Ռոհանին գործընկերության առաջարկ Է հղել Սաուդյան Արաբիայի թագավորին
Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին ուղերձ է հղել Սաուդյան Արաբիայի թագավոր Սալման բեն Աբդել Ազիզ ալ-Սաուդին՝  նվիրված տարածաշրջանային անվտանգության ոլորտում համագործակցությանը: Այդ մասին հայտարարել է Իսլամական Հանրապետության կառավարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Ալի Ռաբիին:
«Իրանի նախագահը նամակ է ուղարկել Սաուդյան Արաբիայի թագավորին՝  նվիրված տարածաշրջանային անվտանգությանը, խաղաղությանն ու կայունությանը»,-նրա խոսքը մեջբերել է նախարարների կաբինետի մամուլի ծառայությունը: Ինչպես նշել է Ռաբիիին, «ԱՄՆ-ի կողմից ճնշումը չպետք է բաժանի տարածաշրջանի հարևաններին»: «Խաղաղության հասնելու համար մեզ հավաքական համագործակցություն է անհրաժեշտ»,-ասել է նա:
Հոկտեմբերի 14-ին Իրանի նախագահը հայտարարել է, որ Թեհրանը պատրաստ է բանակցել տարածաշրջանի բոլոր տերությունների հետ, ներառյալ Սաուդյան Արաբիան:

Роухани направил королю Саудовской Аравии предложение о партнерстве
Президент Ирана Хасан Роухани направил королю Саудовской Аравии Сальману бен Абдель Азизу Аль Сауду послание, посвященное сотрудничеству в сфере региональной безопасности. Об этом заявил в понедельник официальный представитель правительства исламской республики Али Рабии, передает ТАСС.
"Президент Ирана направил письмо королю Саудовской Аравии, посвященное региональной безопасности, миру и стабильности", - приводит его слова пресс-служба кабинета министров. Как указал Рабии, "давление со стороны США не должно разделять соседей по региону". "Для достижения мира нам необходимо коллективное сотрудничество", - отметил он.
14 октября иранский президент заявил, что Тегеран готов к переговорам со всеми региональными державами, включая Саудовскую Аравию.