Սիրիայի Հալեպ քաղաքի «Քառասուն նահատակների» հայկական եկեղեցում յոթ տարվա ընթացքում առաջին անգամ մատուցվել է պատարագ, հաղորդում է Sputnik-Armenia-ն, վկայակոչելով ՌԻԱ Նովոստին։
Հալեպի արևմտյան մասը գնդակոծվել է. տուժել են խաղաղ բնակիչներ XV դարում կառուցված եկեղեցին պայթեցրել էին «Իսլամական պետության» գրոհայինները 2015թ-ի ապրիլին։ Պայթյունի հետևանքով քանդվել էր շենքի մոտ 70 տոկոսը։
Քաղաքը գրոհայիններից ազատ արձակելուց հետո սկսվել են վերականգնման աշխատանքները, որոնք ֆինանսավորել է Հալեպի հայ համայնքը։ Եկեղեցին 2019թ-ի մարտին օծել է Մեծի տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Առաջինը։ «Այս եկեղեցին հատուկ տեղ է զբաղեցնում մեր սրտերում։ Այն, ինչ տեղի է ունեցել այսօր, իսկական երջանկություն է մեզ համար», - լրագրողներին ասել է Հալեպի բնակիչ Լառան։
Տեղի հայուհիներից մեկը՝ Թագուհի Սահակյանը, պատմել է, որ այդ եկեղեցում ծառայել են իր ամուսինն ու կնքվել են իրենց երեխաները։
Սիրիայի հայ համայնքը համարվում էր աշխարհի ամենահզոր համայնքներից մեկը և շուրջ 110 հազար մարդ էր ընդգրկում իր կազմում։ Սիրիական ճգնաժամից հետո, տարբեր գնահատականների համաձայն, ավելի քան 90 հազար հայ լքել է Սիրիան։ Սիրիայի Հալեպ քաղաքում շուրջ 60 հազար հայ էր բնակվում:

"Это настоящее счастье": в армянской церкви Алеппо прошло первое после ремонта богослужение
В армянском храме "Сорока мучеников" в сирийском Алеппо прошло первое за последние семь лет богослужение, сообщает Sputnik со ссылкой на РИА Новости. Армянский храм в Алеппо был взорван террористами четыре года назад. Теперь церковь восстановлена.
Храм, построенный в XV веке, был взорван боевиками "Исламского государства" в апреле 2015 года. В результате взрыва было разрушено порядка 70% здания.
После освобождения города от радикалов начались восстановительные работы, финансируемые армянской общиной Алеппо. Церковь освятил в марте 2019 года Католикос Великого дома Киликийского Арам Первый.
"Эта церковь занимает особое место в наших сердцах. То, что произошло сегодня, является настоящим счастьем для нас", - сказала журналистам Лара, жительница Алеппо.
Еще одна местная армянка – Тагуи Саакян - рассказала, что в этом храме служил ее супруг, крестились их дети.
Напомним, армянская община в Сирии до начала кризиса в этой стране насчитывала 110 тысяч человек и считалась одной из самых крупных. Большая часть общины - порядка 60 тысяч человек - проживала в Алеппо. С начала военных действий САР, по некоторым оценкам, покинули свыше 90 тысяч армян, многие из них нашли приют на исторической родине - в Армении.