Մոգերինին դատապարտել է ռազմական գործողությունները Սիրիայի հյուսիս-արևելքում
Սիրիայի հյուսիս-արևելքում ռազմական գործողությունները բացասական ազդեցություն կունենան «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դեմ պայքարում միջազգային կոալիցիայի ջանքերի վրա: Նման կարծիք է հայտնել Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության գերագույն ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինին:
Թուրքիայի ռազմաօդային ուժերը հոկտեմբերի 7-ին Սիրիայի հյուսիս-արևելքի Էլ Մալիքիա քաղաքի մերձակայքում գրոհել են քրդական կազմավորումների շտաբի վրա: Այնուհետև թուրքական բանակի հրետանին քրդերի դիրքերի վրա կրակ է բացել Սիրիայի Ռաքքայի նահանգի հյուսիսում:
«Ռազմական գործողությունները Սիրիայի հյուսիս-արևելքում կխորացնեն քաղաքացիական բնակչության տառապանքները, կվիժեցնեն գլոբալ կոալիցիայի ընթացիկ աշխատանքը «Դաիշ»-ի դեմ պայքարում և էլ ավելի կբարդացնեն երկրում ՄԱԿ-ի ղեկավարությամբ խաղաղության հասնելու քաղաքական գործընթացի հեռանկարները»,- գրել է Մոգերինին Twitter-ի իր էջում:
Հոկտեմբերի 7-ին Եվրամիության արտաքին քաղաքական ծառայության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մայա Կոսյանչիչը Բրյուսելում կայացած բրիֆինգում հայտարարել է, որ Թուրքիայի նոր ռազմական գործողությունը, որն ԱՄՆ-ի հետ փոխգործակցությամբ քրդերի դեմ պլանավորվել է Սիրիայի հյուսիս-արևելքում, վիժեցնում է խաղաղ գործընթացն այդ երկրում: «ԵՄ-ն լիովին պաշտպանում է Սիրիայի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը»,-ասել է նա:

Operation in Northeast Syria to Undermine Coalition’s Efforts to Counter IS — EU
A military operation in northeastern Syria would undermine the international coalition’s efforts to counter the Islamic State (IS) terrorist group (outlawed in Russia), EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Federica Mogherini said, TASS reports.
"Military action in northeast of Syria would exacerbate civilian suffering, undermine current work of the Global Coalition against Daesh, and make prospects for the UN led political process to achieve peace in the country even more difficult," the EU top diplomat wrote on her Twitter page.
Turkish President Recep Tayyip Erdogan said on October 1 that Ankara intended to act on its own to set up a safety zone east of the Euphrates River in Syria, because it failed to attain the intended goals in the course of phone consultations with the US side. On October 6, Erdogan held a phone conversation with Trump, during which the US side said it would not join the planned Turkish military operation in Syria or support it in any way, while US servicemen will be withdrawn from the immediate area of it.
On Monday, the United States, who sided with the Syrian Democratic Forces alliance in the fight against the Islamic State terrorist group (outlawed in Russia), started withdrawing their personnel and military hardware from their bases in Ras al-Ain and Tell Abyad.
Later in the day, the aircraft of the Turkish Air Force carried out an airstrike on a Kurdish command center in the city of Al-Malikiyah in Syria’s northeasternmost Al-Hasakah Governorate. Shortly after, the Turkish artillery shelled Kurdish positions in the north of Syria’s Raqqa governorate.