Իրանական պոեզիայի ասմունքի հանրապետական մրցույթ-փառատոն՝ Հայաստանում
Խնկո Ապոր անվան ազգային մանկական գրադարանն Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանության մշակույթի կենտրոնի հետ համատեղ Հայաստանում այս տարի կկազմակերպի իրանական պոեզիայի ասմունքի հանրապետական մրցույթ-փառատոն։
Մրցույթը կիրականացվի Հայաստանում պարսկերենի ուսուցմամբ կրթօջախների 12-15 տարեկան սաների շրջանում։ Մրցույթին կարող են մասնակցել նաև այլ կազմակերպություններում պարսկերեն ուսումնասիրող նշված տարիքի հայ երեխաներ: Մասնակիցները կասմունքեն 2 լեզվով՝ պարսկերեն և հայերեն:
Մրցույթը կիրականացվի 3 փուլով։ Առաջին և երկրորդ նախընտրական փուլերը կանցկացվեն մարզերում և մայրաքաղաքում։ Ժյուրիի անդամները յուրաքանչյուր դպրոցից կընտրեն մեկ պարսկերեն և մեկ հայերեն լավագույն ասմունքողի` երրորդ փուլի համար, որը տեղի կունենա նոյեմբերին Խնկո Ապոր անվան ազգային մանկական գրադարանում։ Երեխաները hանդես կգան Ֆիրդուսու «Շահնամե» պոեմից հատվածներով:
Ամփոփիչ փուլում կպարգևատրվի 6 մասնակից՝ երեքական հայերեն և պարսկերեն ասմունքող։ Մրցույթը կմեկնարկի մայիսի 3-ին:

В Армении пройдет конкурс чтецов иранской поэзии
Национальная детская библиотека имени Хнко Апера совместно с центром культуры посольства Исламской Республики Иран в Армении в этом году организует республиканский конкурс-фестиваль чтецов иранской поэзии.
Как передает "Арменпресс", конкурс будет проведен среди 12-15-летних воспитанников учебных заведений, обучающих в Армении фарси.
Участники будут декламировать на двух языках: персидском и армянском.
Конкурс будет проведен в три этапа. Первые два отборочных этапа пройдут в областях и столице. Члены жюри для третьего тура, который состоится в ноябре в Национальной детской библиотеке им. Хнко-Апера, из каждой школы выберут по одному  декламатору на фарси и на армянском. Дети выступят с отрывками из поэмы Фирдуси "Шахнаме".
На заключительном этапе будут награждены 6 участников - по три декламатора на армянском и персидском языках. Конкурс начинается 3 мая.