Ինքնորոշումը հանցագործություն չէ. աշխարհը հակամարտությունների կարգավորման նոր մոտեցումների կարիք ունի
vesti.md
Գարնան հետ Եվրոպայում սկսեցին եռալ նաև հակամարտության գոտիները: Կատալոնացիները կրկին վերսկսեցին ցույցերը, իսկ Սերբիայում քաղաքացիական հակամարտություն է հասունանում, այս ցանկը կարելի է շարունակել: Հակամարտության գոտիները Եվրոպայում շատ են, և չնայած դեմոկրատական ու տեխնոլոգիական-տնտեսական գործընթացներին (հենց դրանց հենքի վրա է ձևավորվել Եվրոպական միությունը)` այդպես էլ Եվրոպային չի հաջողվել ունիվերսալ դեղատոմսեր գտնել ազգային հիմնախնդիրների լուծման համար:
Բնականաբար, յուրաքանչյուր հակամարտություն յուրօրինակ է, և միանման լուծումներ գոյություն չունեն: Հատկապես դա ակնհայտ է դառնում, եթե հետևենք վերջին շաբաթվա զարգացումներին Կատալոնիայում և Սերբիայում, և փորձենք պռոյեկտել դրանք Արցախի վրա:
Հազարավոր կատալոնացիներ բողոքի ցույցեր անցկացրեցին Մադրիդի կենտրոնում «Ինքնորոշումը հանցագործություն չէ» կարգախոսով: Նրանք պահանջում էին ազատ արձակել կատալոնացի 12 նախկին պաշտոնյաներին և քաղաքական գործիչներին, որոնց 7-25 տարվա ազատազրկում է սպառնում: Նրանց դեմ գործ է հարուցվել պետական միջոցները վատնելու և անկարգություններ հրահրելու մեղադրանքով՝ 2017թ.-ին Կատալոնիայում անկախացման հանրաքվե անցկացնելու համար: Արդեն երկու ամիս է Իսպանիայի Գերագույն դատարանում շարունակվում է հարցի քննությունը: Կատալոնացիները հատուկ էին եկել Մադրիդ՝ մասնակցելու բողոքի ցույցին: Հաշվի առնելով իսպանացիների բացասական վերաբերմունքը կատալոնացիների անկախացման ձգտման նկատմամբ՝ ցուցարարների անվտանգությունն ապահովում էին իսպանական ոստիկանության 500 աշխատակիցներ:
Եթե փորձենք այս իրավիճակը պռոյեկտել Արցախի վրա, ակնհայտ է դառնում, որ դա գրեթե անհնար է. Բաքուն թույլ չի տալիս իր տարածք մուտք գործել ոչ միայն արցախցիներին, այլև ընդհանրապես հայկական ազգանուն ունեցող որևէ մեկի: Եվ խոսել անվտանգության երաշխավորման եվրոպական մեխանիզմների մասին առավել ևս տեղին չէ: Ի պատասխան անցկացվող ցույցերի՝ Իսպանիան տանկեր չմտցրեց Կատալոնիա, չսկսեց հրթիռակոծել Բարսելոնան կամ չշրջափակեց այն, ինչպես արել էր Ադրբեջանը 1990-ականների սկզբին: Իսպանիան պայքար ծավալեց իրավական դաշտում, ինչը քաղաքակրթական այլ մակարդակի մասին է վկայում: Իսկ Ադրբեջանը նույնիսկ չի ցանկանում մի բանակցային սեղանի շուրջ նստել Արցախի ներկայացուցիչների հետ:
Ինչ վերաբերում է վերջին օրերին Սերբիայում բավական մեծ թափ հավաքող հակասություններին (ցույցերը նվիրված էին ՆԱՏՕ-ի կողմից ռմբակոծության 20-ամյակին), ակնհայտ է, որ բողոքի ակցիաների հիմքում հակամարտությունն է` Կոսովոյի հարցը: Չնայած Կոսովոյի հակամարտությունը կարգավորված է համարվում` Սերբիայի այժմյան ցույցերը խոսում են այն մասին, որ բռնի ուժով լուծված հակամարտությունները խաղաղության և կայունության չեն հանգեցնում:
