Իրանցի իրավապաշտպանը 10 տարվա ազատազրկման է դատապարտվել հիջաբը քննադատելու համար
Իրանցի իրավապաշտպան և փաստաբան Նասրին Սոթուդեին դատապարտել են 10 տարվա բանտարկության և մտրակի 148 հարվածի: Այդ մասին AFP-ին պատմել է նրա ամուսինը՝ Սոթուդե Ռեզա Հանդանը:
Սոթուդեն ընդհանուր առմամբ 33 տարվա բանտարկության է դատապարտվել յոթ մեղադրանքով: Իրանական օրենսդրության համաձայն՝ նա կկրի ամենաերկարատև պատիժը՝ տասնամյա: Բացի դրանից, դատարանն իրավապաշտպան կնոջը մտրակի 148 հարված է նշանակել` դատարան առանց հիջաբի գալու համար:
Նասրին Սոթուդեն ակտիվորեն հանդես է գալիս կանանց համար հիջաբ պարտադիր կրելը վերացնելու օգտին և չի պաշտպանում մահապատիժը: 2018 թվականի հուլիսին 55-ամյա կնոջը կալանավորել են և հինգ տարվա ազատազրկման դատապարտել լրտեսության մեղադրանքով: Մինչ այդ նա արդեն երեք տարի նստել էր հակապետական քարոզչության համար: 2012 թվականին Նասրին Սոթուդեն արժանացել է Սախարովի մրցանակի մարդու իրավունքների պայքարի բնագավառում ակնառու ներդրման համար:

Iran Rights Lawyer Sotoudeh to Face Additional 10 Years in Jail
Iranian human rights lawyer Nasrin Sotoudeh has been sentenced to an extra 10 years in jail on top of the five-year term she is already serving, her husband Reza Khandan said Tuesday.
Sotoudeh is an award-winning rights activist who was arrested last June and told she had been found guilty in absentia of espionage charges and sentenced to five years, AFP reports.
The new 10-year sentence is the longest of seven different verdicts totalling 33 years bundled together in a case and communicated to Sotoudeh in prison, according to Khandan. "But only the longest sentence will be served, which is 'encouraging corruption and debauchery and providing the means'," he told AFP by telephone.
He said Sotoudeh has also been sentenced to a total of 148 lashes for appearing in court without the hijab Islamic head covering and for another charge.
She had in been found guilty of "colluding against the system, propaganda against the system... disrupting public order" and on several other counts.