ԱՄՆ ֆինանսների նախարարը «շատ վստահ է»՝ ԱՄՆ-Չինաստան առևտրային համաձայնագիրը կկնքվի
ԱՄՆ Ֆինանսների նախարար Սթիվեն Մնուչինը չի կասկածում, որ ԱՄՆ-ը և Չինաստանը կստորագրեն առևտրային համաձայնագիրն «առաջին փուլի» մասով հունվարի սկզբին։ CNBC-ի հարցազրույցում Մնուչինը նշել է, որ «շատ վստահ է», որ համաձայնագիրը կստորագրվի։
«Սա պարզապես այն է, ինչ ես կանվանեի տեխնիկական, իրավաբանական ստուգում, և մենք կստորագրենք փաստաթուղթը հունվարի սկզբին»,- ասել է նա։
Չինաստանը և ԱՄՆ-ը հայտարարել են, որ հասել են համաձայնության առևտրային գործարքի «առաջին փուլի» վերաբերյալ, ներառյալ սակագների իջեցումը, գյուղտղնտապրանքների գնումների ավելացումը և որոշ կառուցվածքային փոփոխություններ մտավոր սեփականության և տեխնոլոգիաների հարցերում։
Պեկինը համաձայնել է գնել միլիարդավոր դոլարների ամերիկյան գյուղտնտմթերքներ, իսկ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ նոր սակագներ չի մտցնի չինական ներմուծվող ապրանքների վրա։

US-China to Sign 'Phase one' Trade Pact in Early January: Steven Mnuchin
US Treasury Secretary Steven Mnuchin said on December 19 the United States and China would sign their so-called Phase one trade pact at the beginning of January, adding that it was completely finished and just undergoing a technical "scrub", Moneycontrol reports.
Mnuchin, speaking to reporters at the White House, said the trade deal had already been put down on paper and translated, and that it would not be subject to any renegotiation.
"We are going through a technical issue now where again the agreement is translated," Mnuchin said. "I don't expect there's any changes. We'll sign the agreement in the beginning of January."
He said the focus would be on implementing the first phase, which calls for US farm product exports to China to roughly double over the next two years.