Արարատ Միրզոյանը Գերմանիայում քննարկել է ՀՀ-ի համար ԵՄ վիզաների ազատականացման բանակցություններ սկսելու կարևորությունը
Գերմանիայիում պաշտոնական այցով գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակությունը մարտի 20-ին հանդիպումներ է ունեցել Միջազգային քաղաքականության և անվտանգության ինստիտուտում (SWP), որից հետո հանդիպել է Արտաքին գերատեսչության Եվրոպայի գծով պետնախարար Միխայել Ռոթի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված համաձայնագրի կյանքի կոչմանը, ինչպես նաև տարածաշրջանային անվտանգությանը վերաբերող հարցեր: Կողմերն ընդգծել են Արևելյան գործընկերության դերը Եվրոպական միության համար և քննարկել վիզաների ազատականացման բանակցություններ սկսելու կարևորությունը:
Հայկական պատվիրակության անդամները մասնակցել են Բունդեսթագի լիագումար նիստին, որտեղ Բունդեսթագի նախագահ Վալտեր Վոլֆգանգ Շոյբլեն ողջունել է Արարատ Միրզոյանին գերմանական խորհրդարանում:
Հայ խորհրդարանականները Զաարլանդի համալսարանի պրոֆեսոր դոկտոր Մանֆրեդ Շմիթի հետ աշխատանքային ճաշի ընթացքում քննարկել են կրթության և հետազոտության ոլորտներում հայ-գերմանական հնարավոր նոր համագործակցության շրջանակին վերաբերող հարցեր:
Զաարլանդ երկրամաս ժամանած ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակությանն ընդունել է Զաարլուսի քաղաքապետ Պետեր Դեմերը: Օրենսդիր մարմնի ղեկավարը գրառում է կատարել Զաարլուսի քաղաքի պատվավոր հյուրերի գրքում:
Մարտի 21-ին սպասվում է Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակության այցը Զաարլանդի համալսարան, որտեղ խորհրդարանի ղեկավարը կհանդիպի ուսանողների հետ: Աշխատանքային օրը կշարունակվի Զաարլանդ երկրամասի խորհրդարանում, որտեղ կքննարկվեն երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր:

Обсуждены вопросы возможного нового армяно-германского сотрудничества в сферах образования и исследований
20 марта находящаяся с официальным визитом в Германии делегация во главе с председателем НС посетила Институт международной политики и безопасности (SWP), после чего встретилась с госсекретарем по делам Европы внешнеполитического ведомства Михаэлем Ротом.
В ходе встречи обсуждены вопросы защиты прав человека, претворения в жизнь Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС, а также региональной безопасности. Стороны подчеркнули роль Восточного партнерства для Евросоюза и обсудили важность начала переговоров по либерализации виз.
Члены армянской делегации приняли участие в пленарном заседании, на котором председатель Бундестага Вальтер Вольфганг Шойбле приветствовал А.Мирзояна в немецком парламенте.
Армянские парламентарии в ходе рабочего обеда с доктором-профессором Саарского университета Манфредом Шмидтом обсудили вопросы возможного нового армяно-германского сотрудничества в сферах образования и исследований.
Прибывшую в Землю Саар делегацию НС принял мэр города Саарлуис Петер Демер. Глава законодательного органа внес запись в Книгу почетных гостей города.
21 марта ожидается визит делегации во главе с А.Мирзояном в Саарский университет, где глава парламента встретится со студентами. Рабочий день продолжится в парламенте Земли Саар - с обсуждением вопросов, представляющих двусторонний интерес.