Սերբիայի ընդդիմությունը պահանջում է նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչի և այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հրաժարականը՝ մեղադրելով գործող իշխանություններին կոռուպցիայի, ընդդիմադիրներին ճնշելու և սոցիալական խնդիրների մեջ: Սակայն ամենակարևորը Կոսովոյի հարցում վերջակետ դնելու անհրաժեշտությունն է: Փորձագետները գրում են, որ Սերբիայում ոչ ոք չի պատրաստվում պաշտոնապես ճանաչել Կոսովոն, սակայն Բելգրադն ուղիներ է փնտրում Պրիշտինայի հետ այնպիսի գործարք կնքելու համար, որը չի նշանակի ուղղակի ճանաչում, բայց պատրանք կստեղծի, որը կբավարարի Բրյուսելի պահանջներին (ելնելով եվրաինտեգրման Վուչիչի խոստումներից): Սերբիայի ԱԳՆ-ն առաջարկում է սահմանափակվել էթնիկության սկզբունքով սահմանների դեմարկացիայով՝ առանց հետագա մանրամասների ճշգրտման: Սերբիայի ընդդիմադիրները դեմ են ցանկացած փոխզիջման: Կոսովոն նույնպես երջանիկ չէ այդպիսի անորոշ լուծումից: Սերբական ԶԼՄ-երում քննադատում են Կոսովոն կիսելու և տարածքներ փոխանակելու տարբերակը, պաշտոնյաներն այդ տարբերակը բացառում են:
Մարտի սկզբին Վուչիչը հայտարարել է. «Մենք չենք կարող ճանաչել Կոսովոն՝ այլ երկրից ոչինչ չստանալով»,- գրում է  Metagazeta-ն: Հարցազրույցի այս հատվածն օպերատիվ կերպով փոփոխվել է սերբական իշխանությունների պահանջով, սակայն այն արդեն իսկ ուշադրություն էր գրավել և հարուցել հանրության դժգոհությունը: Նախագահի ասածից ստացվում էր, որ նա ընդհանուր առմամբ պատրաստ է ճանաչել Կոսովոն, սակայն առևտուր է անում դրա գնի շուրջ:
Սերբիայի հասարակությունը դեռ պատրաստ չէ «մարսել» Կոսովոյի հարցը: Եթե մինչև ապրիլի 13-ը Վուչիչի կառավարությունը հրաժարական չտա, Բելգրադում սպասվում է շատ մեծ ցույց, հազարավոր ցուցարարները խոստանում են մնալ փողոցում: Ինչպես 1998թ-ին եղավ Հայաստանում, Սերբիայում հակամարտությունը կարող է իշխանությունների հրաժարականի պատճառ դառնալ: Եվ ինչպես հերթական անգամ ցույց է տալիս պատմությունը (այս անգամ՝ Կոսովոյի օրինակով), չկարգավորված հակամարտությունը, կամ արտաքին պարտադրանքով ու ուժի կիրառմամբ լուծված հակամարտությունը, կարգավորման պատրանք է ստեղծում, որը միշտապես շարունակում է մնալ որպես կայծ ՝ պահպանելով նոր պայթյունի վտանգը:
Չնայած բազմադարյա քաղաքակրթությանն ու ազգային հարցերի կարգավորման մեծ փորձին՝ այսօրվա Եվրոպան այդպես էլ չի կարողացել ինքնորոշման շուրջ հակամարտությունների խաղաղ և իրավական դաշտում կարգավորման ունիվերսալ ուղիներ գտել: Հյուսիսային Իռլանդիան, Շոտլանդիան, Ֆլանդրիան, Բավարիան, Կատալոնիան, Բասկերի երկիրը, Տիրոլը և այլն՝ սա հրաբուխներ են, որոնք կարող են շատ արագ ժայթքել Եվրոպայի կենտրոնում: Կկարողանա՞ արդյոք մարդկությունն օգտագործել ամբողջ իրավական պոտենցիալն ու քաղաքակրթական առաջընթացը հետագայում արյունահեղ պատերազմներից և բռնություններից խուսափելու համար: Կկարողանա՞ արդյոք վերանայել սահմանների հարցում կարծրացած հայացքները: Կգերադասի՞ արդյոք իրավունքը շահին: Սա հարցեր են, որոնց համար Եվրոպան պետք է անհապաղ պատասխաններ փնտրի: Իսկ մենք, մեր հերթին, կարող ենք նոր կրեատիվ և ունիվերսալ ուղիներ որոնել, որոնք կօգնեն ելքեր գտնել բարդ էթնիկ-իրավական գլուխկոտրուկներից, որոնք պարգևել է մեզ պատմությունը:

"Self-Determination is No Crime:” The World Craves New Approaches For Conflict Resolution
Things are brewing in Europe. Spring has awakened the conflicting regions in Europe. Catalonia saw a new wave of protests, civil conflict looms in Serbia and the list can continue. Many are the conflicting regions in Europe and in spite of the democratic and technological and economic progress (based on the values that brought the European Council to life) a formula to settle national issues wouldn’t be found.
