ԱՄՆ-ն Ասանժի արտահանձնման պաշտոնական պահանջագիր է ուղարկել Մեծ Բրիտանիային
ԱՄՆ-ի արդարադատության նախարարությունը WikiLeaks-ի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժի արտահանձնման պաշտոնական պահանջագիր է ուղարկել Մեծ Բրիտանիայի իշխանություններին, հայտնում է Washington Post-ը:
Նշվում է, որ պահանջագիրն ուղարկվել է հունիսի 6-ին, ուստի Միացյալ Նահնագների կողմից նոր մեղադրանքների առաջադրումը քիչ հավանական է: Մեծ Բրիտանիայի հետ ԱՄՆ-ի պայմանագրի համաձայն՝ արտահանձնման պահանջագիր ուղարկելուց հետո ԱՄՆ-ն այլեւս չի կարողանա նոր մեղադրանքներ առաջադրել Ասանժին:
WikiLeaks-ի հիմնադրի դեդ ԱՄՆ-ում 17 մեղադրանք է առաջադրված: Ասանժը ԱՄՆ-ում կարող է դատապարտվել 175 տարվա ազատազրկման:

U.S. Delivers Formal Extradition Request for Julian Assange to U.K.
The US Justice Department has delivered to officials in the United Kingdom a formal extradition request for Julian Assange, making further U.S. charges against the WikiLeaks founder unlikely, The Washington Post reports.
A U.S. official who spoke on the condition of anonymity to discuss a sensitive matter said the request was sent Thursday. The United States’ treaty with Britain required that the request be sent within 60 days of Assange’s April 11 arrest at the Ecuadoran Embassy in London.
The same treaty bars the United States from prosecuting Assange for any alleged crimes beyond those outlined in the extradition request, unless those acts occur after his extradition.