Ինքնորոշումը հանցագործություն չէ. աշխարհը հակամարտությունների կարգավորման նոր մոտեցումների կարիք ունի
vesti.md
Գարնան հետ Եվրոպայում սկսեցին եռալ նաև հակամարտության գոտիները: Կատալոնացիները կրկին վերսկսեցին ցույցերը, իսկ Սերբիայում քաղաքացիական հակամարտություն է հասունանում, այս ցանկը կարելի է շարունակել: Հակամարտության գոտիները Եվրոպայում շատ են, և չնայած դեմոկրատական ու տեխնոլոգիական-տնտեսական գործընթացներին (հենց դրանց հենքի վրա է ձևավորվել Եվրոպական միությունը)` այդպես էլ Եվրոպային չի հաջողվել ունիվերսալ դեղատոմսեր գտնել ազգային հիմնախնդիրների լուծման համար:
Բնականաբար, յուրաքանչյուր հակամարտություն յուրօրինակ է, և միանման լուծումներ գոյություն չունեն: Հատկապես դա ակնհայտ է դառնում, եթե հետևենք վերջին շաբաթվա զարգացումներին Կատալոնիայում և Սերբիայում, և փորձենք պռոյեկտել դրանք Արցախի վրա:
Հազարավոր կատալոնացիներ բողոքի ցույցեր անցկացրեցին Մադրիդի կենտրոնում «Ինքնորոշումը հանցագործություն չէ» կարգախոսով: Նրանք պահանջում էին ազատ արձակել կատալոնացի 12 նախկին պաշտոնյաներին և քաղաքական գործիչներին, որոնց 7-25 տարվա ազատազրկում է սպառնում: Նրանց դեմ գործ է հարուցվել պետական միջոցները վատնելու և անկարգություններ հրահրելու մեղադրանքով՝ 2017թ.-ին Կատալոնիայում անկախացման հանրաքվե անցկացնելու համար: Արդեն երկու ամիս է Իսպանիայի Գերագույն դատարանում շարունակվում է հարցի քննությունը: Կատալոնացիները հատուկ էին եկել Մադրիդ՝ մասնակցելու բողոքի ցույցին: Հաշվի առնելով իսպանացիների բացասական վերաբերմունքը կատալոնացիների անկախացման ձգտման նկատմամբ՝ ցուցարարների անվտանգությունն ապահովում էին իսպանական ոստիկանության 500 աշխատակիցներ:
Եթե փորձենք այս իրավիճակը պռոյեկտել Արցախի վրա, ակնհայտ է դառնում, որ դա գրեթե անհնար է. Բաքուն թույլ չի տալիս իր տարածք մուտք գործել ոչ միայն արցախցիներին, այլև ընդհանրապես հայկական ազգանուն ունեցող որևէ մեկի: Եվ խոսել անվտանգության երաշխավորման եվրոպական մեխանիզմների մասին առավել ևս տեղին չէ: Ի պատասխան անցկացվող ցույցերի՝ Իսպանիան տանկեր չմտցրեց Կատալոնիա, չսկսեց հրթիռակոծել Բարսելոնան կամ չշրջափակեց այն, ինչպես արել էր Ադրբեջանը 1990-ականների սկզբին: Իսպանիան պայքար ծավալեց իրավական դաշտում, ինչը քաղաքակրթական այլ մակարդակի մասին է վկայում: Իսկ Ադրբեջանը նույնիսկ չի ցանկանում մի բանակցային սեղանի շուրջ նստել Արցախի ներկայացուցիչների հետ:
Ինչ վերաբերում է վերջին օրերին Սերբիայում բավական մեծ թափ հավաքող հակասություններին (ցույցերը նվիրված էին ՆԱՏՕ-ի կողմից ռմբակոծության 20-ամյակին), ակնհայտ է, որ բողոքի ակցիաների հիմքում հակամարտությունն է` Կոսովոյի հարցը: Չնայած Կոսովոյի հակամարտությունը կարգավորված է համարվում` Սերբիայի այժմյան ցույցերը խոսում են այն մասին, որ բռնի ուժով լուծված հակամարտությունները խաղաղության և կայունության չեն հանգեցնում:
Սերբիայի ընդդիմությունը պահանջում է նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչի և այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հրաժարականը՝ մեղադրելով գործող իշխանություններին կոռուպցիայի, ընդդիմադիրներին ճնշելու և սոցիալական խնդիրների մեջ: Սակայն ամենակարևորը Կոսովոյի հարցում վերջակետ դնելու անհրաժեշտությունն է: Փորձագետները գրում են, որ Սերբիայում ոչ ոք չի պատրաստվում պաշտոնապես ճանաչել Կոսովոն, սակայն Բելգրադն ուղիներ է փնտրում Պրիշտինայի հետ այնպիսի գործարք կնքելու համար, որը չի նշանակի ուղղակի ճանաչում, բայց պատրանք կստեղծի, որը կբավարարի Բրյուսելի պահանջներին (ելնելով եվրաինտեգրման Վուչիչի խոստումներից): Սերբիայի ԱԳՆ-ն առաջարկում է սահմանափակվել էթնիկության սկզբունքով սահմանների դեմարկացիայով՝ առանց հետագա մանրամասների ճշգրտման: Սերբիայի ընդդիմադիրները դեմ են ցանկացած փոխզիջման: Կոսովոն նույնպես երջանիկ չէ այդպիսի անորոշ լուծումից: Սերբական ԶԼՄ-երում քննադատում են Կոսովոն կիսելու և տարածքներ փոխանակելու տարբերակը, պաշտոնյաներն այդ տարբերակը բացառում են:
