Իրանը կարող է հետ ուղարկել Մեծ Բրիտանիայի դեսպանին
Պաշտոնական Թեհրանը քննարկում է Իրանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Ռոբերտ Մաքեյրին վտարելու հնարավորությունը՝ Թեհրանում բողոքի ցույցերին նրա մասնակցությունից հետո, հայտնում է ISNA գործակալությունը՝ վկայակոչելով երկրի դատական իշխանության ներկայացուցիչ Ղոլյամհոսեյն Էսմայիլին:
«Միջազգային իրավունքում այդպիսի մարդիկ անցանկալի անձ են համարվում, և մեր ժողովուրդը սպասում է, որ նա երկրից կվտարվի, դա է պահանջում նաև միջազգային հանրությունը»,- հայտարարել է Էսմայիլին՝ հայտնելով, որ Իրանը դրա համար օրինական հիմքեր ունի:
Իրանական Tasnim գործակալությունն ավելի վաղ հայտնել էր, որ Իրանում Բրիտանիայի դեսպան Ռոբերտ Մաքեյրին կարճ ժամանակով ձերբակալել էին, բայց ավելի ուշ դիվանագիտին բաց էին թողել: Իրանական լրատվամիջոցներում տեղեկատվություն էր հայտնվել, որ դեսպանը մասնակցել է Թեհրանում շաբաթօրյա բողոքի ցույցերին և «զբաղվել կազմակերպմամբ, սադրանքով, ինչպես նաև ղեկավարել է որոշ արմատական գործողություններ»:

Iran’s judiciary said it considered the UK ambassador to Tehran "persona non grata" for alleged participation in anti-government protests, escalating diplomatic tensions between the two countries, Financial Times reports.
Gholam-Hossein Esmaili, the spokesman for Iran’s judiciary, said Rob Macaire had played a "provocative role" in recent protests, when he attended a vigil at the weekend for passengers killed in the downing of a passenger jet last week.
"It is not acceptable for us to see that the British ambassador went outside the embassy and took part in an illegal gathering, filmed it and had a provocative role in its continuation," Mr Esmaili told reporters in Iran on Tuesday. "This person is persona non grata . . . while people’s expectations and international regulations necessitate his expulsion."
Mr Esmaili said the final decision over Mr Macaire’s expulsion — the expected diplomatic outcome for a person deemed persona non grata — would be taken by Iran’s foreign ministry.