Իրանցի իրավապաշտպանը 10 տարվա ազատազրկման է դատապարտվել հիջաբը քննադատելու համար
Իրանցի իրավապաշտպան և փաստաբան Նասրին Սոթուդեին դատապարտել են 10 տարվա բանտարկության և մտրակի 148 հարվածի: Այդ մասին AFP-ին պատմել է նրա ամուսինը՝ Սոթուդե Ռեզա Հանդանը:
Սոթուդեն ընդհանուր առմամբ 33 տարվա բանտարկության է դատապարտվել յոթ մեղադրանքով: Իրանական օրենսդրության համաձայն՝ նա կկրի ամենաերկարատև պատիժը՝ տասնամյա: Բացի դրանից, դատարանն իրավապաշտպան կնոջը մտրակի 148 հարված է նշանակել` դատարան առանց հիջաբի գալու համար:
Նասրին Սոթուդեն ակտիվորեն հանդես է գալիս կանանց համար հիջաբ պարտադիր կրելը վերացնելու օգտին և չի պաշտպանում մահապատիժը: 2018 թվականի հուլիսին 55-ամյա կնոջը կալանավորել են և հինգ տարվա ազատազրկման դատապարտել լրտեսության մեղադրանքով: Մինչ այդ նա արդեն երեք տարի նստել էր հակապետական քարոզչության համար: 2012 թվականին Նասրին Սոթուդեն արժանացել է Սախարովի մրցանակի մարդու իրավունքների պայքարի բնագավառում ակնառու ներդրման համար:

Иранская правозащитница получила 10 лет тюрьмы за критику хиджаба
Иранскую правозащитницу и адвоката Насрин Сотуде приговорили к 10 годам тюрьмы и 148 ударам плетью. Об этом, как передает lenta.ru, ее муж Сотуде Реза Хандан рассказал агентству AFP.
Сотуде получила в общей сложности 33 года тюрьмы по семи обвинениям: в сговоре против власти, нарушении общественного порядка и другим статьям. По иранскому законодательству она будет отбывать самый длительный срок - десятилетний. Помимо этого, суд назначил правозащитнице 148 ударов плетью за то, что она пришла в суд без хиджаба.
Насрин Сотуде активно выступает за отмену обязательного ношения хиджаба для женщин и не поддерживает смертную казнь. В июле 2018 года 55-летнюю женщину арестовали и присудили пять лет тюрьмы по обвинению в шпионаже. До этого она уже отсидела три года за антигосударственную пропаганду. В 2012 году ей вручили премию Сахарова за выдающийся вклад в борьбу за права человека.