Եվրամիությունը կրկին ժամանակ է տվել Մեծ Բրիտանիային
Եվրամիությունը կրկին ժամանակ է տվել Մեծ Բրիտանիային: Ապրիլի 12-ին Մեծ Բրիտանիան դուրս չի գա Եվրամիությունից, ինչպես որոշված էր մինչ այժմ:
Երեկ Եվրամիության անդամ երկրների ղեկավարները համաձայնել են մինչև հոկտեմբերի 31-ը ժամանակ տալ Մեծ Բրիտանիային՝ Եվրամիությունից դուրս գալու համար: Եթե մինչ այդ բրիտանական խորհրդարանը հավանություն չտա BREXIT-ի համաձայնագրին, տեղի կունենա «կոշտ BREXIT», այսինքն՝ Բրիտանիան դուրս կգա առանց համաձայնագրի:
Սակայն Եվրամիությունը մեկ նախապայման է առաջադրել՝ Միացյալ Թագավորությունը պետք է մասնակցի մայիսի 23-26-ին կայանալիք Եվրախորհրդարանի ընտրություններին և լրացուցիչ խնդիրներ չստեղծի:
Պաշտոնական Լոնդոնը, սակայն, հույս ունի ավելի արագ լուծել այդ հարցն ու լքել Եվրամիությունը հունիսի 1-ին՝ առանց ընտրություններին մասնակցելու: “Համաձայնագրի վավերացումը ժամկետի հետաձգման հիմնական պայմանն է՝ անկախ նրանից, թե դա երբ տեղի կունենա: Եվ եթե մոտակա երեք շաբաթներին մեզ հաջողվի  հասնել համաձայնագրի հաստատմանը, մենք չենք մասնակցի ընտրություններին, և այդ դեպքում կլքենք ԵՄ-ն հունիսի 1-ին”,- հայտարարել է Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը:
Համաձայնագիրն արդեն չորս անգամ քվեարկության է դրվել Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանում, սակայն միշտ մերժվել է: Դրա հետ մեկտեղ՝ մերժվել է նաև առանց համաձայնագրի Եվրամիությունից դուրս գալու տարբերակը: Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Բրյուսելը չի պատրաստվում կրկին բանակցություններ ծավալել և փոփոխել համաձայնագիրը՝ խնդիրը տեղափոխվում է Բրիտանիայի ներքին քաղաքական դաշտ:
Այժմ վարչապետ Մեյը բանակցություններ է անցկացնում ընդդիմադիր լեյբորիստների առաջնորդ Ջերեմի Կորբինի հետ: Հիմնական խնդրահարույց հարցերը՝ Իռալանդիայի Հանրապետության և Հյուսիսային Իռլանդիայի միջև սահմանն է և Եվրամիության Մաքսային միությանը Բրիտանիայի անդամակցութունը: Ընդդիմությունը պահանջում է, որ Մեծ Բրիտանիան պահպանի անդամակցությունը Մաքսային միությանը, սերտորեն համագործակցի ԵՄ միասնական շուկայի հետ, ինչպես նաև երաշխիքներ տրամադրվեն, որ ԵՄ-ում գործող աշխատանքային իրավունքները շարունակեն գործել: Եթե նույնիսկ Մեյը համաձայնի այդ պայմանները ներառել համաձայնագրին կից քաղաքական արձանագրության տեքստում, պահպանողականները չեն կիսում այդ մոտեցումը: Ուստի, չի բացառվում, որ այդ փոփոխություններից հետո էլ չհաջողվի հաստատել համաձայնագիրը՝ այս անգամ պահպանողականների անհամաձայնության պատճառով:
Վարչապետ Մեյը, ինչպես հայտնի է, խոստացել է հրաժարական տալ համաձայնագրի հաստատումից հետո: Սակայն մինչ այդ անելու է ամեն հնարավոր բան հնարավորինս շուտ Բրիտանիայի խորհրդարանի համաձայնությունը ստանալու և գործընթացն իր տրամաբանական ավարտին հասցնելու համար:
Այս ժամկետի երկարաձգումը ևս մեկ հնարավորություն է Բրիտանիայի համար՝ ԵՄ հետ կարգավորված հարաբերություններով Միությունը լքելու համար: Ինչպես երևում է հայտարարություններից և ընդունվող որոշումներից, թե՛ Լոնդոնը, թե՛ Բրյուսելը նախընտրում են հենց այդ տարբերակը՝ համաձայնագրով ապահարզանը, բայց առնվազն այս պահին, այդ հարցում լավատեսության հիմքերը մեծ չեն:

The European Union extended Brexit once again. The UK will not divorce the EU on April 12 as decided earlier.  Leaders of the countries remaining in the European Union have agreed to extend Brexit until October 31. If by then the British parliament does not approve the BREXIT deal, then “hard Brexit” or no deal Brexit will take place.
The precondition the EU poses is that the UK takes part in the European Council election on May 23-26 without creating problems.
Official London, however hopes for a quicker solution and departure from the EU by June 1 without takin part in the elections. “Passing the agreement is the key condition of extension, regardless of when it will happen. If we manage to pass it in the coming three weeks, we will not participate in the elections and will withdraw from the EU on June 1,” May stated.
The agreement has already been put to vote for 4 times, but has been rejected. The no deal option has also been rejected. Given that Brussels is not going to unfold negotiations again the issue shifts to the domestic politics of Britain.
Prime minister May is negotiating with Jeremy Corbyn, leader of the opposition Labour Party. The key controversial issues are the border between the Irish Republic and Northern Ireland and the UK membership in the EU customs Union. The opposition demands that the UK keeps membership in the customs union and closely cooperate with the single market, also guarantees that the labor rights in force in the EU will be in effect. Even if May agrees on including these conditions in the political record of the deal, the conservatives do not share that approach. Thus, it is not ruled out that the deal may not pass after the changes have been made, this time due to the conservative party.
Prime minister May has pledged to resign after the deal is approved. But before that happens she is going to spare no efforts to get the consent of the British parliament and settle the process.
This extension is another chance for Britain to settle relationships with the EU before departure. Deal divorce is a preferable option both for Brussels and London as statements and decisions show. However, the situation at this stage is not upbeat.