ՌԴ Ինքնիշխան ինտերնետ. օրինագիծը կյանքի կոչելը դյուրին չի լինելու
2019թ. ապրիլի 22-ին Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային խորհուրդը երրորդ ընթերցմամբ ընդունեց «Կապի մասին» և «Տեղեկատվության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և տեղեկատվության պաշտպանության մասին» Դաշնային օրենսգրքերում փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագիծը, որը հակիրճ քաղաքական հարթակում անվանում են «Ինքնիշխան ինտերնետի» օրինագիծ: Օրինագիծը ներկայացվել է նախագահին, ով պետք է  հաստատի կամ հետ ուղարկի այն 14 օրվա ընթացքում: 2019թ. ապրիլի 15-ին, վերոնշյալ օրինագիծը հաստատել էր նաև Պետական դուման՝ 307 կողմ և 68 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ:
«Ինքնիշխան ինտերնետի» օրինագիծը Պետդումա ներկայացրեցին Դաշնային խորհրդի կոմիտեի ղեկավար Անդրեյ Կլիշասը, նրա առաջին տեղակալ և կուսակից Լյուդմիլա Բոկովան Միացյալ Ռուսաստան կուսակցությունից, և Լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցության պատգամավոր Անդրեյ Լուգովոնը: Ըստ ռուս մասնագետների, այն թույլ է տալու վերահսկել և կառավել ռուսական ինտերներտի՝ «Ռունետի», տրաֆիկը:
Օրինագիծը լայն հնարավորություններ է ընձեռում Ռուսկոմնադզորին: Օրինագծի հաստատումը պարտավորեցնելու է բոլոր ինտերնետ օպերատորներին հատուկ սարքեր տեղադրել, որոնք զտելու են ցանկացած տեղեկատվություն և արգելափակելու են արգելված կոնտենտը, ինչպես նաև հավքելու և պահպանելու են ցանցային հասցեների տեղեկատվութունը և այլն:
Այս օրինագիծը հանրային դժգոհության ալիք առաջացրեց: 2019թ. մարտի 10-ին Մոսկվայում Ազատական կուսակցության նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ բողոքի ակցիա, որին մասնակցեց մոտ 10.000 մարդ: Ակցիայի մասնակիցները պնդում էին, որ ղեկավարությունն ուղակիորեն փորձ է անում սահմանափակել և վերահսկել իրենց ինտերնետ հասանելիությունը:
Օրինագծի հեղինակներն ավելի վաղ հայտարարել էին, որ այն միտում չունի սահմանափակելու ինտերնետ հասանելիությունը ռուս ժողովրդի համար, այլ մշակված է արտաքին թշնամուց, մասնավորապես՝ 2018 մայիսին ԱՄՆ կողմից ընդունած ազգային կիբերանվտանգության ռազմավարությունից պաշտպանվելու նպատակով: Ինչպես նշում են ռուս մասնագետները, ԱՄՆ-ի նոր ռազմավարությունը հնարավորություն է տալիս վերահսկել ինտերնետ տրաֆիկը և ընթերցել ինտերնետով փոխանցվող յուրաքանչյուր տեղեկատվություն, և որ սա է այն հիմնական պատճառներից մեկը, որ իրենք գնում են նման քայլերի:
Անկախ հայտարարվող նպատակներից՝ այս օրինագիծը նվազեցնելու է ՌԴ-ում ինտերնետի ազատության մակարդակը՝ իշխանությանը տալով լրացուցիչ լծակներ: Առանց այդ էլ, Ռուսաստանը համացանցի ազատության վարկանիշային աղյուսակում ընդգրկված է «Ոչ ազատ» խմբում: Freedom House-ի կողմից հրապարակած ինտերնետ ազատության 2017թ. զեկույցում Ուսասատանը  զբաղեցնում էր  66-րդ, իսկ 2018 թ.-ին՝ 67-րդ տեղը:
Վերոնշյալից զատ կառավարությունից նաև առնվազն 20 միլիարդ ռուբլիի ներդրումներ կպահանջվեն՝ օրինագիծը կյանքի կոչելու համար, ինչն, իր հերթին, հասարակության շրջանում դժգոհության տեղիք է տալիս:
Մոսկվայի այս որդեգրած քաղաքականությունը կարող է իր դրսևորումներն ունենալ նաև  թե՛ դաշնակից պետությունների և թե՛ այլ երկրների հետ համացանցային հարթության վրա ՌԴ-ի հարաբերություններրում:

"Суверенный интернет" России: реализовать новый законопроект будет нелегко
Государственная Дума Российской Федерации 22 апреля 2019 года в третьем чтении приняла проект о внесении изменений в федеральный закон "О связи" и "Об информации, информационных технологиях и о защите информации", который в политических кругах называют "суверенный интернет" (это законопроект об автономной работе русского интернета - в случае его гипотетического отключения от мировой сети – ред.). Перед тем как отправить законопроект на рассмотрение президента РФ, он был одобрен в Госдуме с 307 "за" и 68 голосами "против". У президента России есть 14 дней на одобрение или отклонение этого законопроекта.
Инициаторами законопроекта "Суверенный интернет" стали глава комитета Совета Федерации по конституционному законодательству и госстроительству Андрей Клишас, его первый заместитель Людмила Бокова и депутат Либерально-демократической партии Госдумы Андрей Луговой. Российские эксперты утверждают, что этот закон – в случае его принятия - будет контролировать и управлять трафиком российского интернета.
Законопроект дает широкие полномочия "Роскомнадзору". В случае его одобрения все интернет-провайдеры должны привести в действие особый механизм, который будет фильтровать всю информацию, будет блокировать запрещенный контент, а также соберет и сохранит данные сетевых адресов и т. д. Предположительно, весь обмен трафиком на территории России "будет проходить только через специальные точки обмена трафиком". Власти смогут отказывать операторам, а также социальным сетям и мессенджерам в подключении к точкам обмена трафиком, если они не будут выполнять требований Роскомнадзора или правоохранительных органов.
Этот законопроект вызвал общественную волну недовольства. Партия "Свобода" в Москве 10 марта 2019 года организовала акцию протеста, в которой приняли участие примерно 10000 человек. Участники акции утверждали, что правительство впрямую пытается ограничить и контролировать их доступ в интернет.
По словам законодателей, проект призван защитить русский народ, в частности, от стратегии национальной кибербезопасности США, принятой в мае 2018 года, а не ограничить доступу граждан к интернету. Как сообщают российские эксперты, основная причина внесения изменений в законопроект - новая стратегия США, которая дает им возможность контролировать интернет-трафик и читать любую передаваемую информацию.
Несмотря на разного рода объяснения, этот законопроект снизит уровень интернет-свободы в России, давая властям новые дополнительные рычаги. Согласно докладу Freedom House, Россия в 2017 году заняла 66-ое, а в 2018 – 67-ое место в группе "несвободных стран". А решение создать "суверенный интернет" не может не повлиять негативно на международный рейтинг России в сфере интернет-свободы.
Помимо вышесказанного, для реализации законопроекта руководству РФ понадобится инвестировать в реализацию проекта минимум 20 миллиардов рублей, что, в свою очередь, вызывает недовольство у общественности.
Политика, которая инициируется Москвой, может отразиться на сфере интернет-взаимоотношений Российской Федерации не только с союзниками, но и с другими странами мира.