Փարիզում տեղի ունեցած «սև բաճկոնների» բողոքի ցույցի 37 մասնակիցներ բերման են ենթարկվել
Փարիզում տեղի ունեցած «սև բաճկոնների» բողոքի ցույցի 37 մասնակիցներ բերման են ենթարկվել, հայտնում է Euronews-ը։ Մոտ 700 միգրանտ ցուցարարներ զբաղեցրել էին Փարիզի պանթեոնի շենքը և պահանջում էին ճանաչել իրենց կարգավիճակը։
Վարչապետին ուղղված բաց նամակում նրանք նշում են, որ այլևս իմաստ չեն տեսնում շփվելու Ներքին գործերի նախարարության և ՏԻՄ-երի հետ։
Մինչ ցուցարարները զբաղեցրել էին պանթեոնի շենքը, նրանց կողմնակիցները հավաքվել էին փողոցում։ Ցուցարարներին դուրս են բերել շենքից ետին մուտքով, փողոցում հավաքվածների նկատմամբ արցունքաբեր գազ է կիրառվել։
Երկրի վարչապետ Էդուրադ Ֆիլիպը կոչ է արել հարգանքով վերաբերվել օրենքներին և Ֆրանսիայի հուշարձաններին։

В центре Парижа прошла акция протеста "черных жилетов"
37 человек задержаны в ходе акции протеста мигрантов в Пантеоне в центре Парижа. Около семисот демонстрантов, называющих себя "черными жилетами", заняли одно из важнейших для Франции зданий, требуя признать их статус в Пятой республике, передает Euronews.
В открытом письме от имени "черных жилетов" сказано, что они обращаются к премьер-министру, потому что больше не видит смысла в общении с МВД и префектурами департаментов. Пока активисты блокировали Пантеон, на улице собрались десятки их сторонников.
Как сообщает Франс-Пресс, из здания протестующих постепенно вывели через черный ход, а для разгона демонстрантов на улице применяли, в частности, слезоточивый газ. Премьер-министр Эдуар Филипп, в свою очередь, призвал с уважением относиться и к законам о праве на пребывание, и к памятникам Франции.