Իրանը նշել է Թուրքիայի և Սիրիայի համագործակցության անհրաժեշտությունը
Իրանն անհրաժեշտ է համարում Սիրիայի իշխանությունների հետ ահաբեկչության խնդրի, ինչպես նաև Իդլիբի իրավիճակի հարցով Թուրքիայի համագործակցությունը: Այս մասին, ՌԻԱ-ի հաղորդմամբ, հայտարարել է Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին:
«Ռոհանին՝ մտահոգություն հայտնելով Սիրիայում ԱՄՆ-ի շարունակվող ներկայության կապակցությամբ, հայտարարել է Սիրիայի կառավարության հետ իրանա-թուրքական համագործակցության անհրաժեշտության մասին»,- ասվում է Իրանի նախագահի կայքում տեղակայված հաղորդագրության մեջ:
Այս մասին Ռոհանին հայտարարել է Մալայզիայի մայրաքաղաքում իսլամական երկրների գագաթաժողովի շրջանակում Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանի հետ հանդիպման ժամանակ:
Նախագահները քննարկել են նաև սիրիական ճգնաժամի կարգավորման հարցով Աստանայի գործընթացի շրջանակում իրանա-թուրքական համագործակցությունը:

Иран отметил необходимость сотрудничества Турции и Сирии
Иран считает необходимым сотрудничество Турции с властями Сирии по проблематике терроризма, в том числе по ситуации в сирийском Идлибе, заявил президент Ирана Хасан Роухани, передает РИА Новости.
"Роухани, выразив обеспокоенность по поводу продолжающегося присутствия США в Сирии и их попыток овладеть нефтяными скважинами этой страны, заявил о необходимости ирано-турецкого сотрудничества с правительством Сирии", - говорится в сообщении, опубликованном на сайте президента Ирана.
Роухани также призвал к сотрудничеству с правительством Сирии для того, чтобы изгнать террористов из сирийского Идлиба.
Президент Ирана заявил об этом в ходе встречи со своим коллегой из Турции Тайипом Эрдоганом на полях саммита исламских стран в столице Малайзии.
Президенты в ходе встречи также обсудили взаимодействие Тегерана и Анкары в рамках астанинского процесса по урегулированию сирийского кризиса.