Հանքի շահագործումը նշանակում է օրական 10-25 պայթեցում. Վայոց ձորի նախկին մարզպետ
Ամուլսարի հանքն օբյեկտիվորեն կարող է շահագործվել միայն ամառվա ամիսներին, որովհետև ձմռանն այնտեղ շատ ձյուն է լինում։ Հանքի շահագործումը նշանակում է օրական 10-25 պայթեցում, իսկ ամեն պայթեցումից բարձրանում է մոտ 25 տոննա փոշի, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ զրույցում այսօր ասաց Վայոց ձորի նախկին մարզպետ Էդգար Ղազարյան, գրում է Aysor-ը։
«Ինչ փորձագիտական եզրկացություն էլ անեն, հնարավոր չէ, որ այդ փոշին Ջերմուկ քաղաքի վրա չանդրադառնա։ Էլ չեմ ասում հանքաքարի տեղափոխման, գրունտային ճանապարհների և աղմուկի մասին։ Իսկ այս քաղաքը միջնադարյան քաղաք չէ, ժամանակակից քաղաք է։ Որպեսզի սա կուրորտային քաղաք մնա, նպաստավոր պայմաններ պետք է լինեն։ Այս քաղաքը որպես կուրորտ է ձևավորվել», - նշեց Էդգար Ղազարյանը։

Эксплуатация рудника означает ежедневно 10-25 взрывов: экс-губернатор Вайоц Дзора
Амусларское золотоносное месторождение по объективным причинам может эксплуатироваться только в летние месяцы, поскольку зимой здесь бывает много снега, заявил сегодня в беседе с премьер-министром Армении Николом Пашиняном бывший губернатор Вайоц Дзора Эдгар Казарян.
Он отметил, что эксплуатация рудника означает ежедневно 10-25 взрывов, а после каждого взрыва поднимается около 25 тонн пыли, пишет Aysor.
"Какое бы экспертное заключение ни сделали, просто невозможно, чтобы эта пыль не оседала бы на город Джермук. Не говоря уже о перевозке руды, грунтовых дорогах и шуме. Джермук – не средневековый город, это современный город. Чтобы Джермук оставался курортным городом, должны быть благоприятные условия. Этот город создавался как курортный", - заявил Эдгар Казарян.