Հայաստանից դեպի ԵԱՏՄ երկրներ արտահանումն ավելացել է 20.7 տոկոսով
Հայաստանի և ԵԱՏՄ երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունը կառույցին անդամակցելուց ի վեր զգալիորեն աճել է, այդ թվում մասնավորապես՝ Հայաստանից վերջնական սպառման ապրանքների արտահանումը (20.7 %), հաղորդում է   «Արմենպրես»- ը:
«ԵԱՏՄ-ն Հայաստանի տնտեսության համար բացել է մեծ հնարավորություններ: Որոշ համեմատություններ ենք կատարել 2014 թվականի վերջի դրությամբ (նախքան անդամակցությունը) անդամ նույն երկրների հետ մեր հարաբերությունների քանակային ցուցանիշները: Եվ կարող ենք արձանագրել, որ առևտրաշրջանառության ծավալները Հայաստանի և ԵԱՏՄ մյուս անդամ երկրների այս ժամանակահատվածում տարեկան  աճել են 34.5 տոկոսով: Ընդ որում` ՀՀ-ից ԵԱՏՄ երկրներ արտահանման ծավալները նույն ժամանակահատվածում աճել են 2.1 անգամ: Միայն 2018 թվականի ընթացքում  Հայաստանից ԵԱՏՄ անդամ երկրներ արտահանումն աճել է 20.7 տոկոսով: Կարևոր է արձանագրել, որ այս արտահանումն իրենից ներկայացնում է վերջնական սպառման ապրանքներ »,- ԱԺ-ում «ՀՀ նախագահության տարին ԵԱՏՄ-ում. մարտահրավերներ եւ հնարավորություններ» թեմայով խորհրդարանական լսումներին ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը:արտադրանք:
2018 թվականին  դեպի ԵԱՏՄ անդամ երկրներ արտահանվել են ալկոհոլային խմիչքներ, ադամանդ, թարմ և սառեցված բանջարեղեն, մրգեր, ծխախոտ, ոսկերչական իրեր, դեղագործական արտադրանք, շինարարական քարեր և այլն:
2019-ի հունվարի 1-ից Հայաստանը ստանձնել է ԵԱՏՄ նախագահությունը: Նախարարը նշեց՝ կարող ենք փաստել, որ այս տարվա ընթացքում Հայաստանը տնտեսական տեսանկյունից արձանագրում է շատ ավելի առարկայական ձեռքբերումներ, քան այն ժամանակահատվածի սկզբում, երբ անդամակցում էր:

Armenia’s Exports to EAEU States Grow by Over 20%
The trade turnover between Armenia and the Eurasian Economic Union (EAEU) has greatly increased since the country’s membership to the Union, Armenian economy minister Tigran Khachatryan said during parliamentary hearings on Armenia’s chairmanship year in the EAEU. The minister said the export of final consumer goods from Armenia to the EAEU states has also increased. Overall, last year the export grew by 20.7%.
“EAEU has opened great opportunities for Armenia’s economy. We have made some comparisons as of late 2014 (before Armenia’s membership) the quantitative figure of our relations with the member states. And we can state that the trade turnover volumes between Armenia and the other EAEU states has increased by 34.5%. Moreover, in the same period the exports from Armenia to the EAEU states has grown 2.1 times. In 2018 the exports from Armenia to the EAEU states has increased by 20.7%. These exports include final consumption goods”, the minister said.
1.1% in the overall export comprised mining goods. Only 99% comprised goods of reprocessing industry and agriculture. The minister attached importance to these figures which show that goods of Armenian production are competitive and demanded for the consumers of the EAEU member states.
In 2018 alcoholic drinks, diamond, fresh and frozen vegetables, fruits, tobacco, jewelry, pharmaceutics and construction stones have been exported to the EAEU states.