Արարատ Միրզոյանի վաշինգտոնյան այցը. հայ-ամերիկյան հարաբերություններում դեռևս հստակ օրակարգ չկա
Ազգային ժողովի խոսնակ Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունն ավարտեց Միացյալ Նահանգներ իր աշխատանքային այցի վաշինգտոնյան հատվածը: Հայ-ամերիկյան երկկողմ հարաբերութունների տեսանկյունից ակնկալիքները հիմնականում հենց վաշինգտոնյան հանդիպումներից էին, քանի որ Բոստոնում և Նյու Յորքում պետական բարձր մակարդակի հանդիպումներ չեն նախատեսվում:
Ի դեպ, վաշինգտոնյան այցը պետական բարձր մակարդակի հանդիպումներով հագեցած չէր: Այսպես, Վաշինգտոնում Արարատ Միրզոյանը Atlantic Council կենտրոնում հանդես է եկել ելույթով՝ նվիրված հեղափոխությունից հետո Հայաստանում տեղի ունեցած փոփոխություններին և զարգացման հեռանկարներին, National Endowment for Democracy կազմակերպության կառավարող խորհրդի հետ քննարկել է քաղհասարակությանը և մեդիային աջակցության տրամադրման հարցը, հայկական պատվիրակությունը Վաշինգտոնում մասնակցել է House Democracy Partnership կազմակերպության Առաջնորդների ֆորումի աշխատանքներին: Ֆորումի ընթացքում Ազգային ժողովի նախագահը ելույթ է ունեցել «Օրենսդիր մարմինների դերը. օրենսդիր մարմինների անկախության կարևորությունը բռնապետության վտանգի կանխման համատեքստում» թեմայով՝ ներկայացնելով նախորդ տարվա ապրիլ-մայիս ամիսների իրադարձություններն ու խորհրդարանի օրակարգում գտնվող բարեփոխումները: ԱԺ նախագահի ամենաբարձր մակարդակի հանդիպումը եղել է ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ, դեմոկրատ Նենսի Փելոսիի հետ:
Աժ նախագահը հանդիպումներ է ունեցել նաև Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի փոխնախագահ Սքոթ Մեսթիքի, ԱՄՆ կոնգրեսականների հետ: Ի դեպ, հանդիպումներ եղել են դեմոկրատ կոնգրեսականների հետ՝ չնայած, որ հայկական հանձնախմբում կա 18 հանրապետական կոնգրեսական: Ամենաբարձրաստիճան հանրապետական պաշտոնյան, ում հետ հանդիպել է Ազգային ժողովի խոսնակը, եղել է ԱՄՆ Սենատի մեծամասնության հանրապետական ղեկավար Միչ Մաքքոնելին: Այս հարցը հետաքրքիր նրբերանգ է ստանում հատկապես Թրամփ –դեմոկրատներ օրեցօր ավելի լարվող հարաբերություների լույսի ներքո:
Վերադառնալով հանդիպումների բովանդակությանը՝ Արարատ Միրզոյանը Վաշինգոտոնում հանդես եկավ հայտարարություններով, որոնք առնվազն հարցեր են առաջացում: Խոսքն Ատլանտնիկ Խորհրդում ԱԺ խոսնակի հետևյալ հայտարարությունների մասին է. «Մենք կցանկանայինք, որ ԱՄՆ-ը ճնշումներ չգործադրի Հայաստանի վրա իրանական պատժամիջոցների օրակարգում Հայաստանին ներգրավելու համար: Հայաստանը չի կարող նման գին վճարել» և «Կարծիքներ կան, որ ԱՄՆ կարող է ավելի շատ աջակցել: Կան նաև կարծիքներ, որ դրա պատճառն է Հայաստանի հեղափոխության ներքաղաքական բնույթը»: Առաջինում անուղղակի խոստավանություն է արվում, որ մենք այդքան էլ հաջող դիվանագիտական աշխատանք չենք իրականացնում Իրանի հարցում մեր վրա գործադրվող ճնշում չեզոքացնելու կամ մեղմելու հարցում, իսկ երկրորդում ԱՄՆ-ին անուղղակի մեղադրանք էր առաջադրվում հեղափոխություններ ֆինանսավորելու մեջ:
Ընդհանուր առմամբ, քննարկումների, ելույթների հիմնական թեման եղել են Հայաստանում 2018 -ի ապրիլ-մայիսին տեղի ունեցած իրադարձությունները: Սա վկայում է այն մասին, որ վերջին մեկ տարվա ընթացքում ՀՀ իշխանություններին չի հաջողվել ձևավորել հայ-ամերիկյան հարաբերությունների հստակ օրակարգ: ԱՄՆ հետ հարաբերություններում մեր այսօրվա հիմնական ակնկալիքը ֆինանսական աջակցության մեծացումն է, ինչը ոչ միայն իրատեսական չէ, այլև վնասում է երկկողմ հարաբերությունների առաջընթացին:  Հստակ օրակարգի բացակայության դեպքում դժվար է ակնկալել դիվանագիտական արդյունավետ աշխատանք երկկողմ հարաբերությունների զարգացման ուղղությամբ:

