Մեկնարկել է Արցախի ԱԳՆ ղեկավար Մասիս Մայիլյանի աշխատանքային այցը ԱՄՆ
Մեկնարկել է Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանի գլխավորած պատվիրակության աշխատանքային այցը Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների մայրաքաղաք Վաշինգտոն։ Պատվիրակության կազմում է Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Դավիթ Մելքումյանը։
Այցի շրջանակներում Մասիս Մայիլյանը՝ որպես գլխավոր բանախոս, ելույթ կունենա ԱՄՆ Կոնգրեսում կայանալիք Արցախի Հանրապետության անկախությանը նվիրված միջոցառմանը։ Նախատեսված են նաև մի շարք հանդիպումներ ԱՄՆ Կոնգրեսի հիմնական հանձնաժողովների ղեկավարների և անդամների հետ, ինչպես նաև ելույթներ Վաշինգտոնում գործող հեղինակավոր վերլուծական կենտրոններում։ ԱԳՆ ղեկավարը հանդիպումներ կունենա նաև հայկական համայնքային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ հետ։
Հոկտեմբերի 28-ին Արցախի Հանրապետության պատվիրակությունը ՀՀ դեսպանատանը հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վարուժան Ներսեսյանի և դեսպանության դիվանագիտական անձնակազմի հետ։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ԱՄՆ-ում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը։
Արտաքին գործերի նախարարը ներկայացրել է Արցախի Հանրապետության արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունները և նախարարության գործունեության հիմնական ուղղությունները, այդ թվում՝ միտված Արցախի միջազգային ճանաչմանն ու արտաքին կապերի ընդլայնմանը։
Այս համատեքստում Մասիս Մայիլյանը կարևորել է ԱՄՆ հետ տարբեր մակարդակներով հարաբերությունների զարգացումը։ ԱԳՆ ղեկավարը պատասխանել է հանդիպման մասնակիցների մի շարք հարցերի։

The Working Visit of Artsakh Foreign Minister Masis Mayilian to the USA has Started
The working visit of the delegation headed by Foreign Minister of the Republic of Artsakh Masis Mayilian to the US capital Washington has started. Deputy Chairman of the National Assembly’s Standing Committee on Foreign Relations David Melkumian is part of the delegation.
Within the framework of the visit Masis Mayilian, will deliver a speech at the event in the U.S. Congress dedicated to the Independence Day of the Republic of Artsakh, as the keynote speaker. Meetings with chairmen and members of key Standing Committees of the U.S. Congress, as well as speeches at reputable think tanks in Washington are also scheduled. The Foreign Minister will meet with representatives of the Armenian community organizations as well.
On October 28, at the Embassy of the Republic of Armenia the delegation of the Republic of Artsakh met with Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to the USA Varuzhan Nersesyan and the diplomatic staff of the Embassy. Permanent Representative of the Republic of Artsakh to the USA Robert Avetisyan also participated in the meeting.
The Minister of Foreign Affairs presented the foreign policy priorities of the Republic of Artsakh and the main areas of activity of the ministry, aimed, in particular, at the international recognition of Artsakh and the expansion of foreign relations. In this context, Masis Mayilian noted the importance of developing relations with the United States at various levels.