Ֆրանսիայի հետ ունենք առանձնահատուկ հարաբերություններ. Զոհրաբ Մնացականյանի հարցազրույցը «Լը Ֆիգարո» պարբերականին
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը Փարիզ կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում հարցազրույց է տվել ֆրանսիական «Լը Ֆիգարո» պարբերականին: «Արմենպրես»-ին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից տրամադրել են հարցազրույցը, որը ներկայացնում ենք ստորև.
Հարց․ Ո՞րն է Փարիզ՝ Ձեր այցի հիմնական նպատակը։
Զոհրաբ Մնացականյան․ Ֆրանսիայի հետ մենք ունենք առանձնահատուկ, ինչպես ասում են՝ եղբայրական հարաբերություններ։ Մեր հարաբերությունների օրակարգը ընդգրկում է  քաղաքական, տնտեսական, մշակութային և կրթության ոլորտներին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ։ Սա իմ երրորդ հանդիպումն է Ժան Իվ Լե Դրիանի հետ։ Իհարկե, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուէլ Մակրոնը ներկա էր 2018թ․ հոկտեմբերին Երևանում տեղի ունեցած Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթաժողովին։ Բացի այդ, Ֆրանսիան Եվրոպական Միության կարևորագույն անդամներից է, որի հետ Հայաստանը 2017թ․ կնքել է «Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության» մասին համաձայնագիրը։ Այս այցը հավելյալ ներդրում է մեր երկկողմ հարաբերությունների ամուր ճարտարապետության մեջ։
Հարց. Կարո՞ղ եք փաստել, թե արդյոք Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործում առկա է որևէ առաջընթաց։
Զոհրաբ Մնացականյան․ Երկուշաբթի Մոսկվայում ես հանդիպեցի իմ ադրբեջանցի  գործընկերոջը։ Հանդիպմանը ներկա էին ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները (Ֆրանսիա, Ռուսաստան, ԱՄՆ)։ Այդ հանդիպումը տեղի ունեցավ Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների՝ մարտի 29-ի գագաթաժողովից հետո։ Մեր տեսակետից, խնդրո առարկան Արցախում բնակվող 150 հազար մարդկանց անվտանգությունն է։ Այդ բնակչությունը մշտական սպառնալիքի տակ է՝ հաշվի առնելով ատելության այն  մթնոլորտի առկայությունը, որը սերմանվել է հայերի հանդեպ ։
Կարգավորումը կարող է լինել միայն քաղաքական, իսկ դրան հասնելու միակ ձևաչափը Մինսկի խմբի համանախագահությունն է։ Բայց միևնույն ժամանակ, պետք է այստեղ լինեն խաղաղությանը նպաստող մթնոլորտ և մարդկանց միջև շփումներ։  Մենք չենք կարող մի կողմից բանակցություններ վարել, իսկ մյուս կողմից ունենալ ատելության դրսևորումներ։ Մարդկանց անվտանգությունը, Արցախի կարգավիճակն առաջնային հարցեր են։ Այնտեղ բնակվող 150 հազար մարդիկ պետք է մասնակցեն այս գործընթացին։ Նրանք հայկական ինքնության երաշխավորներն են, մի ինքնության, որը դեռ բախվում է ցեղասպանության ժխտողականությանը։
Հարց․ Ավելի կոնկրետ, այդ հիշողության խնդրի հարցում առաջընթաց գրեթե չկա․․
Զոհրաբ Մնացականյան․ Ֆրանսիան ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը 2001թ․ և նախագահ Մակրոնը վերջերս հայտարարել էր, որ ապրիլի 24-ը Ֆրանսիայում նշվելու է որպես Հայոց Ցեղասպանության հիշատակի օր։
Այս որոշումը խորապես հուզել է հայ ժողովրդին։ Մեզ ցանկանում էին հիմնովին բնաջնջել երկրի երեսից։ Մենք վերապրել ենք, ամրացել ու զարգացել. սա հաղթանակ է։ Սակայն, դժբախտաբար, մենք դեռ կրում ենք Թուրքիայի կողմից ժխտողական քաղաքականության հետևանքները։ Այս ժխտողականությունը առնչվում է ոչ միայն հայերին, այլ ամբողջ մարդկությանը։ Թուրքիայի նախագահը ուղղակի «պատուհանից դուրս նետեց» Հայաստանի և Թուրքիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման և սահմանների բացման վերաբերյալ Ցյուրիխյան արձանագրությունները, որոնք ստորագրվել են 2009թ․։ Մենք հավատարիմ էինք այդ արձանագրություններին` պատրաստ լինելով  Թուրքիայի հետ հարաբերությունները կարգավորել առանց նախապայմանների։
Հարց․ Որո՞նք են ձեր առաջնահերթությունները 2018թ․ գարնանը տեղի ունեցած թավշյա հեղափոխությունից մեկ տարի անց։
Զոհրաբ Մնացականյան․ Դրանցից են Եվրոպայի հետ համագործակցությունը, օրենքի գերակայությունը, արդարությունը, կոռուպցիայի դեմ պայքարը, բոլոր այն բարեփոխումները, ինչի համար ժողովուրդը մեզ մանդատ է տվել։ Ես կնշեի նաև հարկային բարեփոխումները և տնտեսությունը։ Հայաստանն օժտված է շատ մեծ ներուժով։ Մեր թավշյա հեղափոխության դրդապատճառները ներքին էին, ոչ աշխարհաքաղաքական․ մենք հայամետ ենք, ոչ թե եվրոպամետ, ամերիկամետ կամ ռուսաստանամետ, անգամ եթե մենք սերտորեն համագործակցում ենք Ռուսաստանի հետ։

"Мы не можем с одной стороны вести переговоры, а с другой – иметь проявления ненависти": Зограб Мнацаканян
Глава МИД Армении Зограб Мнацаканян дал интервью ведущему французскому изданию "Le Figaro", передает Panorama.am.
