Էկվադորի նախագահը բացատրել է Ասանժին դեսպանատնից արտաքսելու պատճառները
Էկվադորի նախագահ Լենին Մորենոն բացատրել է, թե ինչու է Լոնդոնում երկրի դեսպանությունը որոշել օժանդակել WikiLeaks-ի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժի ձերբակալությանը:
«Էկվադորը որոշել է հետ կանչել Ջուլիան Ասանժի դիվանագիտական ապաստանը միջազգային կոնվենցիաների և բնակության մասին պայմանագրի բազմակի խախտումների պատճառով», - գրել է Մորենոն թվիթերյան իր միկրոբլոգում:
Հիշեցնենք, ապրիլի 11-ին Ասանժը ձերբակալվել է Լոնդոնում Էկվադորի դեսպանատանը` դատարան չներակայանալու համար բրիտանական ոստիկանության 2012 թվականի հունիսի 29-ին տրված օրդերի համաձայն:
Ապրիլի 5-ին WikiLeaks-ը հայտարարել էր, որ Ասանժին պատրաստվում են արտաքսել Էկվադորի դեսպանատնից իբր թե օֆշորային թղթերի հետ կապված սկանդալի պատճառով, որն առնչվել է նաև Մորենոյին:

Shortly after the arrest, Lenin Moreno, the President of Ecuador, released a video statement explaining his government’s decision to withdraw the Australian activist’s asylum, CNN reports.
He said Assange had provoked the decision and that Ecuador's patience had "reached its limit," adding that Assange had repeatedly broken the embassy's house rules by installing electronic and distortion equipment and blocking security cameras.
Moreno also confirmed that he had sought legal guidance that Ecuador's position was lawful and "in line with our strong commitment to human rights."