Էկվադորի նախագահը բացատրել է Ասանժին դեսպանատնից արտաքսելու պատճառները
Էկվադորի նախագահ Լենին Մորենոն բացատրել է, թե ինչու է Լոնդոնում երկրի դեսպանությունը որոշել օժանդակել WikiLeaks-ի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժի ձերբակալությանը:
«Էկվադորը որոշել է հետ կանչել Ջուլիան Ասանժի դիվանագիտական ապաստանը միջազգային կոնվենցիաների և բնակության մասին պայմանագրի բազմակի խախտումների պատճառով», - գրել է Մորենոն թվիթերյան իր միկրոբլոգում:
Հիշեցնենք, ապրիլի 11-ին Ասանժը ձերբակալվել է Լոնդոնում Էկվադորի դեսպանատանը` դատարան չներակայանալու համար բրիտանական ոստիկանության 2012 թվականի հունիսի 29-ին տրված օրդերի համաձայն:
Ապրիլի 5-ին WikiLeaks-ը հայտարարել էր, որ Ասանժին պատրաստվում են արտաքսել Էկվադորի դեսպանատնից իբր թե օֆշորային թղթերի հետ կապված սկանդալի պատճառով, որն առնչվել է նաև Մորենոյին:

Президент Эквадора назвал причины выдворения Ассанжа из посольства
Президент Эквадора Ленин Морено объяснил в Twitter, почему посольство страны в Лондоне решило способствовать аресту основателя WikiLeaks Джулиана Ассанжа. Причиной он назвал неоднократные нарушения Ассанжем международных конвенций, передает Корреспондент.
"Эквадор решил отозвать дипломатическое убежище Джулиану Ассанжу за неоднократные нарушения международных конвенций и договора о проживании", – написал Морено на своей странице в соцсети. Он не озвучил, о каких именно нарушениях идет речь.
Напомним, 11 апреля Ассанж был арестован в посольстве Эквадора в Лондоне по ордеру, выданному Вестминстерским магистратским судом от 29 июня 2012 года за непоявление в суде.
5 апреля WikiLeaks заявил, что Ассанжа собираются в ближайшее время выдворить из эквадорского посольства. Предлогом для этого якобы стал коррупционный скандал с офшорными бумагами, затрагивающими Морено.