Կասկածի տակ է առնվում պետական կառավարման արդյունավետությունն առհասարակ
Այսօր՝ օգոստոսի  26-ին Ամուլսարի գործով քննչական խմբի ղեկավար Յուրա Իվանյանը հանդես եկավ ասուլիսով: Պատասխանելով լրագրողների հարցերին, վերջինս փաստեց, որ «Էլարդ»-ի կողմից կատարված ուսումնասիրությունները հիմնված են այդ գործով նախկինում ներկայացված փաստաթղթերի վրա:  Հիմնական խնդիրը կայանում է նրանում, որ «Էլարդ»-ի եզրակացությունը հիմնված է նախկինում արված այն ուսումնասիրությունների վրա, որոնք ներկայիս իշխանության ներկայացուցիչների կողմից պարբերաբար ենթարկվել են քննադատությունների, որակվել որպես կեղծիք: Մինչդեռ այսօր դրանց հիման վրա արված եզրակացությունն ընդունելի է իշխանությունների համար և հիմք՝ հանքի շահագործման թույլտվության:
Սա սակայն մեդալի մի կողմն է: Մյուս կողմում այս ամենի համար արված ծախսերն են՝ 400 հազար դոլարը:  Հավանաբար իշխանությունների հաշվարկը հիմնված էր նրա վրա, որ  դրսից բերված փորձագետները կլինեն հանրության համար ավելի վստահելի: Սակայն փորձը ցույց տվեց այդ հաշվարկի սխալականությունը: Ավելին, հիմա արդեն այլ հարց է առաջանում՝ որքանո՞վ արժեր պետական միջոցներից այդքան գումար ծախսել միայն նրա համար, որ եղածի կրկնակի ուսումնասիրությունն արվի միջազգային փորձագետների կողմից:
Այլ է հարցը, որ միջազգային փորձագետների ներգրավումը ճիշտ կլիներ, բայց եթե այդ փորձագետներն անեին սեփական ուսումնասիրություններն ու տային դրանց վրա հիմնված եզրակացություն:
Արդյունքում մենք ականատես ենք լինում պետական միջոցների սխալ կառավարման նախադեպի: Սա  հիմք է անվստահության և օբյեկտիվ կասկածի, որ այսուհետ ինչ-որ նպատակով հատկացված պետական միջոցները ևս կարող են դառնալ անիմաստ ծախսեր:

Эффективность государственного управления - под сомнением
Сегодня, 26 августа, глава следственной группы по вопросу Амулсара Юра Иванян созвал пресс-конференцию. Отвечая на вопросы журналистов, он заявил, что исследования, проведенные компанией "Элард", основаны на ранее представленных по делу документах. Основная проблема в том, что заключение "Элард" основывается на более ранних исследованиях, которые регулярно критиковались представителями нынешних властей и квалифицировались с их стороны как ложные. Однако сегодня такое заключение, основанное на этих ранних исследованиях, вдруг стало приемлемым для властей и его рассматривают в качестве основания для разрешения на эксплуатацию Амулсарского рудника.
Но это - одна сторона медали. С другой стороны - 400 000 долларов, потраченных на все это. Возможно, расчеты властей основывались на том, что эксперты извне будут более авторитетными для армянской общественности. Однако время показало ошибочность такого подхода. Более того, теперь возникает другой вопрос – стоило ли тратить столько денег из государственного бюджета, чтобы международные эксперты просто повторно проверили то, что уже было сделано до них?
Другое дело, если бы международные эксперты провели бы свои собственные исследования и выступили с заключением на их основе – так было бы правильнее. Но в результате мы стали свидетелями нецелевого использования государственных средств.
Это - основание для недоверия и объективного подозрения относительно того, что государственные средства, выделенные для какой-либо цели, вновь могут стать расходами, потраченными просто впустую и бессмысленно.