Визит Арарата Мирзояна в Вашингтон: в армяно-американских отношениях пока нет четкой повестки
Делегация во главе со спикером НС Армении Араратом Мирзояном завершила вашингтонскую часть своего рабочего визита в США. С точки зрения армяно-американских двусторонних отношений ожидания были в основном от встреч в Вашингтоне, поскольку встречи на высшем уровне в Бостоне и Нью-Йорке не были запланированы.
При этом визит в Вашингтон не был насыщен встречами на высшем уровне. Так, в Вашингтоне Арарат Мирзоян выступил в Центре Atlantic Council с речью о переменах после бархатной революции и перспективах развития Армении, а также обсудил с Советом управляющих организации National Endowment for Democracy вопрос оказания содействия гражданскому обществу и медиа нашей страны, в Совете управляющих Национального фонда демократии - о предоставлении поддержки СМИ. Армянская делегация приняла участие в работе Форума лидеров организации House Democracy Partnership. В ходе форума спикер НС РА выступил по теме "Роль законодательных органов: важность независимости законодательных органов в контексте предотвращения угрозы авторитаризма", рассказав о совершенной в Армении в апреле-мае прошлого года бархатной революции и представив находящиеся в повестке армянского парламента реформы. Самая высокая по уровню представительности встреча спикера Национального Собрания РА прошла со спикером Палаты представителей США демократом Нэнси Пелоси.
Арарат Мирзоян также встретился с вице-президентом Международного республиканского института Скоттом Мескиттом, с конгрессменами США. Кстати, встречи состоялись с конгрессменами-демократами, хотя в "Армянский комитет" входят 18 республиканских конгрессменов. Самым высокопоставленным республиканским чиновником, с которым встретился Арарат Мирзоян, был руководитель республиканского большинства Сената США Мич Макконнелл. Этот нюанс приобретает интересный оттенок, особенно в свете напряженных отношений между демократами и Трампом.
Возвращаясь к содержанию встреч, отметим, что Арарат Мирзоян выступил с заявлениями в Вашингтоне, которые по меньшей мере вызывают определенные вопросы. Речь идет о следующих заявлениях спикера Национального Собрания в Атлантическом совете: "Мы бы хотели, чтобы Соединенные Штаты не оказывали давления на Армению с целью вовлечения Армении в программу санкций против Ирана. Армения не может заплатить такую цену" и "Есть мнения, что США могут поддержать больше. Есть также мнения, что причина заключается во внутриполитической природе армянской революции". В первом своем заявлении армянский спикер косвенно признает, что армянская дипломатия неэффективно работает для нейтрализации или смягчения давления на Иран, а во втором - США косвенно обвиняются в финансировании революций.
В целом, главной темой встреч в Вашингтоне стали события в Армении в апреле-мае 2018 года. А это - свидетельство того, что за последний год властям Армении не удалось сформировать четкую повестку армяно-американских отношений. Главное ожидание нынешних властей РА в отношениях с США - увеличить финансовую поддержку, что не только не реалистично, но и наносит ущерб прогрессу в двусторонних отношениях. При отсутствии четкой повестки трудно ожидать эффективной дипломатической работы для развития двусторонних отношений.