«Ժողովրդի ծառան». կինոյից իրականությու՞ն
Նա արդեն եղել է նախագահ, սակայն հեռուստասերիալում: Նա երիտասարդ դերասան է, շոումեն, հաղորդավար, սցենարիստ: Նաև բիզնեսմեն, սակայն ոչ քաղաքական գործիչ: Երբեք չի զբաղեցրել պետական պաշտոններ և անցած ուղին էլ քաղաքական չէ: Բազմաթիվ ելույթներ է ունեցել, բայց ոչ թե քաղաքական բարձր ամբիոններից կամ հանրահավաքների հարթակներից, այլ բազմաթիվ համերգային բեմերից: Նրան արդեն բազմիցս հասցրել են կոչել «ուկրաինական Ռեյգան»:
Այո', խոսքն Ուկրաինայի նախագահական ընտրությունների առաջին փուլում շուրջ 5.5 մլն ընտրողների վստահության քվեն ստացած և քաղաքական տրիումֆ գրանցած Վլադիմիր Զելենսկու մասին է: Նա ստացել է ավելի շատ ձայն, քան գործող նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն և փորձառու քաղաքական գործիչ Յուլիա Տիմոշենկոն միասին:
«Կվարտալ-95» ստուդիայի հիմնադիր և գեղարվեստական ղեկավար Զելենսկին հայտարարել է 2019թ. նախագահական ընտրություններին իր մասնակցության մասին 2018թ. դեկտեմբերի 31-ին «Երեկոյան կվարտալ» հեռուստածրագրի ամանորյա եթերում` նոր տարու գալուստին բառացիորեն 1 րոպե պակաս:
Վլադիմիր Զելենսկու` քաղաքականության հետ առնչությունը սկիզբ է առել 2017թ. դեկտեմբերից, երբ Ուկրաինայում գրանցվեց նոր կուսակցություն` «Ժողովրդի ծառա»: Մինչ այդ, «Կվարտալ 95» ստուդիան ունեցել է հեղինակային «Ժողովրդի ծառա» հեռուստասերիալ, որի պրոդյուսերն ու գլխավոր դերակատարն է եղել Վլադիմիր Զելենսկին: Հեռուստասերիալն ու Զելենսկու մարմնավորած նախագահի կերպարն Ուկրաինայում բավականին մեծ ժողովրդականություն են վայելել: Այնուհետև սերիալի պրոդյուսերական թիմն ու հովանավորները որոշել են կապիտալիզացնել այդ մեծ ժողովրդականությունն ու անվանել ստեղծվելիք կուսակցությունը հենց «Ժողովրդի ծառա»: Իհարկե, այդ ժամանակ  Զելենսկին հավատացնում էր, թե «Ժողովրդի ծառա»-ն դեռ քաղաքական նախագիծ չէ, սակայն 2018 թվականի դեկտեմբերի 31-ին պարզ դարձավ, թե ինչ նպատակի է ծառայելու այն:
Զելենսկին հայերի ու Հայաստանի մասին
Մարտի 31-ին նախագահի ընտրություններում քվեարկությունից հետո Ազատություն ռադիոկայանի «Ի՞նչ կասեք Հայաստանի մասին: Եղե՞լ եք Երևանում» հարցին ի պատասխան Զելենսկին նշել է հետևյալը. «Շատ գեղեցիկ երկիր է: Մեր կոլեկտիվում հրաշալի մի հայ կա: Ես եղել եմ Երևանում: Շատ գեղեցիկ քաղաք է: միշտ թվացել է, թե զիլ դիզայներներ են նախագծել այն... Ճիշտ է, ես շատ վաղուց եմ եղել, 97-ին: Բայց հիշում եմ, մենք մի ժամանակ ՈՒՀԱ էինք խաղում, եզրափակչում «Նոր հայերի» հետ էինք խաղում, «Նոր հայերի» հետ նաև չեմպիոնների բարձրագույն լիգայում էինք: Այնպես որ, նրանք էին մեզ այնտեղ հրավիրել: Հիասքանչ ելույթներ էին: Մարդիկ, ինչպես և մեզ մոտ, ջերմ ու բարեհամբույր են»:
Վլադիմիր Զելենսկին այնքան պոպուլյար և սիրված է Ուկրաինայում, որ, ըստ ուկրաինական լրատվամիջոցների, փաստաթղթեր հանձնելիս Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի աշխատակցիները նրանից ինքնագիր են ուզել:

"Слуга народа" Зеленский: из кино - в реальность?
Oн уже был президентом, но в кино. Он молодой актер, шоумен, телеведущий, сценарист. Он также бизнесмен, но не политик. Он никогда не занимал государственные посты, и у него нету политического прошлого. У него было множество выступлений, но не с высоких политических трибун или митингов, а с концертных сцен. Его уже успели назвать "украинским Рейганом".
Да - речь идет о Владимире Зеленском, который получил вотум доверия около 5,5 миллионов избирателей в первом туре президентских выборов в Украине и зарегистрировал политический триумф. Он получил больше голосов, чем действующий президент Петр Порошенко и опытный политик Юлия Тимошенко вместе.
Основатель и художественный руководитель студии "Квартал-95" Владимир Зеленский заявил о своем участии в президентских выборах 2019 года во время новогодней программы "Вечерний квартал" в канун Нового года, 31 декабря 2018 года, буквально за минуту до наступления Нового года.
Его связь с политикой началась в декабре 2017 года, когда в Украине была зарегистрирована новая партия "Слуга народа". До этого у студии "Квартал-95" был авторский телесериал "Слуга народа", продюсером которого являлся сам Владимир Зеленский. Он сыграл и в главной роли сериала. Сериал и образ президента, которого сыграл Зеленский, были довольно популярны в Украине. Затем продюсерская группа и спонсоры сериала решили капитализировать огромную популярность сериала и назвать новоиспеченную партию как и сериал - "Слуга народа". Конечно, тогда  Зеленский утверждал, что "Слуга народа" - не политический проект. Однако 31 декабря 2018 года стало ясно, какие цели станет преследовать партия.
Зеленский об армянах и Армении
После президентских выборов в Украине 31 марта, отвечая на вопрос Радио Свобода "Как насчет Армении? Что Вы можете сказать про Армению? Вы были в Ереване?", Зеленский сказал следующее: "Красивая очень страна. У нас в коллективе есть замечательный армянин. Я был в Ереване. Когда-то мы там играли. Очень красивый город. Всегда казалось, что крутые дизайнеры его делали... Я был правда очень давно, в 97-ом году. Но помню, у нас был финал, мы когда-то играли в КВН, играли с "Новыми армянами", были вместе с "Новыми армянами" чемпионами высшей лиги. Так что они нас туда приглашали. Были прекрасные концерты. Люди как и у нас – теплые, приветливые"...
Владимир Зеленский настолько популярен и любим в Украине, что, как передают украинские СМИ, сотрудники ЦИК при подаче документов попросили у Зеленского автограф...