Ասորիների Նոր տարին խորհրդանշում է բնության զարթոնքն ու պտղաբերությունը. հարցազրույց Արսեն Միխայլովի հետ (ԲԱՑԱՌԻԿ)
ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ
Հայաստանաբնակ ասորիներն այսօր` ապրիլի 1-ին, տոնում են Նոր տարին՝ 6769-րդ տարվա սկիզբը (ասորական ժամանակագրությունը սկսվում է մ.թ.ա 4750 թվականից):
Տոնի հետ կապված «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցել է Հայաստանի ասորիների «Աթուր» միության նախագահ, 7-րդ գումարման ԱԺ պատգամավոր, «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Արսեն Միխայլովի հետ:
-Պարո´ն Միխայլով, կպատմե՞ք մի փոքր Հաբ-Նիսանի մասին: Ինչու՞ հենց ապրիլի 1-ին: Ի՞նչ խորհուրդ է պարունակում տոնը:
- Այսօր տոնը մենք նշում ենք արդեն 6769-րդ տարին: Քանի որ թվի հետ կապված հաճախ հարցեր են առաջանում, ասեմ, որ առաջին ասորական թագավորը կավե ցուցանակների վրա որպես օրենք գրել և հայտարարել է, որ ասորիները պետք է Նոր տարի նշեն: Ըստ օրենքի հոդվածների` Հաբ-Նիսանին պետք է նշել «ադառից» հետո, որը մեր լեզվից թարգմանաբար նշանակում է մարտ ամսից հետո: Հոդվածներում հատուկ նշված էր, թե ինչպես պետք է նշել տոնը: Ընդգծված է, որ 12 օրվա ընթացքում պետք է նշել Նոր տարին: Ավանդույթի համաձայն` ասորիների թագավորը Նոր տարվա 12 օրն իր պարտականությունները հանձնում է հասարակ մարդու, որը մեր լեզվով կոչվում է «չուռտանա», այսինքն «կեղծ թագավոր»։ Ամեն օրն անցկացնում ենք աստծո անվան տակ. յուրաքանչյուր օր ամեն մի աստծո և աստվածուհու անվան տակ նշում ենք մեր Նոր տարին։ Իսկ 12-րդ օրը թագավորը հետ է վերցնում իր պարտականությունները:
Թագավորն իր հրամանում գրում է, որ 350 տարին մեկ ով, որ դառնա թագավոր, պետք է թարմացնի այդ ցուցանակը: Նշեմ, որ առաջին, երրորդ, ութերորդ ցուցանակները գտել են և այդ թիվը կարողացել են հաշվել:
Ասորիների Նոր տարին՝ Հաբ-Նիսանի տոնը, խորհրդանշում է բնության զարթոնքն ու պտղաբերությունը։ Մենք մեծ շուքով ենք նշում մեր Նոր տարին:
- Հայաստանի մեր համայնքին մաղթում եմ հաջողություն: Թող մեր երկրում լինի խաղաղություն, որպեսզի մեր համայնքն էլ խաղաղ պայմաններում ապրի և արարի: Ուզում եմ, որ մեր համայնքը չմոռանա մեր տոները, մեր մշակույթը, պատմությունը:
Ես նաև շնորհավորում եմ մեր տարածաշրջանի բոլոր ասորիներին, առավել ևս պատմական Ասորեստանի տարածքում բնակվող ասորական համայնքների ներկայացուցիչներին: Թող խաղաղություն լինի իրենց երկրներում:
Իմ ու համայնքի անունից շնորհակալություն եմ հայտնում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ասորական համայնքին տանի կապակցությումբ շնորհավորելու համար:
Ի դեպ, նշեմ, որ աշխարհի տարբեր ծայրերի ասորական համայնքներից հյուրեր ունենք Հայաստանում: Նրանց հետ միասին գնացել ենք մեր հուշարձանի մոտ (ասորական համայնքը Երևանում ասորիների ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձան ունի) և հարգանքի տուրք ենք մատուցել Ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակին:

Сегодня ассирийцы Армении празднуют Новый год - начало 6769 года: Арсен Михайлов (эксклюзив)
Ассирийцы, проживающие в Армении, сегодня, 1 апреля, празднуют свой Новый год - начало 6769-го года (хронология ассирийцев начинается с 4750 года до нашей эры). Собеседник ИАА "Армедиа" - Арсен Михайлов, президент ассирийского Союза Армении "Атур", депутат Национального Собрания РА 7-го созыва от фракции "Мой шаг".
- Г-н Михайлов, расскажите немного о Габ-Нисане. Почему его празднуют 1 апреля? Какой смысл несет в себе этот праздник?
- Сегодня мы отмечаем 6769-ый наш Новый год. Поскольку часто возникают вопросы о дате праздника, я должен сказать, что первый ассирийский царь написал на глиняных вывесках, что ассирийцы должны праздновать Новый год, и после этого началось летоисчисление ассирийского Нового года. Согласно закону, Габ-Нисан следует праздновать после "адара", что на нашем языке означает "после марта". Есть конкретные указания, как следует отмечать праздник. Подчеркивается, что Новый год следует отмечать в течение 12 дней. Согласно преданиям, в течение этих 12 дней ассирийский царь передавал свои обязанности обычному человеку, на нашем языке его называют "чуртана", "лжецарь". Каждый день проводился под именем того или иного Бога или Богини – и так и праздновался наш Новый год, а на 12-ый день король возвращался к своим обязанностям.
Король написал также, что те короли, которые придут после него, каждые 350 лет должны обновлять то, что написано на глиняной вывеске. Надо сказать, что были найдены первая, третья, восьмая вывески, и потому удалось подсчитать это число.
Новый год ассирийцев, праздник Габ-Нисан, символизирует пробуждение природы и плодородие. Мы празднуем наш Новый год с большим размахом.
- Что бы Вы пожели представителям вашей общины?
- Желаю успехов нашей общине в Армении! Пусть будет мир в нашей стране, чтобы наша община могла жить и творить в мирных условиях. Желаю, чтобы мои соотечественники не забывали о наших праздниках, нашей культуре и истории.
Я также поздравляю всех ассирийцев нашего региона, особенно ассирийские общины, проживающие на территории исторической Ассирии. Пусть мир будет в этих странах!
От своего имени и от имени нашей общины хочу поблагодарить премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна за поздравление в наш адрес. Кстати, сегодня у нас в гостях – представители ассирийских общин из разных концов света. Мы вместе побывали у памятника жертв геноцида ассирийцев, который есть в Ереване, и почтили память невинных жертв…