Սատկեց ինչպես վախկոտ շուն. Թրամփը հաստատել է ԻՊ-ի պարագլուխ Աբու Բաքր ալ-Բաղդադիի սպանության լուրը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հաստատել է «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման պարագլուխ Աբու Բաքր ալ-Բաղդադիի սպանության մասին լուրը:
Ինչպես հայտնում է The Guardian-ը, ԱՄՆ նախագահի խոսքով՝ ահաբեկչին վերացրել են Սիրիայի հյուսիսարևելյան շրջանում Միացյալ Նահանգների իրականացրած արշավի արդյունքում:
հրաձգության արդյունքում, Թրամփի խոսքերով, սպանվել են ալ-Բաղդադիի մերձավորները: Ինքը՝ ահաբեկիչ առաջնորդը, փորձել է թաքնվել տնից դեպի թունել տանող ճանապարհին, սակայն անխուսափելի գերեվարման վտանգից ելնելով՝ ինքն իրեն պայթեցրել է։ Նրա հետ միասին սպանվել է երեք անչափահաս երեխա:
«Նա արցունքն աչքերին մեզ խնդրում էր խնայել իրեն, բայց սատկեց ինչպես վախկոտ շուն: Աշխարհն այժմ շատ ավելի անվտանգ է դարձել»,- ասել է Թրամփը:

Умер, как трус: Трамп подтвердил смерть главаря ИГИЛ
Президент США Дональд Трамп подтвердил гибель главаря запрещенной в России террористической группировки "Исламское государство" Абу Бакра аль-Багдади.
Все произошло в ходе ночной спецоперации на северо-западе Сирии. По словам Трампа, аль-Багдади пытался скрыться в подземном тоннеле, но уперся в тупик и взорвал себя с помощью пояса смертника, убив трех своих детей. "Он умер, как трус, скуля и плача", - заявил президент США, передает НТВ
Никто из участвовавших в операции военных не пострадал, но были убиты множество боевиков и подручных аль-Багдади, сказал Трамп. Кроме того, на месте нашли важные документы, касающиеся ИГИЛ и его планов.
Спецоперация проходила в сирийской провинции Идлиб. Как ранее рассказал командующий курдскими отрядами самообороны, ликвидацию аль-Багдади готовили пять месяцев.