Մոգերինին դատապարտել է ռազմական գործողությունները Սիրիայի հյուսիս-արևելքում
Սիրիայի հյուսիս-արևելքում ռազմական գործողությունները բացասական ազդեցություն կունենան «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դեմ պայքարում միջազգային կոալիցիայի ջանքերի վրա: Նման կարծիք է հայտնել Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության գերագույն ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինին:
Թուրքիայի ռազմաօդային ուժերը հոկտեմբերի 7-ին Սիրիայի հյուսիս-արևելքի Էլ Մալիքիա քաղաքի մերձակայքում գրոհել են քրդական կազմավորումների շտաբի վրա: Այնուհետև թուրքական բանակի հրետանին քրդերի դիրքերի վրա կրակ է բացել Սիրիայի Ռաքքայի նահանգի հյուսիսում:
«Ռազմական գործողությունները Սիրիայի հյուսիս-արևելքում կխորացնեն քաղաքացիական բնակչության տառապանքները, կվիժեցնեն գլոբալ կոալիցիայի ընթացիկ աշխատանքը «Դաիշ»-ի դեմ պայքարում և էլ ավելի կբարդացնեն երկրում ՄԱԿ-ի ղեկավարությամբ խաղաղության հասնելու քաղաքական գործընթացի հեռանկարները»,- գրել է Մոգերինին Twitter-ի իր էջում:
Հոկտեմբերի 7-ին Եվրամիության արտաքին քաղաքական ծառայության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մայա Կոսյանչիչը Բրյուսելում կայացած բրիֆինգում հայտարարել է, որ Թուրքիայի նոր ռազմական գործողությունը, որն ԱՄՆ-ի հետ փոխգործակցությամբ քրդերի դեմ պլանավորվել է Սիրիայի հյուսիս-արևելքում, վիժեցնում է խաղաղ գործընթացն այդ երկրում: «ԵՄ-ն լիովին պաշտպանում է Սիրիայի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը»,-ասել է նա:

Могерини: боевые действия на северо-востоке Сирии подорвут усилия коалиции по борьбе с ИГ
Военные действия на северо-востоке Сирии негативно скажутся на усилиях международной коалиции по борьбе с террористической группировкой "Исламское государство" (ИГ, запрещена в РФ). Такое мнение высказала в понедельник верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Федерика Могерини, передает ТАСС.
В понедельник ВВС Турции атаковали штаб курдских формирований, входящих в коалицию "Силы демократической Сирии", в окрестностях города Эль-Маликия на северо-востоке Сирии. Впоследствии артиллерия турецкой армии открыла огонь по позициям курдов на севере сирийской провинции Ракка.
"Военные действия на северо-востоке Сирии усугубят страдания гражданского населения, подорвут текущую работу глобальной коалиции по борьбе с "Даиш" (арабское наименование ИГ - прим. ТАСС) и еще больше осложнят перспективы политического процесса под руководством ООН по достижению мира в стране", - написала Могерини на своей странице в Twitter.