Մարտի սկզբին Վուչիչը հայտարարել է. «Մենք չենք կարող ճանաչել Կոսովոն՝ այլ երկրից ոչինչ չստանալով»,- գրում է  Metagazeta-ն: Հարցազրույցի այս հատվածն օպերատիվ կերպով փոփոխվել է սերբական իշխանությունների պահանջով, սակայն այն արդեն իսկ ուշադրություն էր գրավել և հարուցել հանրության դժգոհությունը: Նախագահի ասածից ստացվում էր, որ նա ընդհանուր առմամբ պատրաստ է ճանաչել Կոսովոն, սակայն առևտուր է անում դրա գնի շուրջ:
Սերբիայի հասարակությունը դեռ պատրաստ չէ «մարսել» Կոսովոյի հարցը: Եթե մինչև ապրիլի 13-ը Վուչիչի կառավարությունը հրաժարական չտա, Բելգրադում սպասվում է շատ մեծ ցույց, հազարավոր ցուցարարները խոստանում են մնալ փողոցում: Ինչպես 1998թ-ին եղավ Հայաստանում, Սերբիայում հակամարտությունը կարող է իշխանությունների հրաժարականի պատճառ դառնալ: Եվ ինչպես հերթական անգամ ցույց է տալիս պատմությունը (այս անգամ՝ Կոսովոյի օրինակով), չկարգավորված հակամարտությունը, կամ արտաքին պարտադրանքով ու ուժի կիրառմամբ լուծված հակամարտությունը, կարգավորման պատրանք է ստեղծում, որը միշտապես շարունակում է մնալ որպես կայծ ՝ պահպանելով նոր պայթյունի վտանգը:
Չնայած բազմադարյա քաղաքակրթությանն ու ազգային հարցերի կարգավորման մեծ փորձին՝ այսօրվա Եվրոպան այդպես էլ չի կարողացել ինքնորոշման շուրջ հակամարտությունների խաղաղ և իրավական դաշտում կարգավորման ունիվերսալ ուղիներ գտել: Հյուսիսային Իռլանդիան, Շոտլանդիան, Ֆլանդրիան, Բավարիան, Կատալոնիան, Բասկերի երկիրը, Տիրոլը և այլն՝ սա հրաբուխներ են, որոնք կարող են շատ արագ ժայթքել Եվրոպայի կենտրոնում: Կկարողանա՞ արդյոք մարդկությունն օգտագործել ամբողջ իրավական պոտենցիալն ու քաղաքակրթական առաջընթացը հետագայում արյունահեղ պատերազմներից և բռնություններից խուսափելու համար: Կկարողանա՞ արդյոք վերանայել սահմանների հարցում կարծրացած հայացքները: Կգերադասի՞ արդյոք իրավունքը շահին: Սա հարցեր են, որոնց համար Եվրոպան պետք է անհապաղ պատասխաններ փնտրի: Իսկ մենք, մեր հերթին, կարող ենք նոր կրեատիվ և ունիվերսալ ուղիներ որոնել, որոնք կօգնեն ելքեր գտնել բարդ էթնիկ-իրավական գլուխկոտրուկներից, որոնք պարգևել է մեզ պատմությունը:

"Самоопределение - не преступление": мир нуждается в новых подходах по решению конфликтов
Европа бурлит. Вместе с весной в Европе забурлили и конфликтные регионы. Каталония активизировала свои протесты, в Сербии назревает гражданский конфликт, и этот список можно продолжить. Конфликтогенных регионов в Европе много, и Старушка – несмотря на демократический и технолого-экономический прогресс (основные ценности, на которых появился Европейский Союз), так и не сумела найти универсальные рецепты для решения национальных вопросов.
Конечно, каждый конфликт своеобразен, и одинаковых подходов по их разрешению не бывает. Особенно это становится очевидным, если проследить за последней неделей развития событий, например, в Каталонии и Сербии, и спроецировать существующие тенденции на Карабах.
