Ղրղզստանում Անվտանգության խորհրդի նիստ է գումարվել
Այսօր՝ օգոստոսի 8-ին, Ղրղզստանում սկսվել է Անվտանգության խորհրդի նիստը Չույսկու մարզի Կոյ-Տաշ գյուղում տեղի ունեցած անկարգությունների հետ կապված: Այս մասին հայտնել է Ղրղզստանի նախագահի մամուլի ծառայությունը:
«Այսօր՝ օգոստոսի 8-ին, Ղրղզստանի Հանրապետության նախագահ Սոորոնբայ  Ժեենբեկովի նախագահությամբ ընթանում է Անվտանգության խորհրդի նիստը: Փակ նիստի օրակարգում է 2019 թվականի օգոստոսի 7-ին ստեղծված իրավիճակի հետ կապված անվտանգության և իրավակարգի ապահովման մասին» հարցի քննարկումը:
Հիշեցնենք, որ չորեքշաբթի՝ օգոստոսի 7-ին, Ղրղզստանի Ազգային անվտանգության պետական կոմիտեի հատուկ նշանակության ջոկատը Չույսկի մարզի Կոյ-Տաշ գյուղում ձեռնարկել է երկրի նախկին նախագահ Ալմազբեկ Աթամբաևին ուժով բռնելու փորձ, որը, հանդիպելով դիմադրության, տապալվել է:

The Kyrgyz Security Council meeting has begun Thursday amid disturbances, the Kyrgyzstan president’s press service reported.
“The session of the Security Council is being held today, on August 8, under the chairmanship of the President of the Republic of Kyrgyzstan, Sooronbay Jeenbekov. Discussion on the matter of ensuring security and rule of law in connection with the situation created on August 7, 2019 is on the agenda of the ongoing session without the presence of the press.” the statement reads.
The Kyrgyzstan State Committee on National Security special forces on Wednesday, August 7 attempted to forcibly arrest former President Almazbek Atambayev in Koy-Tash village, but the attempt failed.