Each conflict is certainly unique and there are no similar approaches of solving them. It is particularly obvious in the recent developments in Catalonia and Serbia in the light of projecting the tendencies into Karabakh issue.
Thousands of Catalonian people held protests under the slogan “self-determination is not a crime” in Madrid. Catalonia independence supporters demand that 12 ex-officials and politicians be released, with the latter facing 7-25 years imprisonment. The case brought against them is rebellion and misuse of state resources with regard to 2017 fall attempt to separate Catalonia from Spain, which the High Court has been examining for two months. The Catalonian activists came to the capital city to protest and given the hostile attitudes of the Madrid People to protests 500 Spanish police worked to ensure security. Attempts to project the situation into Karabakh conflict fail given that Baku even bans people with Armenian family names who have nothing to do with Karabakh, not mentioning rebels. No need to speak about European mechanisms of providing security for a region that wants to separate. Separation protests were not met by Spanish tanks, Barcelona was not bombarded and Catalonia was not blockaded, as official Azerbaijan did in the early 1990s and unleashed war of rights, which testifies to different form of civilization. It is needless to say that official Azerbaijan wouldn’t agree to negotiate with the representatives of Karabakh.
As to the civil conflicts in Serbia which also sees its apogee (protests timed to mark the 20 years of NATO bombing), it is obvious that a conflict underlies the protests, Kosovo.  Though the Kosovo conflict is considered to be settled, protests in Serbia show that a conflict forcefully settled does not grant peace.
The opposition in Serbia demands president Aleksandar Vučić and other high ranking officials’ resignation blasting them for corruption, suppression of opponents and social issues. But the key issue is to put an end to the Kosovo issue. According to expert reports public recognition of Kosovo in Serbia is not going to happen, Belgrade, however is seeking to conclude a deal with Pristina which wouldn’t mean full recognition but rather create an illusion good for Brussels (because of Vučić euro integration pledges). The Serbian foreign ministry recommends to be limited in demarcation of borders on ethnic bases without elaborating further details. The Serbian opposition resists any compromise. The Kosovars do not either embrace such a vague settlement of the problem. Serbian mass media is disturbed  about dividing Kosovo and territory exchange  under mutual recognition, though officials renounce such an option. In early March Vučić made a remarkable statement, “We can’t recognize Kosovo against nothing from the other side,” Metagazeta reports. This part of the interview was rapidly changed upon Serbian authority claims but it didn’t stay unnoticed and alerted the society even more. It turned out that the president is in fact ready to recognize but he is bartering. The Serbian society is not ready to “digest” the Kosovo issue. If the Vučić authority does not resign by April 13 a huge demonstration will be held in Belgrade with tens of thousands demonstrators staying in the streets. As in Karabakh case the Kosovo conflict may cause dismissal of authorities as it happened in Armenia in 1998. And as history comes to prove, in this case with Kosovo conflict, a problem unsettled or a problem to be settled forcefully or through outside forces, as well imitation of regulation is rather a spark that can bring about explosion any time.
Europe as it is nowadays, despite its centuries long civilization and experience of  settlement of ethnical issues could not find universal ways of peaceful and legal settlement of conflicts with underlying self-determination issue of nations. Northern Ireland, Scotland, Flandreau, Bavaria, Catalonia, the Basque country, Tyrol and so on are volcanoes that can erupt across Europe any minute. Could humanity with all the legal potential and civilization progress avoid further bloodshed and atrocity? Can they overcome the outdated views of marking new borders? Will law be prioritized over interests? These are questions that Europe needs to urgently find answers for. As for our region, we can find creative and universal ways to help us get out of intricate ethnic-legal incidents that history gave us.