной диаспоры Вардгес Налбандян, некоторые приходят в церковь "только в горизонтальном положении". В церкви Св. Геворга, расположенной в эфиопской столице, в течение года в среднем проводятся две поминальные церемонии, бывает одна свадьба каждые 3 года, крещение ребенка - раз в пять лет.
Однако стоит отметить, что, вне зависимости от размера армянской диаспоры в Эфиопии, ее роль весьма значительна с точки зрения сохранения армянской идентичности. Впрочем, это касается не только Эфиопии, но и всех стран в мире, где проживает армянская община.