Իրանը կարող է հետ ուղարկել Մեծ Բրիտանիայի դեսպանին
Պաշտոնական Թեհրանը քննարկում է Իրանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Ռոբերտ Մաքեյրին վտարելու հնարավորությունը՝ Թեհրանում բողոքի ցույցերին նրա մասնակցությունից հետո, հայտնում է ISNA գործակալությունը՝ վկայակոչելով երկրի դատական իշխանության ներկայացուցիչ Ղոլյամհոսեյն Էսմայիլին:
«Միջազգային իրավունքում այդպիսի մարդիկ անցանկալի անձ են համարվում, և մեր ժողովուրդը սպասում է, որ նա երկրից կվտարվի, դա է պահանջում նաև միջազգային հանրությունը»,- հայտարարել է Էսմայիլին՝ հայտնելով, որ Իրանը դրա համար օրինական հիմքեր ունի:
Իրանական Tasnim գործակալությունն ավելի վաղ հայտնել էր, որ Իրանում Բրիտանիայի դեսպան Ռոբերտ Մաքեյրին կարճ ժամանակով ձերբակալել էին, բայց ավելի ուշ դիվանագիտին բաց էին թողել: Իրանական լրատվամիջոցներում տեղեկատվություն էր հայտնվել, որ դեսպանը մասնակցել է Թեհրանում շաբաթօրյա բողոքի ցույցերին և «զբաղվել կազմակերպմամբ, սադրանքով, ինչպես նաև ղեկավարել է որոշ արմատական գործողություններ»:

Иран рассматривает возможность высылки посла Великобритании
Правительство Ирана рассматривает возможность высылки посла Великобритании Роберта Макэра после его участия в протестах в Тегеране, сообщает агентство ISNA со ссылкой на официального представителя судебной власти страны Голямхосейна Эсмаили, передает РИА Новости
"В международном праве такие люди считаются нежелательными персонами, и наш народ ожидает, что он будет выслан из страны, также этого требует и международное сообщество", - заявил Эсмаили, сообщив, что у Ирана есть для этого все законные основания.
Иранское агентство Tasnim ранее сообщало, что посла Британии в Иране Роберта Макэра задержали на некоторое время, но позже дипломат был отпущен. Иранские СМИ заявили, что посол якобы присутствовал на субботних протестах в Тегеране и "занимался организацией, подстрекательством, а также руководил некоторыми радикальными действиями".