Полный текст интервью опубликован на сайте МИД РА.
Вопрос: Какова основная цель Вашего визита в Париж?
Зограб Мнацаканян: С Францией у нас особенные, как говорится, братские отношения. Повестка наших отношений включает широкий круг вопросов, касающихся политической, экономической, культурной сфер и образования. Это моя третья встреча с главой МИД Франции Жан-Ив Ле Дрианом. Конечно, президент Франции Эммануэль Макрон присутствовал на состоявшемся в октябре 2018 года 17-м Саммите Франкофонии в Ереване. Кроме этого, Франция является одним из важнейших членов Евросоюза, с которым Армения в 2017 году заключила Соглашение "О всеобъемлющем и расширенном партнерстве". Данный вопрос является дополнительным вкладом в крепкой архитектуре наших двусторонних отношений.
Вопрос: Можете ли Вы констатировать, действительно ли имеется какой-либо прогресс в деле урегулирования карабахского конфликта?
Зограб Мнацаканян: В понедельник в Москве я встретился со своим азербайджанским коллегой. На встрече присутствовали также министр иностранных дел России Сергей Лавров и сопредседатели Минской группы ОБСЕ (Франция, Россия, США). Эта встреча последовала за саммитом руководителей Армении и Азербайджана 29 марта. С нашей точки зрения, краеугольный камень – это безопасность 150 тысяч жителей Арцаха. Это население под постоянной угрозой, учитывая наличие атмосферы ненависти, которая формируется в отношении армян.
Урегулирование может быть только политическим, а единственный формат достижения – сопредседательство МГ ОБСЕ. Но в то же время, необходима способствующая миру атмосфера и контакты между людьми. Мы не можем с одной стороны вести переговоры, а с другой – иметь проявления ненависти. Безопасность людей, статус Арцаха являются для нас приоритетными вопросами. Проживающие там 150 тысяч человек должны участвовать в этом процессе. Они гаранты армянской самобытности, самобытности, продолжающей сталкиваться с отрицанием геноцида.
Вопрос: Если конкретнее, то в вопросе проблемы этой памяти почти отсутствует прогресс...
Зограб Мнацаканян: Франция признала Геноцид армян в 2001 году, и президент Макрон недавно объявил, что 24 апреля во Франции будет отмечаться в качестве дня памяти жертв Геноцида армян.
Это решение глубоко тронуло армянский народ. Нас хотели стереть с лица земли. Мы выжили, стали сильнее и развились, это победа. Однако, к несчастью, мы все еще испытываем последствия турецкой политики отрицания. Она затрагивает не только армян, но все человечество. Президент Турции просто "вышвырнул в окно" подписанные в 2009 г в Цюрихе договоренности об установлении дипломатических отношений и открытии границ с Арменией. Мы были верны договоренностям и были готовы нормализовать отношения с Турцией без условий.
Вопрос: Каковы ваши приоритеты спустя год после имевшей место весной 2018 года "бархатной революции"?
Зограб Мнацаканян: Один из приоритетов – сотрудничество с Европой, верховенство закона, правосудие, борьба с коррупцией, все те реформы, во имя которых народ предоставил нам мандат. Я бы отметил также налоговые реформы и экономику. Армения наделена огромным потенциалом. Причины нашей бархатной революции были внутренними, а не геополитическими: мы являемся проармянскими, а не проевропейскими, проамериканскими или пророссийскими, даже если мы тесно сотрудничаем с Россией.