Մեկնարկել է Արցախի ԱԳՆ ղեկավար Մասիս Մայիլյանի աշխատանքային այցը ԱՄՆ
Մեկնարկել է Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանի գլխավորած պատվիրակության աշխատանքային այցը Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների մայրաքաղաք Վաշինգտոն։ Պատվիրակության կազմում է Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Դավիթ Մելքումյանը։
Այցի շրջանակներում Մասիս Մայիլյանը՝ որպես գլխավոր բանախոս, ելույթ կունենա ԱՄՆ Կոնգրեսում կայանալիք Արցախի Հանրապետության անկախությանը նվիրված միջոցառմանը։ Նախատեսված են նաև մի շարք հանդիպումներ ԱՄՆ Կոնգրեսի հիմնական հանձնաժողովների ղեկավարների և անդամների հետ, ինչպես նաև ելույթներ Վաշինգտոնում գործող հեղինակավոր վերլուծական կենտրոններում։ ԱԳՆ ղեկավարը հանդիպումներ կունենա նաև հայկական համայնքային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ հետ։
Հոկտեմբերի 28-ին Արցախի Հանրապետության պատվիրակությունը ՀՀ դեսպանատանը հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վարուժան Ներսեսյանի և դեսպանության դիվանագիտական անձնակազմի հետ։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ԱՄՆ-ում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը։
Արտաքին գործերի նախարարը ներկայացրել է Արցախի Հանրապետության արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունները և նախարարության գործունեության հիմնական ուղղությունները, այդ թվում՝ միտված Արցախի միջազգային ճանաչմանն ու արտաքին կապերի ընդլայնմանը։
Այս համատեքստում Մասիս Մայիլյանը կարևորել է ԱՄՆ հետ տարբեր մակարդակներով հարաբերությունների զարգացումը։ ԱԳՆ ղեկավարը պատասխանել է հանդիպման մասնակիցների մի շարք հարցերի։

Начался рабочий визит главы МИД Арцаха Масиса Маиляна в США
Начался рабочий визит в столицу Соединенных Штатов Америки Вашингтон делегации Республики Арцах, возглавляемой министром иностранных дел Масисом Маиляном. В составе делегации - заместитель председателя комиссии по внешним отношениям Национального Собрания республики Давид Мелкумян.
В рамках визита Масис Маилян в качестве основного докладчика выступит в Конгрессе США на мероприятии, посвященном независимости Республики Арцах. Запланированы также встречи с председателями и членами ключевых комитетов Конгресса США, а также выступления в авторитетных аналитических центрах Вашингтона. Глава МИД встретится также с представителями армянских диаспорских организаций.
28 октября делегация Республики Арцах провела встречу с Чрезвычайным и Полномочным послом Республики Армения в США Варужаном Нерсисяном и сотрудниками дипломатического корпуса посольства. Во встрече принял участие также Постоянный представитель Республики Арцах в США Роберт Аветисян.
Министр иностранных дел представил внешнеполитические приоритеты Республики Арцах и основные направления деятельности министерства, нацеленные, в том числе, на международное признание Арцаха и расширение внешних связей. В этом контексте Масис Маилян отметил важность развития отношений с США на различных уровнях.