Тысячи каталонцев провели акцию протеста "Самоопределение - не преступление" в центре Мадрида. Сторонники независимости Каталонии требуют освободить 12 бывших чиновников и политиков, которым грозит от 7 до 25 лет лишения свободы. Дело о мятеже и растрате госфондов, заведенное на них в связи с предпринятой осенью 2017 года попыткой отделить Каталонию от Испании, уже второй месяц рассматривается в Верховном суде страны. Манифестанты - каталонские активисты – специально прибыли в столицу на акцию протеста, и, учитывая неприязненное отношение к манифестации большинства мадридцев, безопасность ее участников обеспечивали порядка 500 сотрудников испанской полиции. Если попробовать спроецировать ситуацию на карабахский конфликт, становится очевидным, что проецировать никак не получится – в Баку не впускают не то что мятежных карабахцев, но и просто людей с армянскими фамилиями, не имеющими никакого отношения к Карабаху. И говорить о европейских механизмах обеспечения безопасности или подхода метрополии к самоотделяющемуся региону здесь не приходится. В ответ на митинги об отделении Испания не ввела танки, не стала бомбить Барселону или не взяла Каталонию в блокаду, как это сделал официальный Азербайджан в начале 1990-ых, а прибегла к правовой борьбе, что говорит совершенно об ином уровне цивилизации. И что тут говорить о том, что официальный Азербайджан даже не желает вести переговоры с представителями Карабаха!
Что касается гражданского конфликта в Сербии, который также достигает в эти дни апогея (протестные акции приурочены к двадцатилетнему юбилею бомбардировок НАТО), то здесь становится понятно, что в корне протестов – тоже конфликт. Косовский. Несмотря на то, что косовский конфликт считается урегулированным, сегодняшние протесты в Сербии показывают: конфликт, урегулированный принуждением, на самом деле не приносит спокойствия.
Сербская оппозиция требует отставки президента Сербии Александра Вучича, других высокопоставленных чиновников, обвиняя нынешние власти в коррупции, в подавлении оппонентов, в социальных проблемах. Но главное - нужно поставить точку в вопросе с Косово. Эксперты пишут, что признавать Косово публично в Сербии не собирается никто, но Белград ищет способы заключить такую сделку с Приштиной, которая бы не означала признания в полной мере, но создала бы иллюзию, подходящую для Брюсселя (из-за евроинтеграционных обещаний Вучича). МИД Сербии официально предлагает ограничиться демаркацией границы по этническому признаку без прописывания дальнейших подробностей. Сербские оппозиционеры - против любого компромисса; косоваров тоже не очень рады такому расплывчатому варианту решения проблемы. В сербских СМИ обсуждается (конечно, с возмущением) идея раздела Косово и обмена территориями при взаимном признании, но официальные лица такой вариант опровергают. В начале марта Вучич допустил примечательную оговорку: "Мы не можем признать Косово, не получив ничего от другой стороны", пишет Metagazeta. Этот абзац интервью был оперативно заменен по настоянию сербских властей, но был замечен и еще сильнее насторожил общественность - получалось, что в принципе президент на признание готов, просто торгуется. Вопрос Косово - тот, который сербское общество не готово "проглотить". Если до 13 апреля правительство Вучича не уйдет в отставку, то состоится огромная демонстрация в центре Белграда, десятки тысяч демонстрантов будут оставаться на улицах. Как и в случае с Карабахом, косовский конфликт может стать причиной отстранения власти, как это было в Армении в 1998 году. И, как в очередной раз показывает история, теперь уже на примере косовского конфликта, неурегулированная проблема, или проблема, которую попытались решить военным путем или внешним вмешательством, а также имитация урегулирования конфликта - это искра, которая в любой момент может спровоцировать взрыв.
Сегодняшняя Европа - вопреки многовековой цивилизации и опыту разрешения национальных споров - так и не смогла найти универсальные пути для мирного и правового разрешения конфликтов, в основе которых - самоопределение наций. Северная Ирландия, Шотландия, Фландрия, Бавария, Каталония, Страна Басков, Тироль и т.п. - это вулканы, которые могут в одночасье вспыхнуть в центре Европы. Сумеет ли человечество, используя весь правовой потенциал и цивилизационный прогресс, избежать в дальнейшем кровавых войн и жесткости? Сможет ли преодолеть застарелые взгляды на формирование новых границ? Поставит ли право превыше интересов? Это вопросы, на которые Европе надо срочно искать ответы. А мы - из нашего региона - можем в свою очередь найти новые креативные и универсальные пути, которые помогут выпутываться из сложных этнико-правовых казусов, которые подарила нам история.